Żyć Dobrze

Obrzezanie

Obrzezanie

Obrzezanie to zabieg usunięcia niektórych fragmentów zewnętrznych narządów płciowych mężczyzny, lecz określenie to stosuje się także wobec kobiet. U mężczyzn obrzezanie oznacza co najmniej amputację dużej części napletka i ma miejsce w niedługim czasie od narodzin dziecka, lub (w innych kulturach) w wieku pokwitania, jako akt rozpoczęcia dorosłego życia. Wiele form obrzezania polega jednak także na rozmaitych sposobach okaleczenia żołędzi, uniemożliwiając masturbację.

 

Teoria

Najczęściej akt obrzezania polega na odcięciu części napletka, usuwane bywa też frenulum. Jednak zabieg z okaleczaniem żołędzi jest do dziś obecny u Arabów - nawet w tych częściach społeczeństw, które uchodzą za najbardziej cywilizowane. Według niektórych opinii, najpoważniejsze w skutkach obrzezanie mężczyzny nie powoduje istotnych zmian w budowie jego ciała i nie narusza żadnych żywotnych funkcji. Istnieją też jednak rozbieżne relacje na temat dodatniego bądź ujemnego wpływu obrzezania na przebieg aktu seksualnego i psychikę. Odsetek populacji obrzezanych mężczyzn na świecie jest oceniany na około 20-30%, z czego większość ze względów religijnych lub kulturowych.

 

Obrzezanie to obyczaj, mający zresztą różnoraką postać, wywodzący się ze starożytnego Egiptu jako symbol czystości, przejęty przez religię Mojżesza, rozpowszechniony potem i obecny wśród wielu ludów: Bliskiego Wschodu (m.in. Żydów i Arabów), Afryki, Ameryki Południowej, państw Azji Południowo-Wschodniej z regionu Jawy, Borneo i Nowej Gwinei, oraz Australii i wysp Pacyfiku. Znany był już w starożytności i rozpowszechniony w wielu kulturach, obecny jest jednak do dziś - także wśród narodów o najwyższym stopniu rozwoju cywilizacyjnego. W judaizmie obrzezanie jest nakazem religijnym i każdy wyznawca płci męskiej musi być poddany obrzezaniu, z reguły ósmego dnia po urodzeniu. W islamie obrzezanie traktowane jest jako religijny nakaz lub tylko ważne zalecenie, jako że nie wspomina o nim Koran, a jedynie Sunna. Dokonywane jest w różnych krajach islamskich od ósmego dnia życia, lecz najczęściej w wieku około 14 lat. Wśród wielu innych populacji, obrzezanie jest uwarunkowane kulturowo. W niektórych częściach świata, głównie w krajach anglojęzycznych, obrzezanie stało się pod koniec XIX wieku popularne z przyczyn związanych z argumentami quasi-medycznymi lub obyczajowymi.

 

Z przyczyn pozareligijnych, obrzezanie jest powszechną praktyką w USA, na Filipinach, w Korei Południowej, licznych krajach afrykańskich i wysp południowego Pacyfiku. Ocenia się, że większość rodzących się chłopców w tych krajach zostaje obrzezana. Kraje europejskie odznaczają się znacznie mniejszym odsetkiem obrzezanych mężczyzn, po II wojnie światowej zmalała popularność obrzezania także w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii.

 

Obrzezanie mężczyzny, w rozumieniu odcięcia części skóry napletka, jest również zabiegiem chirurgicznym stosowanym we współczesnej medycynie. Konieczność obrzezania zachodzi jednak tylko w szczególnie ciężkich przypadkach stulejki. W wieku niemowlęcym i dziecięcym zachodzi ona jednak stosunkowo rzadko z przyczyn naturalnych. Sklejenie napletka z żołędzią u niemowląt jest normalne, próby zsunięcia nieodklejonego fałdu skórnego prowadzą jednak do zranień, a ich zabliźnianie do ewentualnych komplikacji. W pierwszych latach życia napletek się odkleja. Absolutna konieczność obrzezania ma miejsce tylko przy chronicznych zapaleniach związanych ze stulejką w starszym wieku, u czternastoletnich chłopców dotyczy to około 1%.

