Moto Sfera

Nowa odsłona Miaty

Nowa odsłona Miaty

Mazda MX-5 zwana także Miatą to auto bez wątpienia kultowe. Mały roadster zapisał się na kartach historii dawno temu, a jego ostatnia generacja przyprawiła wielu fanów motoryzacji o dreszcze rozkoszy. Popularny kabriolet jednak nie zwalnia - oto bowiem nadchodzi nowa jego odmiana.

 

Mazda MX-5 RF została przedstawiona światu podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych w Nowym Jorku. Co się kryje pod tym oznaczeniem? Dobrze znany wszystkim model japońskiej marki otrzymał nowe nadwozie - Retractable Fastback, czyli fastback (sam seks) połączony ze składanym dachem (sam seks).

 

miata mx 5 1

 

Co się zmieniło? Właściwie niewiele - bo prócz sztywnego dachu i linii fastbacka nic. Wymiary auta pozostały bez większych zmian - nadwozie jedynie urosło 5 milimetrów w górę. Spodziewać się można także drobnego przyrostu masy, który raczej nie będzie wyczuwalny na pedale gazu.

 

miata mx 5 2

 

Z zamkniętym dachem samochód przypomina w pełni sportowy pojazd, który nie boi się wyzwań i który daje wielką frajdę z jazdy. Po złożeniu dachu auto zaś nawiązuje stylistycznie do pamiętnego Porsche w nadwoziu typu targa - a więc z tylną częścią dachu rozłożoną.

 

miata mx 5 3

 

Zgodnie z zapewnieniami producenta, ze względu na zmieniające się nieraz gwałtownie warunki pogodowe, otwieranie i zamykanie dachu ma być możliwe także podczas jazdy - przy prędkości nieprzekraczającej 10 km/h. Na autostradzie zatem nie poszalejemy z dachem, ale w miejskiej dżungli rozwiązanie to z pewnością ułatwi życie kierowcom.

 

miata mx 5 4

 

Oryginalna Miata tworzona była z myślą o kierowcach, którzy większość czasu jeżdżą z opuszczonym dachem (miękki dach). Zgodnie z tym wielu fanów marki, z tych czy innych względów nie posiadających garażu, musiało się z kupnem takiego auta pożegnać. Mazda MX-5 RF ma być jednak rozwiązaniem tego problemu. Jak podkreślił Nobuhiro Yamamoto, kierownik projektu Mazda MX-5, nowe nadwozie i sztywny dach zostały zaprojektowane z myślą o kierowcach, którzy większość czasu podróżować będą z podniesionym dachem.

 

miata mx 5 5

 

Auto ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku, a wraz z nim być może i nowe elementy wykończenia. Cena? Póki co nieznana, ale nie powinna wiele odbiegać od standardowej MX-5.

 

miata mx 5 6

 

Nie wiem jak Wy, ale ja zaczynam oszczędzać…

Łukasz Heger