Intymność

Od czego zależy libido kobiety?

Od czego zależy libido kobiety?

Niektórzy porównują kobiece pożądanie do motyla - równie zachwycający, co... płochliwy. Twoja partnerka może  marzyć o wieczornych igraszkach przez cały dzień, by nagle pół godziny przed pójściem do łóżka stracić wszelką ochotę na seks. Jednego dnia może pragnąć zbliżenia tu i teraz, bez względu na wszystko, innego... marzyć o ciepłym kocu i wieczorze z komedią romantyczną. Bywa też, że tygodniami nie przejawia pożądania.... Od czego zależy kobieca ochota na seks? Przyjrzyjmy się tym bardziej i mniej oczywistym czynnikom, które wpływają na popęd seksualny kobiet.


Cykliczna ochota na seks...

Za brak ochoty na seks często obwinia się hormony. W przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej, brak ochoty na seks może być poważnym skutkiem ubocznym negatywnie wpływającym na relacje między partnerami. Nagle może się okazać, że stosowanie takiej antykoncepcji mija się z celem ponieważ.... pigułka obniża kobiece libido niemal do zera.

Na szczęście istnieje alternatywa - komputery cyklu Lady-Comp czy Pearly mają taką samą skuteczność jak pigułka, a nie wpływają na kobiece pożądanie, ponieważ nie blokują cyklu. Wtedy też możemy obserwować naturalne wahania hormonów u kobiety, charakterystyczne dla kobiecego cyklu miesięcznego.

„Jeżeli mówimy o kobiecym cyklu miesięcznym, to występujące w nim cykliczne wahania hormonów płciowych wpływają w znaczny sposób na poziom libido. I tak -  pierwsza faza cyklu do owulacji jest zdominowana przez estrogeny, co powoduje większą ochotę na seks." - mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp. - „Po owulacji, w organizmie kobiety następuje wzrost hormonu nazywanego progesteronem, który wycisza libido. Najniższy poziom nasze libido osiąga krótko przed miesiączką na skutek spadku poziomu zarówno progesteronu jak i estrogenu. Należy jednak pamiętać, że u każdej Pani poziom hormonów jest nieco inny, występują różne wahania, dlatego w zakresie odczuwanego pożądania także mogą zachodzić zmiany."

Piotr Pałagin, znakomity lekarz i psychoterapeuta  w rozmowie z Ireną Stanisławską  w książce „Gdzie mieszka seks" (Wyd. Czarna Owca 2010) twierdzi, że Panie, które ogólnie mają wysoki poziom estrogenów, są dosyć łagodne i przed miesiączką chętniej uprawiają seks (mimo tego, że poziom estrogenów spada), natomiast Panie, które charakteryzuje naturalnie wysoki poziom progesteronu nie przejawiają chęci do miłosnych igraszek, a są zwyczajnie „wkurzone".

 

Spadek libido po porodzie

Na poziom libido wpływa między innymi także prolaktyna - hormon w najwyższym stężeniu występujący u kobiet po porodzie. „Wysoki poziom prolaktyny blokuje owulację i obniża popęd płciowy." - dodaje Aleksandra Demiańczyk. - „To naturalnie występujące zjawisko mające na celu zapobieganie zbyt szybkiemu kolejnemu poczęciu. Prolaktyna daje organizmowi matki czas na zregenerowanie się i pozwala skupić się na opiece nad dzieckiem."
„Taki stan może pojawić się także bez wcześniejszego porodu. Mamy wtedy do czynienia ze stanami patologicznymi, które należy wyleczyć. Wysoki poziom prolaktyny może być spowodowany np. zaburzoną pracą przysadki lub guzami występującymi w jej obrębie."

 

Hormony tarczycy też wpływają na libido..

Nie każdy z nas będzie kojarzył niewielki gruczoł - tarczycę, z ochotą bądź jej brakiem na seks. Tymczasem przy niedoczynności tarczycy, bądź przy chorobie Hashimoto, występuje obniżone libido. W takim wypadku warto namówić partnerkę na wizytę u dobrego specjalisty, przeprowadzenie badań poziomu poszczególnych hormonów tarczycy i dobranie odpowiedniego leczenia.

 

Naukowcy od wielu lat mierzą, badają, sprawdzają co wpływa na nasze pożądanie. Oto kilka ciekawostek:

 

  • Czekolada wzmacnia ochotę na seks - ciemna czekolada zwiększa poziom dopaminy, a zawarte w niej bioflawonoidy dobrze wpływają na naczynia krwionośne, co poprawia krążenie krwi. Z kolei zawarta w czekoladzie dawka cukru, może także dodać energii do miłosnych igraszek. Jednakże czekolada ma zaiste swoją „ciemną stronę" - dwa lata temu świat obiegły wyniki badań, w których okazało się, że ponad 1/3 kobiet woli jeść czekoladę niż... uprawiać seks. Badania były przeprowadzone przez producenta słodkich batoników, jednakże mogą być całkiem rzeczywiste biorąc pod uwagę, że kobiety często szukają w słodyczach pocieszenia, którego nie znajdują w partnerze. Także czekolada - tak, ale w niewielkich ilościach i gorzka! A najlepiej - podana przez ciebie!
  • Badania wykazały pozytywny wpływ kieliszka czerwonego wina na pożądanie seksualne u kobiet. Czerwone wino rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa dopływ krwi do kluczowych obszarów pobudzenia, jednak zbyt duże ilości alkoholu mają działanie zupełnie odwrotne - mogą obniżać sprawność seksualną, działać depresyjnie i tłumić libido. Lepiej zatem zakończyć na jednej lamce.
  • Kolor czerwony kojarzy się z namiętnością, seksem, pasją i ma to swoje odzwierciedlenie w damskich wyborach. Badania opublikowane na łamach Journal of Experimental Psychology wykazały, że kobiety postrzegają mężczyzn noszących czerwień jako bardziej seksownych. Może właśnie dlatego wielu mężczyzn wybiera czerwony krawat?

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmu ze studia TV Pomerania na temat antykoncepcji, płodności, wiedzy kobiet na temat ich cyklu oraz... dwa słowa o komputerach cyklu Lady-Comp.

* * *

Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, to urządzenia medyczne, które jako jedyne na polskim rynku komputery cyklu posiadają certyfikat urządzenia medycznego wysokiej klasy IIB w oparciu o regułę 14 (ANTYKONCEPCJA). Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wykorzystują zaawansowane metody statystyczne, a także własną bazę danych ponad miliona cykli kobiet, które służą do precyzyjnego określania fazy płodnej i niepłodnej cyklu kobiety na podstawie pomiaru temperatury w jamie ustnej. 14 listopada 2010 roku komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Skuteczność komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wynosi 99,3% (współczynnik Pearl'a - 0,64). Komputery cyklu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia kobiety i nie powodują skutków ubocznych.

www.ladycomp.pl