Moto Sfera

opel astra main

Nowy Opel Astra powstaje w Gliwicach

Zarówno marki Opel, jak i modelu Astra, nie trzeba nikomu chyba przedstawiać. Są to rozpoznawalne samochody, które cieszą się niemałą popularnością tak w Polsce, jak i na świecie. Najnowsza generacja Astry została zaprezentowana światu dwa tygodnie temu podczas Salonu Motoryzacyjnego we Frankfurcie, natomiast parę dni temu pierwszy egzemplarz zjechał z taśmy w fabryce Opla w Gliwicach.

 

Mówiąc o polskim przemyśle motoryzacyjnym często wspominamy (ze łzą w oku, bądź też nie) zakłady FSO. Gdzieś tam myślimy o Polonezie, gdzieś o dużym Fiacie. I w tym wszystkim umyka nam, że choć własnej krajowej marki nie mamy - to przemysł motoryzacyjny w naszym kraju ma się całkiem nieźle.

 

opel astra 01

 

Przykładem tego może być właśnie fabryka Opla w Gliwicach. Na dzień przed końcem września z tamtejszej taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza Astra nowej generacji. Auto otrzymało czerwony lakier, zaś w jego wnętrzu znalazły się rozmaite innowacje i nowoczesne technologie - począwszy od inteligentnych matrycowych reflektorów LED, po ostatnio mocno promowany system OnStar.

 

opel astra 02

 

Dowodem na wielkość wydarzenia, jakim jest rozpoczęcie produkcji nowej Astry właśnie w Polsce, może być fakt, że na uroczystościach pojawili się tacy goście, jak: wiceprezes ds. sprzedaży i obsługi posprzedażnej Grupy Opel - Peter Christian Kuspert, wicepremier i minister gospodarki - Janusz Piechociński, a także konsul Stanów Zjednoczonych - Walter Braunohler.

 

opel astra 03

 

Sam producent określa nową Astrę mianem najlepszego spośród produkowanych dotychczas modeli w swojej historii. Prócz wspomnianych już nowinek technicznych, sam pojazd przeszedł bowiem kurację odchudzającą (no w końcu!) i tym samym niemiecki kompakt stracił nawet 200 kg względem poprzednika, zależnie od wersji. Jednocześnie auto stało się bardziej przestronne, aerodynamiczne i przyjazne środowisku.

 

 

Zakłady produkcyjne Opla w Gliwicach produkowały jednak także inne modele. Warto wspomnieć tu chociażby o kabriolecie Cascada (który niebawem produkowany będzie także pod marką Buick), a także Astrze poprzedniej generacji - w wersjach sedan, GTC oraz OPC.

 

opel astra 04

 

Na sam koniec warto wspomnieć także o wynikach Opla w Polsce. Niemiecki producent samochodów notuje bowiem w ostatnim czasie spore wzrosty. Od początku bieżącego roku można mówić o osiemnastoprocentowym wzroście sprzedaży. Zwiększył się tym samy udział procentowy marki w ogólnej sprzedaży w Polsce - który teraz wynosi niecałe 8% rynku. Daje to Oplowi czwarte miejsce w Polsce.

Czy nowa Astra powtórzy sukces poprzednich generacji? A może przyniesie Oplowi zupełnie nowy, jeszcze większy, sukces? Czas pokaże, ale szanse na to jak widać są spore.

Łukasz Heger

 Reklama

feromony skuteczne