Moto Sfera

Od czego zależy wysokość składki OC?

Od czego zależy wysokość składki OC?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, którą musi wykupić właściciel każdego zarejestrowanego pojazdu. To, ile wyniesie wysokość składki jest kwestią indywidualną, zależącą od wielu czynników. Każda firma ubezpieczeniowa ma bowiem inną politykę cenową. Niemniej jednak można wymienić kilka kryteriów tzw. ryzyka ubezpieczeniowego, które są brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składek.

 

Poniżej prezentujemy tylko wybrane czynniki, które uwzględniane przez firmy ubezpieczeniowe.

 

Wiek kierowcy

Jednym z czynników ryzyka jest wiek kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że im młodsza osoba, tym bardziej niedoświadczona i mniej ostrożna, co przekłada się na większe ryzyko kolizji. Stąd też młodzi kierowcy muszą liczyć się z wyższymi składkami w porównaniu z osobami w średnim wieku.

 

Miejsce zamieszkania

Przy szacowaniu ryzyka ubezpieczeniowego uwzględniane jest miejsce zamieszkania. Zdaniem firm, istnieją pewne regiony kraju, w których dochodzi do większej liczby stłuczek, np. z uwagi na większe natężenie ruchu. Na wyższe składki mogą liczyć mieszkańcy Warszawy czy Poznania, zaś na mniejsze – mieszkańcy Kielc czy Rzeszowa.

 

Rocznik samochodu

Elementem ryzyka ubezpieczeniowego jest wiek samochodu. Im starsze auto, tym istnieje większe prawdopodobieństwo jego usterki, co może przełożyć się na spowodowanie kolizji drogowej. Dlatego kierowcy starszych pojazdów najczęściej płacą wyższe składki w porównaniu z właścicielami samochodów kilkuletnich.

 

Posiadanie dzieci

Innym czynnikiem wpływającym na wysokość składki może być chociażby posiadanie dzieci. Dla firm ubezpieczeniowych kierowcy przewożący małych pasażerów są znacznie bardziej ostrożni w porównaniu z kierowcami nieposiadającymi i niewiozącymi dzieci.

 

Przelicznik OC oszacuje składkę

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile orientacyjnie może wynieść składka na ubezpieczenie OC, skorzystaj z darmowych kalkulatorów dostępnych w Internecie. Taki przelicznik OC może być bardzo pomocny przy wyborze najatrakcyjniejszej oferty ubezpieczeniowej. Wystarczy wpisać swoje dane i dane samochodu, by w ciągu kilku minut otrzymać wstępną wycenę.

Przelicznik OC to świetny sposób na szybkie i dokładne porównanie poszczególnych ofert ubezpieczycieli bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, korzystając z kalkulatorów dostępnych na stronach www ubezpieczycieli, można od razu złożyć wniosek o wykupienie wybranej polisy.