Zapamiętaj! Alkohol zawarty w piwie, winie i wódce jest taki sam i działa tak samo! 10 g alkoholu = 25 g wódki (kieliszek) = 100 g wina (kieliszek) = 250 g piwa (kufel 0,5 I). Organizm spala przez godzinę 7-10 g czystego alkoholu.
Jeśli chcesz się napić:
- Bądź za każdym razem świadomy, ile wypiłeś alkoholu. Dobrze jest wcześniej zaplanować ilość toastów, drinków, piw.
- Delektuj się drinkiem, ale nie wypijaj go szybko, jednym haustem; organizm potrzebuje około 30 minut na wchłonięcie jednej porcji alkoholu.
- Staraj się nie pić na pusty żołądek; tłuste pokarmy spowalniają wchłanianie alkoholu (niektórzy polecają przed kolejnym kieliszkiem wypicie oleju z sardynek).
- Pij na przemian napoje alkoholowe i niegazowaną wodę lub soki. Uratuje cię to przed odwodnieniem i może zapobiec męczącym bólom głowy.
- Unikaj dużej ilości ciężkich trunków kolorowych, gdyż pod względem chemicznym zawierają alkohole o dłuższych cząsteczkach, silniej działających na organizm.
- Przed położeniem się spać wypij puszkę napoju energetyzującego (np. Izostar lub Dynamic), by w ten sposób zapobiec utracie wraz z wodą: potasu, wapnia i magnezu.
- Rano zjedz coś słodkiego, najlepiej dużą ilość miodu.
- Nie używaj w nadmiarze leków przeciwbólowych, ponieważ osłabisz wątrobę i żołądek.
Jeśli planujesz pić alkohol przez dłuższy czas, to po pierwszej godzinie ogranicz tempo do jednego drinka na godzinę - sącz go powoli na przemian z napojami niealkoholowymi, podjadając od czasu do czasu (wskazane są jajko oraz tłuste mięso, gdyż zwiększają ilość aminokwasu cysteiny chroniącej wątrobę przed alkoholowym zniszczeniem).
Jeśli żurek lub sok z kapusty czy kiszonych ogórków postawią cię na nogi, nie wahaj się spróbować, bo współczesna medycyna niewiele potrafi ci pomóc.