Zaćma to choroba, która dotyka najczęściej osoby starsze, po 55 roku życia. Polega na zmętnieniu naturalnej soczewki oka, przez co spada ostrość widzenia. Choroba z czasem postępuje, a jedynym skutecznym lekarstwem jest operacja zaćmy. Na czym ona polega i jak wygląda ścieżka od rozpoznania do wyleczenia choroby?
Rozpoznanie zaćmy
Większość z nas jest gotowa na to, że z wiekiem nasz wzrok zacznie się psuć. Przestaniemy widzieć ostro w każdej sytuacji. Będą nam potrzebne okulary – najpierw pierwsze, potem już dwie pary do bliży i do dali. Co jednak, gdy dochodzą do tego nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie oczu, łzawienie czy wysoka wrażliwość na światło? To może oznaczać, że zaczęła rozwijać się zaćma. Wtedy powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza okulisty.
Okulista przeprowadzi kilka podstawowych badań, po których będzie mógł jednoznacznie wykluczyć inne możliwe przyczyny pogorszenia się wzroku. Gdy potwierdzi wstępne rozpoznanie, to metoda leczenia jest jedna – operacja zaćmy. Polega ona na zastąpieniu naturalnej soczewki sztuczną. Pozwala to na przywrócenie jakości widzenia sprzed choroby. Co ciekawe, dzięki wszczepianej soczewce można pozbyć się dodatkowych wad wzroku i uniezależnić się od okularów czy soczewek kontaktowych. Potrzebne do tego są jednak specjalistyczne, dostosowane do pacjenta soczewki, które można zastosować wyłącznie podczas odpłatnej operacji zaćmy.
Dalsze kroki
Po uzyskaniu skierowania od lekarza okulisty należy zapisać się na zabieg. Od tego, czy wybierzemy zabieg fundowany przez NFZ czy procedurę w prywatnej klinice, będzie zależał czas oczekiwania. Operacja zaćmy opłacana przez pacjenta zazwyczaj jest wyznaczana w ciągu trzech tygodni. Zupełnie inaczej wygląda to przy finansowaniu przez NFZ. Należy się wtedy zapisać do kolejki, a średni czas oczekiwania to ok. półtora roku. Zdarzają się jednak szpitale, w których w kolejce czeka się do 10 lat!
Gdy nadejdzie termin zabiegu, nie zapomnij przyjść do umówionego szpitala. Nie masz się czego bać – operacja zaćmy jest zabiegiem krótkim i bezbolesnym. Chirurg okulista wymieni soczewkę w chorym oku w kilkanaście minut i założy na nie opatrunek. Po procedurze prywatnej będziesz mógł opuścić szpital już tego samego dnia. Za to gdy operacja była przeprowadzona na NFZ, musisz przeleżeć w szpitalu jeszcze jeden dzień.
Następnego dnia po zabiegu możesz usunąć opatrunek z oka. Operacja zaćmy dlatego jest jednym z najbardziej spektakularnych zabiegów medycznych, że już następnego dnia możesz cieszyć się odzyskanym wzrokiem – przynajmniej tak dobrym, jak przed chorobą. Jeżeli wybrałeś specjalną soczewkę przy odpłatnym zabiegu, to możesz nawet odstawić okulary w kąt. Pamiętaj jednak o wizytach kontrolnych.
Artykuł zewnętrzny