Żyć Dobrze

O krawatach słów kilka

O krawatach słów kilka

Zacznijmy od "wyznania wiary" mającego swe bezpośrednie odzwierciedlenie w greckiej mitologii: Atrybutami Erosa były: strzały, łuk i kołczan, atrybutami współczesnego mężczyzny eleganckiego są odpowiednio: krawat, garnitur i buty. Powyższe nie wymaga specjalnego wyjaśnienia. Każdy z tych atrybutów, w obu przypadkach, aby spełniał swoją funkcję powinien być dobrej jakości.

 

Jak dobrać krawat pod względem koloru, wzoru, materiału do następujących okoliczności:

  • zwykły dzień w pracy - spotkanie biznesowe - okazje wewnątrz firmy np. uroczysty obiad lub kolacja z okazji podpisania ważnej umowy itp.
  • konferencje i inne większe wydarzenia

Zawsze dobrze wygląda i robi dobre wrażenie tak zwany styl klasyczny. W niektórych przypadkach może się on wydawać zbyt statyczny a nawet nudny. W firmie turystycznej na przykład, gdzie sprzedajemy wycieczkę Panu Kowalskiemu wyjazd na safari lub imprezę w Las Vegas trzeba sięgnąć do wyrazistych barw. Natomiast w zakładzie pogrzebowym żółty czy czerwony krawat nie będzie raczej konweniował z okolicznościami. Sprawa niby jasna, jednak w każdym przypadku istnieje możliwość popełnienia błędu.

Krawat, a w szczególności jego kolor i wzór, powinien być dobrany odpowiednio do oczekiwań klienta z jakim się spotykamy - to praca. We wszystkich pozostałych okolicznościach ważny jest również nasz status w firmie, czy na spotkaniu. Czy mamy prawo do wyróżnienia, czy też musimy zachować pewne priorytety? Nie warto bowiem zwracać na siebie uwagi większej niż ta, która jest zarezerwowana dla szefa.

Niezależnie od wszystkiego zawsze odpowiedni jest krawat gładki, czarny, stalowy bądź granatowy. Dobór jest uzależniony od wielu czynników. Najlepiej gdy będzie to klasycznie średniej szerokości krawat zawiązany w windsor lub półwindsor. Tu jednak zawsze dochodzą kolejne elementy i to nie tylko reszty ubioru, lecz i postury naszego eleganta. Ważne też aby był to krawat dobrej jakości - jedwab jest zawsze dobry.

Jak dobrać odpowiedni krawat do koszuli i do garnituru?

Oczywiście krój garnituru i koszuli, ich kolor są szalenie ważne. Ważne jest również środowisko w jakim się mamy znaleźć, ale wracając do klasyki - kolor krawata powinien, choć nie musi konweniować z resztą ubrania. Ważne aby był ozdobą a nie "papugą na ramieniu marynarza".

Większość z nas nie widzi różnicy między poliestrem i jedwabiem, jednak w pewnych środowiskach krawat złej jakości jest równoznaczny z samobójstwem towarzyskim i biznesowym.

Czy są wiązania które są bardziej preferowane podczas oficjalnych zawodowych okoliczności?

Zawsze dobrze wygląda windsor i półwindsor, przy założeniu, że krawat nie jest zbyt szeroki i mężczyzna nie jest zbyt niski. Są to bowiem węzły wydatne.

Każdy musi znaleźć ten węzeł, który jemu będzie pasował, a nie używać tylko tego, którego nauczył go ojciec.

Jaką długość powinien mieć krawat po zawiązaniu?

Jakże często jeszcze spotyka się "kremplinowych elegantów" w biznesie i polityce, o życiu codziennym nie wspominając... Jeśli przyjmujemy rolę klauna długość krawata nie ma znaczenia. Jeśli natomiast przyjmujemy zasady - krawat powinien sięgać do klamry spodni. Nie mniej, nie więcej.

Czy powinniśmy także zwracać uwagę na szerokość krawata?

Szerokość krawata jest uzależniona również od wielu czynników, również od mody. Zawsze jednak krawat średniej szerokości będzie odpowiedni.

Jakie mężczyźni najczęściej robią gafy podczas doboru krawata?

O tym można napisać książkę. Do podstaw należą jednak: kolor i wzór.

Jakie krawaty nie nadają się na okoliczności biznesowe? Jakich wzorów, kolorów  należy unikać w takich sytuacjach?

Zależy o jakich biznesowych sytuacjach mówimy, bowiem może okazać się, że wszystkie chwyty są dozwolone. Jednak z klasycznego punktu widzenia najbezpieczniej jest pozostać przy jednolitej, gładkiej fakturze w stonowanym pastelowym kolorze lub odpowiednio kolorystycznie dobranych pasach, a może parafrazując Henry'ego Forda - mogą być w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny :)