Penis, inaczej członek, to męski narząd płciowy zbudowany z dwu ciał jamistych, położonych od strony grzbietowej oraz ciała jamistego cewki moczowej zwanego gąbczastym. Zakończony jest on rozszerzeniem żołędzi, w której znajduje się ujście cewki moczowej (tzw. kanał moczowo - płciowy). Powleczony jest pigmentowaną, nieowłosioną skórą, tworzącą na żołędzi fałd - napletek. Wypełnienie ciał jamistych krwią oraz zatrzymanie jej odpływu wywołuje wzwód prącia, czyli powiększenie oraz uniesienie go ku górze.
Alfabet penisa czyli wszystko co warto o nim wiedzieć
Bańka nasieniowodu
Końcowa część nasieniowodów, tworząca rozszerzenie mające kształt bańki, w której wytwarzana jest wydzielina pobudzająca plemniki do ruchu.
Długość penisa
Za typową długość penisa uznaje się długość 8,5-10,5 cm, obwód 6-10 cm. W czasie erekcji przyrost wynosi przeciętnie 60% długości, czyli około 12-18 cm. Długość penisa mierzy się zazwyczaj po zewnętrznej stronie, od nasady do żołędzi. Badania wykazują, że tak naprawdę wielkość członków w stanie erekcji jest u wszystkich mężczyzn zbliżona - przyrost małych członków (zazwyczaj mniej ukrwionych) jest większy, przyrost większych jest mniejszy. Pewne różnice wielkości penisa występują pomiędzy przedstawicielami różnych ras ludzkich (szerokość pochwy u kobiet także się różni w zależności od rasy). Z punktu widzenia seksuologicznego wielkość penisa nie ma znaczenia, ponieważ najbardziej wrażliwa w trakcie stosunku jest bliższa część pochwy, pochwa kobiety wykazuje również olbrzymią zdolność kurczenia i rozciągania się oraz może dostosować się do penisów różnej wielkości.
Ejakulat (sperma)
Ciekła, biaława substancja złożona z wydzielin najądrza, pęcherzyków nasiennych, gruczołu krokowego oraz gruczołów opuszkowo-cewkowych, wydostająca się w czasie wytrysku z cewki moczowej mężczyzny, w ilości od 3 do 5 ml.
Gruczoł krokowy
Stercz, prostata. Jest to narząd mięśniowo - gruczołowy wielkości kasztana. Znajduje się on w miejscu połączenia drogi moczowej z płciową i obejmuje cewkę moczową. Wydziela substancję stanowiącą 25% spermy. Wytwarza też substancje hormonalne, które to po wytrysku w narządach kobiety zwalniają skurcze macicy, te zaś rozluźniają jajowody. U mężczyzn po 50. roku życia czasami na skutek zmian hormonalnych następuje jego rozrost. Powoduje to problemy przy oddawaniu moczu. Wymaga leczenia.
Reklama
Gruczoły Bartholina
Są to gruczoły przedsionkowe pochwy większe. Są parzyste, ich średnica to 1,5 cm, wydzielają śluz. Przypominają męskie gruczoły opuszkowo-cewkowe.
Gruczoły opuszkowo-cewkowe
Gruczoły zaliczające się do wewnętrznych narządów płciowych męskich; mają wielkość ziarna grochu, leżą na tylnym końcu opuszki członka, na dnie miednicy, są połączone z cewką moczową. Gruczoły opuszkowo-cewkowe produkują jasną, lepką wydzielinę, ułatwiającą przemieszczanie się nasienia.
Jądro
Narząd wewnętrzny parzysty. Odgrywa on bardzo ważną rolę biologiczną: produkuje plemniki (funkcja prokreacyjna) i hormony, które biorą udział w regulacji hormonalnej życia seksualnego oraz determinują drugorzędne cechy płciowe (funkcja seksualna).
Pod względem wielkości przypominają orzechy włoskie; zawieszone są luźno w mosznie, na tzw. powrózku nasiennym. Lewe jądro zazwyczaj jest większe od prawego oraz niżej zawieszone. Warstwę zewnętrzną jąder stanowi tzw. błona biaława, tworząca na tylnym brzegu jądra zgrubienie zwane śródjądrzem, od niego natomiast promieniście rozchodzą się przegródki jądra, dzielące je na blisko 200 płacików (mieszczą się w nich kręte cewki nasienne o łącznej długości w jądrze 300 m). Z każdego płacika wychodzi cewka nasienna prosta, która w śródjądrzu łączy się z innymi cewkami, tworząc siatkę jądra. W cewkach nasiennych jąder powstają plemniki, a w cewkach krętych wytwarzane są męskie hormony płciowe.
