Moto Sfera

nowy samochod w firmie

Nowy samochód w firmie - poradnik kupującego

Co prawda polskie prawo pozwala przedsiębiorcom na korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych i jednoczesne odliczanie kosztów, lecz zazwyczaj krótka kalkulacja dowodzi, że znacznie korzystniej jest zakupić oddzielne auto firmowe. Jeżeli szukasz odpowiedniego samochodu dla swojej firmy, a nie wiesz co wybrać, koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

 

A może auto prywatne?

Na początku, dla tych z Was którzy wciąż nie są przekonani co do sensu zakupu oddzielnego samochodu dla firmy, garść suchych faktów. Po pierwsze, wpisując samochód prywatny do rejestru majątku naszego przedsiębiorstwa rzeczywiście zyskujemy możliwość odliczania VAT-u od paliwa lecz wymaga to prowadzenia dosyć skomplikowanej dokumentacji, pokazującej urzędowi podatkowemu, w jaki sposób rzeczywiście korzystamy z samochodu. Dosłownie - musimy, na przykład, opisywać przebyte trasy! Co gorsza, użytkując prywatny samochód jako auto na firmę, zyskujemy możliwość amortyzacji kosztów jego eksploatacji, lecz jednocześnie kosztem nie może być sam wydatek na zakup. Słowem, choć umożliwiają to przepisy, to użytkowanie prywatnego samochodu w firmie nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

 

Jak kupować auto firmowe?

Mogłoby się wydawać, że wybór samochodu firmowego to nic trudnego, ponieważ o ile nie prowadzimy działalności wymagającej zakupu, na przykład, samochodu dostawczego, to sam proces kupna nie różni się zbytnio od wyboru auta prywatnego. Cóż, trochę jest w tym prawdy, lecz mimo to warto pamiętać o kilku aspektach, które zdecydowanie odróżniają zakup samochodu firmowego od kupna prywatnego auta. Jeden z nich to finansowanie.

 

nowy samochod firmowy

 

Skąd wziąć pieniądze?

W idealnym świecie wystarczyłoby po prostu wyciągnąć gotówkę z konta i następnie przekazać pieniądze sprzedawcy, lecz mało kto posiada takie sumy. Mamy zatem do wyboru leasing albo kredyt. Którą formę finansowania warto wybrać? Cóż, przede wszystkim w przypadku kredytu musimy mieć określoną sumę pieniędzy aby pokryć tak zwany wkład własny. Może to stanowić całkiem spore obciążenie, szczególnie w przypadku małych, dopiero rozwijających się, firm.

Kredyt na auto może obciążyć naszą zdolność kredytową. Znacznie lepszym rozwiązaniem może być leasing, czyli tak naprawdę odpłatne odstąpienie samochodu drugiemu podmiotowi. Celowo przytaczamy tę definicję, bowiem dobrze charakteryzuje ona to, czym jest leasing. Tak naprawdę, nie jest to zakup auta, a jedynie nabycie możliwości do korzystania z niego.

Kalkulator leasingowy pokazuje, że taka forma zakupu wiąże się z niewielkimi kosztami, przynajmniej w porównaniu z wysokością odsetek, które musimy zapłacić przy okazji zaciągnięcia kredytu. Warto zapoznać się z ofertami leasingu u najpopularniejszych producentów aut firmowych (np. Skoda). Dodatkowo, decydując się na samochód w leasingu nie musimy martwić się o wszystkie formalności, które zazwyczaj towarzyszą rejestracji auta zakupionego na kredyt. Te obowiązki przejmuje za nas firma leasingowa, a my musimy dbać jedynie o terminowe przeglądy serwisowe.

 Artykuł reklamowy