Większość osób wie, że prawidłowe ocieplenie dachu jest równie istotne jak izolacja ścian. Jeśli dach lub poddasze nie będzie odpowiednio wykończone, to może przez nie uciekać od 10 do nawet 25% ciepła. Warto zatem wiedzieć, jak dobrze wykonać izolację cieplną poddasza, aby w trakcie zimy nie martwić się dużymi rachunkami za ogrzewanie.
Jaki materiał wybrać?
Decydując się na izolację poddasza, należy pamiętać aby wybrać materiał o najlepszych właściwościach. Najczęściej stosowanym przez wykonawców jest wełna mineralna, np. marki Isover. Jest ona najlepsza, ponieważ wciśnięta pomiędzy krokwie wypełni dokładnie całą przestrzeń. Dzięki idealnemu przyleganiu do narożników oraz wszelkich załamań eliminuje mostki termiczne, przez które zazwyczaj ucieka ciepło. Wełna mineralna nie rozwarstwia się, ale jest sprężysta. Dokładnie wypełni wszystkie wolne miejsca i sprawi, że poddasze będzie właściwie ogrzane i energooszczędne. Co ważne, wełna mineralna przez długi czas zachowuje swój kształt i wymiary, a więc wykonując izolację termiczną przy jej pomocy zyskamy gwarancję jakości na wiele lat.
Pierwsza warstwa ocieplenia
Żeby wykonać prawidłową izolację poddasza należy przestrzegać kilku ważnych zasad. W pierwszej kolejności trzeba wymierzyć rozstaw krokwi. Odległość mierzy się pomiędzy krokwiami w świetle, dzięki czemu można przyciąć materiał izolacyjny na odpowiedni wymiar. Następnie trzeba odmierzyć odcinek wełny tak, aby był on o 2 centymetry szerszy niż odległość pomiędzy krokwiami. Dzięki temu wełna będzie się bardzo dobrze trzymała, bez dodatkowego mocowania. Po prawidłowym przygotowaniu materiału izolacyjnego można ułożyć pierwszą warstwę ocieplenia. Wełnę układa się na wcisk między krokwiami. Należy pamiętać aby poszczególne odcinki wełny przylegały do siebie oraz do konstrukcji poddasza bardzo szczelnie. Trzeba jednak uważać, żeby nie wypchnąć na zewnątrz membrany dachowej. Jeśli poddasze ma być szczelne dla pary wodnej, musimy zostawić szczelinę wentylacyjną o grubości 3-6 cm. Następnie można montować ruszt stalowy. Składa się on z wieszaków o regulowanej wysokości, które są mocowane do krokwi. Do rusztu przykręca się profile nośne. W celu zapewnienia jak najlepszej izolacji resztki wełny można umieścić w listwach rusztu.
Druga warstwa izolacji
Jeśli chcemy szczelnie ocieplić poddasze, musimy pamiętać o położeniu drugiej warstwy izolacji. Likwiduje ona mostki termiczne pochodzące od więźby dachowej. Kolejną warstwę wełny mineralnej, np. marki Isover, układa się pod krokwiami. Wciska się ją między listwy stalowego rusztu. Następnie, jeśli istnieje taka potrzeba, należy wykonać paroizolację oraz położyć okładzinę połaci dachu i stropu nad poddaszem. Folię paroizolacyjną kładzie się przeważnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, tj. kuchnia czy łazienka. Na sam koniec do rusztu zostają przykręcone płyty kartonowo-gipsowe.
Poddasze użytkowe jest bardzo narażone na wszelkie błędy budowlane. Źle wykonana izolacja termiczna może narazić je na zawilgocenie, rozwój grzybów i pleśni oraz niszczenie więźby dachowej. Dlatego warto powierzyć ocieplenie poddasza fachowcom. Należy także stosować materiały najwyższej jakości.
Reklama