 

U kobiet, w odróżnieniu od obrzezania mężczyzn, akt ten jest znacznie częściej bardzo drastyczny, bolesny, oraz często dający efekt zachowania higieny wręcz odwrotny od zamierzonego. Polegać może na usunięciu różnych fragmentów zespołu sromowego, aż do całkowitego usunięcia wszelkich części ciała znajdujących się na zewnątrz od wejścia do pochwy, łącznie z amputacją łechtaczki i zaszyciem, co najmniej częściowym, samego wejścia do pochwy.

 

Wczoraj...

Szacuje się, iż pierwszego obrzezania dokonano 15 tys. lat temu; pierwsze obrazy dotyczące obrzezania pochodzą prawdopodobnie sprzed 4 tys. lat. Pomimo, iż jego korzenie są nieznane, pierwsze dowody wykonania tego zabiegu (a miało to miejsce w starożytnym Egipcie) datuje się na rok 2300 P.N.E. W okresie podbicia Egiptu przez Rzymian (30 P.N.E.), praktyka ta miała rytualne podłoże i tylko obrzezani kapłani mogli przeprowadzać pewne obrzędy religijne.

 

Dzisiaj...

W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii a także na obszarze Bliskiego Wschodu i Afryki obrzezanie jest wciąż przeprowadzane rutynowo na noworodkach i chłopcach aż do okresu dojrzewania. Dzisiaj wszakże rodzice często analizują wszelkie za- i przeciw- obrzezaniu, zanim podejmą decyzję, co jest najlepsze dla ich syna. Wielu rodziców zadaje pytania, takie tak: Jakie są korzyści zdrowotne? Co się może stać, gdy mój syn nie zostanie obrzezany? Czy jest to bolesne? Czy można tego dokonać po okresie niemowlęcym? Co więcej, wielu dorosłych mężczyzn, którzy nie zostali obrzezani jako dzieci, rozważa poddanie się temu zabiegowi. Ostatnio także wiele kobiet zastanawia się nad usunięciem napletka łechtaczki, co w konsekwencji podnieść ma zmysłowe doznania podczas stosunku.

 

co lubisz

 

Czy warto się obrzezać?

Od wielu lat toczy się walka przeciwników i zwolenników, szczególnie obrzezania noworodków, które pozbawione możliwości zadecydowania o własnym ciele, zdane są jedynie na własnych rodziców, którzy niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, w jakim celu zezwalają na okaleczenie swego potomka. Także u osób dojrzałych nie brakuje dysput wysuwających argumenty o nieodwracalności procedury, o zaniku wrażliwości żołędzi, jak też o ryzyku niepowodzenia zabiegu łącząc rutynowy i sterylny ruch skalpela z drastyczną metodą operacji w krajach trzeciego świata z grupy opozycjonistów, na co rzecz jasna zwolennicy dysponują pokaźnym zasobem korzyści płynących z zabiegu.

Młody mężczyzna sam powinien podjąć decyzję, czy woli resztę życia spędzić chodząc z odkrytą żołędzią, czy też pozostać "jak go natura stworzyła." Często presję wywołuje środowisko, kultura czy religia, albo nawet na zabieg nalega matka panny młodej przyszłego oblubieńca, jednak ostateczna decyzja powinna zostać pozostawiona samemu mężczyźnie, gdyż jakby nie patrzeć to jeden z jego najważniejszych organów ciała, a może i najważniejszy.

