O zdrowiu

Olejki do inhalacji na kaszel − jak wspomóc się w chorobie medycyną naturalną?

Olejki do inhalacji na kaszel − jak wspomóc się w chorobie medycyną naturalną?

Jeżeli jednym z objawów przeziębienia, grypy czy innej infekcji jest kaszel mokry lub suchy możesz pomóc leczeniu farmakologicznemu i zastosować nieinwazyjne, domowe sposoby łagodzenia kaszlu. Jednym z nich są olejki do inhalacji na kaszel, zatoki czy katar. Jakie olejki do inhalacji wybrać? Oto kilka wskazówek.

 

Olejki do inhalacji na kaszel − jak działają?

Kaszel mokry czy suchy to najczęściej objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Oba mogą też nieźle dać w kość w czasie choroby. Zadaniem kaszlu mokrego jest usunięcie nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych. Z kolei kaszel suchy często jest reakcją na podrażnioną błonę śluzową dróg oddechowych.

Kaszel mija wraz z innymi objawami choroby dzięki wprowadzonemu leczeniu. Czasem lekarz może przepisać Ci odpowiednie środki wykrztuśne na kaszel mokry lub uspokajające kaszel przy kaszlu suchym. Możesz jednak pomóc sobie domowymi sposobami. W jaki sposób? Na przykład stosując olejki do inhalacji na kaszel. Jak one działają?

Olejki do inhalacji nawilżają śluzówkę dróg oddechowych, a właściwości lecznicze ziół uspokajają nieco męczący odruch kaszlu. Mogą też pomóc szybciej oderwać się wydzielinie, co uspokaja nieco kaszel mokry. Inhalacja polega na dodaniu do miski z gorącą wodą kilku kropli odpowiedniego olejku eterycznego. Następnie wystarczy, że pochylisz głowę nad miską i zaczniesz intensywnie i głęboko oddychać przez usta, wdychając aromat olejków eterycznych.

 

Olejki do inhalacji na kaszel − jakie wybrać?

Pytanie teraz, jakie olejki do inhalacji na kaszel pomogą najbardziej? Na kaszel mokry, a także na katar pomoże olejek eukaliptusowy. Ma on silne działanie antybakteryjne i antygrzybicze. Dodatkowo udrażnia drogi oddechowe i pomaga odetkać zatkany nos.

Na kaszel mokry polecany jest też olejek tymiankowy. Także działa antyseptycznie, a dodatkowo ułatwia odksztuszanie. Ciepła para z inhalacji sprawia, że śluzówka nawilża się, a Ty możesz poczuć ulgę. Innym olejkiem o podobnym działaniu jest olejek sosnowy. On także nadaje się do leczenia kaszlu mokrego, bo rozrzedza wydzielinę i pomaga jej usunięcie z dróg oddechowych.

Działanie antyseptyczne ma także olejek z drzewa herbacianego. Pomaga on zwalczyć objawy choroby. Możesz go nawet stosować prewencyjnie, bo wspomaga pracę układu odpornościowego. Dobrze działa przy katarze. Przy męczącym kaszlu mokrym możesz także zrobić inhalację z olejku lawendowego, który na działanie uspokajające.

Różne olejki możesz znaleźć pod adresem: https://eapteka.pl/przeziebienie/inhalacje.

 

Olejki do inhalacji na zatoki − czy to zadziała?

A olejki do inhalacji na katar i bolesne zatoki? Takie również istnieją. Olejki eteryczne stosowane w inhalacji pomagają rozrzedzać wydzielinę, czy to z gardła czy z nosa. Ułatwiają oddychanie przez nos i potrafią go odetkać.

Olejki do inhalacji zatok z kolei pomogą Ci uśmierzyć męczący ból. Szczególnie olejek eteryczny z drzewa herbacianego polecany jest przy zapaleniu zatok − może pomóc Ci wyciszyć stan zapalny.

Olejki do inhalacji to bezpieczna metoda wspomagania leczenia przeziębienia i grypy. Dobranie odpowiedniego olejku może pomóc Ci uspokoić kaszel suchy i mokry. Inhalacje to także świetny sposób na katar i bolesne zatoki. Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować z lekarzem wybór olejku, a także częstotliwość jego dawkowania.

 Artykuł zewnętrzny