Żyć Dobrze

oczko wodne

Oczko wodne - jak założyć i pielęgnować

Obojętnie czy dysponujemy dużym ogrodem czy jedynie niewielką działką, żywioł wody nada naszemu zielonemu zakątkowi nieodpartego uroku. Zbiornik wodny może mieć formę stawu, bądź znacznie prostszego w wykonaniu oczka wodnego. Jak zatem powinna wyglądać jego budowa i o czym powinniśmy pamiętać przy utrzymaniu sadzawki, aby cieszyła swoim pięknem przez cały rok?

 

Zanim ulokujemy nasze oczko w obrębie działki, mamy do wyboru dwa warianty: wykonać je samodzielnie w całości bądź wykorzystać do tego celu gotową formę.

Na rynku mamy dostępne formy wykonane z żywic poliestrowych lub polietylenu. Do wyboru mamy szeroki wachlarz kolorów oraz dostępnych kształtów. Niektóre oczka posiadają specjalne półki służące do obsadzenia oczka roślinami. Tworzywa, z których są produkowane gotowe zbiorniki, charakteryzuje obojętność biochemiczna (są bezpieczne dla ryb i roślin), duża wytrzymałość mechaniczna i odporność na niskie temperatury. Do dodatnich cech sztucznych oczek należy także zaliczyć łatwość montażu. Minusem z kolei jest mała powierzchnia lustra i niewielka głębokość. Jeżeli zimą przyjdą silne mrozy lód uniemożliwi przeżycie rybom oraz niektórym roślinom.

Dla polepszenia walorów wizualnych należy odpowiednio osłonić brzegi, aby zamaskować nieatrakcyjnie prezentujące się brzegi z tworzywa. Konieczne będzie również zainstalowanie pompy i filtrów, aby utrzymywać w naszym małym akwenie równowagę biologiczną. Jeśli oczko wodne zostawimy na dłuższy okres bez żadnej ingerencji, zaczną się w niej nadmiernie rozrastać glony oraz będzie gromadził się szlam. Wszystkie elementy niezbędne do stworzenia, a następnie pielęgnacji oczka wodnego można znaleźć w firmie phu-adviser.pl, która jest partnerem niemieckiego producenta Oase, leadera w urządzeniach do oczek wodnych i stawów oraz w technologii fontannowej.

Budowę naszego oczka zaczniemy od dokonania obrysu i następnie robimy wykop.

Oczko powinno znajdować z dala od drzew i krzewów, gdyż opadające igliwie i liście szybko je zanieczyszczą. Jego dno w najgłębszym miejscu powinno sięgać od 100 do 120 cm, jeśli zamierzamy hodować w nim ryby i umożliwić im zimowanie. Na partii dna o głębokości od 60 do 30 cm formujemy półki, które będą stanowiły podstawę dla koszy z roślinami wodnymi. Należy upewnić się, że krawędzie oczka znajdują się na jednakowym poziomie. Na dnie powinna znaleźć się warstwa piasku o grubości około 5 cm. Zanim ją położymy należy usunąć z dna wszelkie kamienie, korzenie i wszystko, co mogłoby uszkodzić izolację oczka.

Kiedy warstwa jest już gotowa, wykop możemy obłożyć folią izolacyjną. Dla lepszego efektu można uprzednio wyściełać wnętrze przyszłego oczka włókniną, ale nie jest to konieczne. Kolejnym etapem będzie napełnienie nieukończonego oczka wodą, aby zobaczyć, czy folia równomiernie ułożyła się w niecce. Na obramowaniu oczka powinien zostać kołnierz z folii o zapasie wynoszącym mniej więcej 30 cm. Następnie zajmujemy się wykonaniem brzegów. Podstawą jest zamaskowanie wszystkich elementów z tworzyw sztucznych, jeżeli zależy nam na estetyce. Brzegi możemy wzmocnić kamieniami, które układamy na warstwie zaprawy cementowej. Jeżeli planujemy hodowlę ryb, w zaprawie nie powinno być wapna, bo szkodzi ono rybom. Kolejnym etapem jest sadzenie roślin oraz dodawanie innych elementów ozdobnych. Obramowanie oczka możemy obsadzić roślinami wykorzystując ziemię z wykopu.

 Reklama