 

Typy obrzezania

Rozróżnić można cztery podstawowe typy obrzezania:

  1. High and Tight. Jest to typ obrzezania najczęściej wybierany przez dorosłych. Polega na wycięciu większej ilości skóry z trzonu penisa i zewnętrznej warstwy napletka, pozostawiając wewnętrzną jego warstwę nietkniętą, lub tylko częściowo usuniętą. Blizna wówczas umiejscowiona jest daleko od żołędzi, będąc bardzo widoczną. Ogólna ilość usuniętej skóry jest na tyle duża, iż podczas erekcji niemożliwe jest przesunięcie pozostałej skóry wzdłuż trzonu penisa, lub zaledwie o kilka milimetrów, a w stanie spoczynku głowa penisa jest całkowicie odsłonięta.
  2. High and Loose. Występuje wówczas, gdy wewnętrzna część napletka pozostaje nietknięta (lub usunięta w mniejszej ilości). Ilość skóry trzonu penisa i zewnętrznej warstwy napletka w stosunku do poprzedniego typu obrzezania jest dużo mniejsza, umożliwiając ruch w pozostawionej po zabiegu części skóry podczas erekcji, a w stanie spoczynku nadmiar skóry pokrywa częściowo żołądź.
  3. Low and Tight. Podobnie jak w pierwszym modelu obrzezania (high and tight) ilość usuniętej skóry jest na tyle duża, aby podczas erekcji uniemożliwić ruch w pozostawionej jej części wzdłuż trzonu penisa, a podczas spoczynku pozostawić żołądź całkowicie odsłoniętą. Różnica tkwi tutaj w rodzaju usuniętej skóry a tym samym w umiejscowieniu blizny obrzezania. Większa część wewnętrznej warstwy napletka jest usunięta, a blizna znajduje się blisko głowy penisa. Zdarza się, że wprawny chirurg na życzenie pacjenta usunie niemalże całkowicie wewnętrzny napletek, umiejscowiwszy bliznę niewidocznie pod obręczą żołędzi.
  4. Low and Loose. W tym przypadku mamy do czynienia z usunięciem większej ilości wewnętrznej strony napletka pozostawiwszy na tyle dużą ilość skóry, aby w stanie spoczynku pokrywała częściowo lub w całości żołądź, a podczas erekcji zapewniała duży ruch wzdłuż trzonu penisa. Wielu mężczyzn wybiera ten model obrzezania, aby w miejscach publicznych uchodzić za nieobciętych.

 Reklama

feromony skuteczne

 

Wskazania do obrzezania

Obrzezanie jest najwłaściwsze lub konieczne, gdy:

 

