Moto Sfera

OC dla młodego kierowcy – czy zawsze musi być drogie?

OC dla młodego kierowcy. Czy zawsze musi być drogie?

Według statystyk, młodzi kierowcy płacą najwyższe ceny za ubezpieczenia OC. Dlaczego koszty polis wykupowanych przez świeżo upieczonych kierowców są tak wysokie? Czy można je zredukować?

 

Każdy samochód musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC, czyli polisę odpowiedzialności cywilnej. Głównym celem polisy OC jest ochrona posiadacza pojazdu w sytuacji, gdy wywoła on zdarzenie drogowe – kolizję, wypadek. Wówczas ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie (w stosownej wysokości, by pokryć jego straty).

 

Za brak ważnego ubezpieczenia OC właścicielowi pojazdu grozi wysoka kara, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Aktualnie kara może wynieść nawet 5200 złotych!

 

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za OC?

Młodsi kierowcy częściej są sprawcami kolizji i wypadków, co wynika z ich mniejszego doświadczenia. Tacy kierowcy są również bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań na drodze. Dodatkowo, prowadzący pojazdów ubezpieczający własne auto po raz pierwszy nie posiadają jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę.

 

Te wszystkie czynniki powodują, że koszt OC dla młodego kierowcy jest wyższy niż w przypadku tych, którzy są posiadaczami auta od dłuższego czasu.

 

Najtańsze ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

Aby wykupić ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w korzystnej cenie, warto porównać ze sobą oferty wielu ubezpieczycieli. Teraz to bardzo proste – wystarczy skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń, na przykład CUK: https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/oc.

 

Za pomocą porównywarek OC/AC można sprawdzić koszt ubezpieczenia w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych jednocześnie – bez konieczności obliczania składek u każdego z osobna.

 

Skorzystanie z tego typu serwisów pozwala na błyskawiczne skontrolowanie cen OC nawet u kilkunastu różnych ubezpieczycieli – to nie tylko oszczędność pieniędzy, lecz także czasu. Co więcej, tanie ubezpieczenie OC wskazane przez porównywarkę można wykupić całkowicie online.

 

Ubezpieczenie dla młodego kierowcy wcale nie musi być bardzo drogie – o ile wybierzesz najlepszą z dostępnych ofert. Zapoznaj się z nimi już teraz!

Artykuł zewnętrzny