Po łacinie jądra określa się terminem testimonium, czyli świadectwo. Dawniej mężczyzna dotykając ich, dowodził, że mówi prawdę. Jądra są bardzo wrażliwe na ból i ciepło. Dla prawidłowego spełniania ich funkcji wymagana jest ciepłota o 4o C niższa od ciepłoty ciała. Stąd zalecenie noszenia luźnych spodni oraz unikania przegrzewania jąder. Gdy jest zimno organizm chroni je, podciągając bliżej ciała, gdy jest zbyt ciepło - odwrotnie. Przegrzewanie jąder jest jedną z przyczyn niepłodności.
Moszna
Worek skórny, w którym znajdują się jądra. Część zewnętrzną moszny stanowi skóra, wewnątrz przedzielona jest ona przegrodą na dwie jamy. Jej zadaniem - obok ochrony jąder - jest także utrzymanie ich optymalnej ciepłoty, która zwykle jest niższa od 2o do 4o C od reszty ciała. Moszna kurczy się zatem oraz rozszerza, w zależności od temperatury otoczenia.
Najądrze
Narząd parzysty, przylegający do jądra wzdłuż tylnego brzegu. Przechowywane są w nim plemniki, aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Przewodziki tworzą przewód, którego łączna długość wynosi kilka metrów. Dzięki rzęskom, które znajdują się wewnątrz nich, plemniki przesuwane są ku przodowi. Plemniki są zdolne do zapłodnienia przez okres około 40 dni. Jeżeli współżycie seksualne jest częste, nasienie pozbawione zostaje plemników, a ponowne napełnienie najądrzy trwa około dwóch dni.
Napletek
Cienka, przesuwalna skóra na żołędzi członka. Na dole członka znajduje się wędzidełko, uniemożliwiające nadmierne cofanie się napletka. Jego zwężenie określa się terminem stulejka.
Nasienie
Ciekła, biaława substancja złożona z wydzielin najądrza, pęcherzyków nasiennych, gruczołu krokowego oraz gruczołów opuszkowo-cewkowych, wydostająca się w czasie wytrysku z cewki moczowej mężczyzny w ilości od 3 do 5 ml.
Nasieniowód
Jest to przewód, którym są przeprowadzane z najądrza plemniki. Przechodzi on z moszny przez pachwinowy kanał do jamy brzusznej, następnie przedostaje się do gruczołu krokowego, gdzie nasieniowód łączy się z przewodem pęcherzyka nasiennego w uchodzący do cewki moczowej przewód wytryskowy.
Ośrodek erekcji
Istnieje dwutorowość pobudzenia seksualnego prowadzącego do erekcji członka.
Pierwsza z dróg wiąże się z pobudzającym działaniem wspomnień, skojarzeń seksualnych, różnorodnych bodźców zapachowych, smakowych, u mężczyzn zwłaszcza wzrokowych.
Druga droga (obwodowa), działa poprzez oddziaływanie różnorodnymi bodźcami na okolicę genitalną mężczyzny (zwłaszcza żołądź członka).
Ośrodek obu znajduje się w rdzeniu kręgowym. Uszkodzenie przebiegu pobudzenia na jakimkolwiek poziomie może prowadzić do zaburzeń erekcji członka. W młodym wieku najczęstsze są zakłócenia sfery psychicznej - nerwowość, pośpiech, lęk, bardzo wysoki poziom podniecenia, długa przerwa we współżyciu, bądź działanie atrakcyjnej partnerki. Później coraz częściej pojawiają się zaburzenia na tle organicznym - choroby układu naczyniowego miednicy, nerwów, rdzenia kręgowego, wpływ leków, alkoholu, narkotyków
Pęcherzyki nasienne
Tworzą uwypuklenie nasieniowodów, przebiegają zygzakowato na długości 5 cm. Wytwarzają specjalną wydzielinę, zawierającą m.in. fruktozę - źródło energii dla plemników.
Plemnik
Gameta męska powstała w wyniku spermatogenezy.
Reklama
Stulejka
Wrodzona lub nabyta, najczęściej jest pozapalnym zwężeniem otworu napletka, którego nie można zsunąć poza żołądź członka, prowadzi do stanów zapalnych, zaś u starszych mężczyzn problemów w trakcie stosunku seksualnego, a także raka prącia. Leczona jest za pomocą prostego zabiegu chirurgicznego.
Wędzidełko
Część skórna członka uniemożliwiająca nadmierne cofanie się napletka.
Żołądź
Jest to rozszerzona część członka, znajdująca się na jego zakończeniu. Na wierzchołku żołędzi znajduje się otwór, który jest ujściem cewki moczowej. Pomiędzy trzonem członka a żołędzią znajduje się zwężenie, określane jako szyjka żołędzi. Pokrywa ją cienka ruchoma skóra napletek. Żołądź jest częścią członka najbardziej wrażliwą na dotyk.