  1. Napletek jest zbyt ciasny - stulejka
    Po okresie niemowlęcym napletek powinien być luźny na tyle, aby była możliwość jego całkowitego zsunięcia i odkrycia głowy penisa, a także ponownego jego nasunięcia bez powodowania bólu czy trudności. W odpowiednim wieku ta czynność powinna być możliwa podczas wzwodu penisa. Jeśli nie można jej w ogóle wykonać, nie jest możliwe dokładne mycie i pod powierzchnią napletka zbiera się mastka. Stulejka u dorosłych mężczyzn powoduje też trudności w życiu seksualnym, a niskie przekazanie nasienia do pochwy podczas penetracji powodować może niepłodność. Czasami ujście napletka staje się tak ciasne, że wystąpić mogą trudności z oddawaniem moczu. Jeśli pomimo zwężenia ciasny napletek jest siłą ściągnięty w dół (np. podczas stosunku), może spowodować zadziergnięcie wokół korony, a ponowne jego nasunięcie okazać się może niemożliwe. Jest to bardzo ciężki i bolesny stan, który wymaga natychmiastowej pomocy ambulatoryjnej. Stulejka może powodować zapalenie żołędzi, może też powodować nieprawidłowości rozwojowe penisa.
  2. Zapalenie żołędzi
    Pomimo właściwej higieny, chłopiec lub mężczyzna może cierpieć z powodu utrzymujących się lub przejściowych ranek, swędzenia lub zaczerwienienia na wewnętrznej stronie napletka lub głowie penisa, z powodu choroby zwanej zapaleniem żołędzi. Czasami może pojawić się ropna wydzielina, która przypomina objawy rzeżączki. Zapalenie żołędzi występuje niekiedy, gdy u małego chłopca napletek nie oddzielił się jeszcze od głowy penisa, a co za tym idzie właściwe mycie nie jest możliwe. Długi napletek sprzyja zatrzymaniu potu pod powierzchnią, co powoduje rozwój choroby, która w gorących krajach nazywana jest letnim zapaleniem żołędzi. Pod zainfekowanym napletkiem mnożą się wirusy i bakterie, które są bardzo trudne do całkowitego usunięcia, do czasu, gdy żołądź zostanie całkowicie osuszona, co osiąga się poprzez obrzezanie. Wiele kobiet posiada szczepy grzybicze w pochwie, co dla ich partnerów seksualnych oznaczać może grzybicze zapalenie żołędzi. Z powodu występującego w moczu cukru u diabetyków, ta grupa mężczyzn jest szczególnie narażona na tę dolegliwość.
  3. Przerwane lub za krótkie wędzidełko
    Wędzidełko jest płatem skóry zawierającym naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe; łączy wewnętrzną stronę napletka z żołędzią u dolnej powierzchni penisa. Ściąganie napletka wzdłuż trzonu penisa wywiera nacisk na wędzidełko, a podczas pełnej penetracji w trakcie stosunku występuje jego ciągłe naprężenie. Jeśli wędzidełko jest krótkie lub mało elastyczne, stosunek może powodować dyskomfort trwający nawet kilka dni. Fragmenty wędzidełka mogą także ulec przerwaniu, co powoduje bolesną ranę i bliznę przez dłuższy okres. Czasem występuje obfite krwawienie, co wymaga pomocy ambulatoryjnej. Operacyjne przecięcie i rozdzielenie wędzidełka najczęściej likwiduje problem i może być wykonane przy znieczuleniu miejscowym. Niekiedy zalecane jest wykonanie obrzezania, aby zlikwidować naprężenia w okolicy wędzidełka.
  4. Względy religijne
    Obrzezanie jest niezbędne u żydowskich noworodków płci męskiej i u muzułmańskich chłopców jako rytuał religijny i powinno być wykonane z zasadami płynącymi z religijnych zwyczajów i tradycji. Zabieg najczęściej oznacza potwierdzenie przynależności do określonej grupy religijnej i społecznej.
  5. Pragnienie bycia obrzezanym
    Nie jest rzadkością, że mężczyzna jest niezadowolony z rozmiaru lub wyglądu swego penisa. Spora liczba mężczyzn pragnie być obrzezana, a pragnienie to wynika najczęściej z powodu zaobserwowania obrzezanego organu u np. kolegi ze szkoły. Po czasie to pragnienie przemienia się w obsesję prowadzącą do niezadowolenia z wyglądu własnego penisa i przeświadczenia, że napletek jest tą częścią ciała, która koniecznie musi zostać usunięta, a jego posiadanie szkodzi życiu seksualnemu. Jeśli mężczyzna jest na tyle odważny, aby skontaktować się w tej sprawie z lekarzem, zostanie poinformowany, że jego penis jest całkowicie normalny, operacja nie jest konieczna i powinien raczej poszukać psychiatry a nie chirurga. Dla większości lekarzy takie żądanie obrzezania to zbyt mały powód do operacji i najczęściej odmawiają przeprowadzenia zabiegu.

 

Inne powody

  1. Czynniki klimatyczne i miejsce pracy
    Zapalenie żołędzi i napletka a także połączone z nim komplikacje mogą wystąpić w każdym kraju, pojawiają się jednakże znacznie częściej w krajach o gorącym klimacie. Mieszkańcy terenów, na których występuje wysoka wilgotność powietrza, a średnia temperatur przekracza 30 stopni Celsjusza, są świadomi problemu i przeprowadzają rutynowe obrzezanie chłopców zapobiegawczo. Pracownicy ładowni na statkach łowieckich, a w szczególności obsługujący maszynownię znajdują się w grupie wysokiego ryzyka i choć obrzezanie nie jest brane pod uwagę w rozmowie kwalifikacyjnej o zatrudnieniu, wiele firm zaleca jednakże poddanie się temu zabiegowi przed rejsem, wychodząc z założenia, że lepiej jest wykonać operację w warunkach ambulatoryjnych we własnym kraju, aniżeli liczyć na leczenie w sytuacji, kiedy wdarło się zakażenie, a pomoc medyczna nie jest dostępna.
  2. Bardzo luźny napletek
    Wydawałoby się, że skoro przewężony napletek jest wskazaniem do obrzezania, tak luźny jest niekwestionowaną zaletą. Choć nie powoduje on problemów w życiu seksualnym, nie jest to jednak do końca prawdą. Luźne, długie płaty skóry powodują niekiedy przykre doznania, gdy podczas stosunku zamiast pozostać ściągnięte wzdłuż członu penisa, nasuwają się na żołądź. Mężczyzna zasadniczo masturbuje się wewnątrz własnego napletka, nie dostarczając partnerce dostatecznych stymulacji.
  3. Upośledzenie fizyczne bądź psychiczne
    Mężczyźni poważnie upośledzeni ruchowo mogą mieć problemy z dokładnym myciem okolic genitaliów, z kolei osoby upośledzone umysłowo mogą nie nauczyć się codziennego dbania o higienę. Wiele osób zatem sugeruje, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest poddanie tych osób zabiegowi. Ponieważ diagnoza stwierdzająca występowanie niepełnosprawności pada najczęściej w pierwszych miesiącach życia dziecka, jest to zatem najlepszy czas, aby zdecydować się na obrzezanie.
  4. Higiena
    Wielu mężczyzn uważa, że woda i mydło wystarczą, aby utrzymać intymne miejsca w należytej czystości; twierdzą tym samym, że obrzezanie z przesłanek higienicznych jest nieporozumieniem. Ignorują jednak fakt, że spora ilość chłopców i mężczyzn zaniedbuje tę część codziennej toalety. Rodzice są zobowiązani pokazać dziecku, jak należy zsuwać napletek i myć przestrzenie pod nim, póki nie będzie na tyle duży, aby czynność tę wykonywać samodzielnie. Powodowani strachem jednak, bądź też zakłopotaniem a nawet ignorancją, często zapominają o odpowiednim instruktażu młodego człowieka i zapewnieniu go, jak ważne jest utrzymywanie "tych" części jego ciała w czystości. Obrzezanie ułatwia utrzymanie penisa w należytej czystości i eliminuje konieczność częstego sprawdzania młodego chłopca, co może być dla niego krępujące.
  5. Wskazania estetyczne
    Część kobiet twierdzi, że ich synowie wyglądają schludniej i czyściej po obrzezaniu. Mężczyźni natomiast czują się bardziej atrakcyjni i nie określają operacji jako coś okaleczającego. Czysta i sucha żołądź może mieć podniecający charakter dla wielu, przy czym odwrotnie zakumulowana pod napletkiem mastka i nieprzyjemny zapach są czynnikami pomniejszającymi zainteresowanie seksualne. Wiele kobiet częściej decyduje się na felatio (miłość francuską), jeżeli jej partner jest obrzezany. Wyraźnie zarysowany kształt wyeksponowanej żołędzi w ciasnej bieliźnie bywa dla wielu kobiet bardzo podniecającym bodźcem.
  6. Przedłużenie stosunku
    Mężczyzna zazwyczaj osiąga orgazm w połowie drogi, którą musi przebyć kobieta, aby szczytować. Ideałem jest dla kobiety, aby osiągnąć jeden bądź kilka orgazmów, nim mężczyzna dojdzie do wytrysku. Nie jest rzadkością wśród mężczyzn (szczególnie mniej doświadczonych), że mają kłopoty z opóźnieniem własnego orgazmu, aby sprostać potrzebom swojej partnerki. Część mężczyzn uważa, że po zabiegu orgazm jest opóźniony lecz bardziej intensywny, a ich partnerki dostrzegają wyraźną różnicę w długości stosunku.

 

jak lubisz

 

Nasze zdanie o obrzezaniu, czyli wypowiedzi internautów

„Niedawno czytałem że obrzezani mogą tak długo jak nieobrzezani. Z własnego doświadczenia wiem że to nieprawda (jestem obrzezany) i tak naprawdę żeby dostać orgazmu muszę ponad pół godziny (w najlepszym wypadku) mimo że mogę być naprawdę podniecony. Czasami mnie to irytuje czytam ze faceci 2-3 min i są happy. Moje wszystkie laski mi zawsze powtarzały ze jestem dobry w łóżku ale to juz mnie zaczyna denerwować. Czasami zdarza się, że przez ponad godzinę i nic, dziewczyna szaleje ale mnie to irytuje, czasami zdarza sie ze nie jestem w stanie dojść do orgazmu i musze sobie ręcznie pomagać. Po wczorajszym doświadczeniu postanowiłem napisać ten tekst, poznałem fajną laskę, kochaliśmy się Długo, bardzo długo ale ja nie mogłem dojść, dziewczyna myślała że to może jest jej wina itd."

 

„Masz przerąbane skoro jedyną satysfakcję jaką czerpiesz z seksu to komentarz dziewczyny. Seks to jedna z najfajniejszych rzeczy bycia razem no i żeby nic, zero satysfakcji?? kurde, bez sensu to już lepiej sobie kupić psa i iść na spacer. Ja obrzezany nie jestem i mimo, iż nie mogę ponad godzinę, to moje partnerki też nie narzekały".

 

„Obrzezany... czyli KONKRETNIE co CI jest?"

 

„Słyszałam, że od nadmiaru masturbacji jest ciężko się podniecić z dziewczyną".

 

„hmmm... jak ze względów higienicznych to spoko, bo nigdy nie potrafiłem zrozumieć ludzi, którzy robią to z własnej woli... po coś jednak ten napletek rośnie".

 

„Osoby po "zabiegu" obrzezania są bardziej "odporne" na bodźce seksualne okolic prącia (brak napletka powoduje zwiększony próg czuciowy)".

 

„Nie bardzo rozumiem co to znaczy ze względów higienicznych? żaden chirurg nie podejmie sie obrzezania bez względów zdrowotnych!!!"

 

„Widzę, że w obecnych czasach nawet penisy się tuninguje".

 

„Ja jestem obrzezany od małego (miałem chyba z 5 lat), z powodów chirurgicznych. I wiecie co?? Wcale mi to nie przeszkadza, a nawet powiem, że czuję sie wyjątkowo bo mało jest takich ludzi jak ja. Nie miałem z tym jakichś większych problemów czy to w łóżku z panną (jakoś nie zdarzyło sie żeby sie jakaś skarżyła albo było jej z tego powodu źle, bo było nawet wręcz przeciwnie), jak i w życiu codziennym nie miałem większych i długotrwałych problemów. A wy myślcie i piszcie sobie co chcecie i tak nic o tym wiecie heheheh".

 

„Jestem obrzezany i pierwsze słyszę, że obrzezanie wydłuża członka! Przecież wędzidełko ściąga napletek a nie penisa".

 

skala obrzezania na swiecie

Skala procentowa mężczyzn obrzezanych na świecie. Źródło Wikipedia

I na koniec

Niezależnie od faktu, czy jesteśmy obrzezani, czy też nie, nie możemy zapominać o podstawach higieny.  Podjęcie decyzji o ewentualnym obrzezaniu powinno być poprzedzone rozmową z lekarzem i nawet psychologiem. Pamiętajmy, że akurat ta część naszego ciała potrafi najmocniej zadziałać na nasze umysły.

Dla zainteresowanych cenami. Za obrzezanie trzeba aktualnie zapłacić od 800 do 2300 zł.

Ponadto na zakończenie ciśnie się zasadnicze pytanie. Poza wszelkimi wspomnianymi wcześniej powodami obrzezania ciekawe, co wolą kobiety? Czy wolą facetów z penisami obrzezanymi, czy też nie? A może nie ma to w tym przypadku większego znaczenia?