Żyć Dobrze

Czy płatności mobilne są bezpieczne

Jak wykorzystać płatności mobilne do poprawy swojego bezpieczeństwa?

Możliwości smartfonów sprawiają, że stały się one czymś znacznie więcej niż tylko urządzeniami do komunikacji. Telefony zastąpiły nam wiele sprzętów, które jeszcze stosunkowo niedawno wydawały się niezbędne. Wraz z rozwojem technologii, urządzenia mobilne będą także stopniowo wypierać tradycyjną bankowość i karty płatnicze. Jeżeli jesteś fanem nowoczesnych rozwiązań, możesz nie tylko zyskać wygodę, ale również poprawić swoje bezpieczeństwo.

 

W świadomości części osób, płatności telefonem mogą kojarzyć się głównie z popularnymi Premium SMS. Od czasu kiedy ten sposób płacenia za różne produkty czy usługi święcił swoje największe triumfy, zarówno banki jak i wyspecjalizowane firmy stworzyły wiele ciekawych mechanizmów.

Dzięki nim powstały np. rozbudowane aplikacje, których możliwości cały czas rosną oraz dedykowane systemy płatnicze jak polski BLIK. Dodatkowo wzrosło znaczenie technologii takich jak NFC, a kody QR znalazły kolejne zastosowanie. Mając dostępnych tyle możliwości można czuć się nieco przytłoczonym. Co zatem wybrać dla siebie aby osiągnąć jak najwięcej korzyści?

 

Mobilny krajobraz

Dla dużej grupy użytkowników, jednym z podstawowych sposobów na korzystanie z pieniędzy za pomocą telefonu są aplikacje mobilne banków. Wszystkie większe instytucje już od dłuższego czasu rozwijają własne appki i trzeba przyznać, że obecnie ich możliwości są naprawdę imponujące. Oprócz monitorowania stanu konta możemy bez problemu wykonać przelew (klasyczny lub na numer telefonu), zlecenie stałe, doładować telefon a nawet płacić podatki bezpośrednio do urzędu skarbowego. Jeszcze stosunkowo niedawno większość tego typu operacji wymagała dostępu do komputera, teraz zaś możemy spokojnie posługiwać się smartfonem.

Dodatkowo istnieje szereg aplikacji stworzonych przez prywatne firmy, które zapewniają jeszcze więcej możliwości. Jedną z najpopularniejszych jest Skycash, za pomocą którego można zapłacić za bilety komunikacji, parkingi, doładowania. Apka umożliwia również wypłacanie pieniędzy z bankomatów, kupno biletów do kina czy uregulowanie rachunków.

 

NFC czyli jeszcze lepsze płatności zbliżeniowe

Mimo tego, że Polska jest jednym z czołowych krajów jeżeli chodzi o powszechność płatności zbliżeniowych, nie jest to rozwiązanie idealne. Cały czas realne pozostaje ryzyko zgubienia karty lub jej kradzieży. Co więcej, mimo iż są to przypadki sporadyczne, istnieje zagrożenie użycia terminala w miejscu publicznym do nieautoryzowanego pobierania środków od pobliskich osób. Jest to również powód, dla którego producenci portfeli wprowadzili dodatkowe zabezpieczenia (oznaczane zwykle jako RFID Stop).

 

platnosci telefonem

Źródło: Flickr / CC BY 2.0

 

Ryzyko zostaje wyeliminowane w przypadku zbliżeniowych płatności telefonem przez NFC. Operacja taka wymaga naszej autoryzacji więc nieuprawnione osoby nie będą mogły np wykonywać transakcji do 50 złotych bez podawania PINu. Oprócz tego, proces jest niezwykle prosty - wystarczy zbliżyć telefon do terminala. W związku z tym, że większość urządzeń w naszym kraju obsługuje tę technologię, nie powinniśmy mieć problemu z korzystaniem z telefonu do płatności na co dzień.

 

 

BLIK - dobry i polski

Jednym z najciekawszych projektów w ramach płatności mobilnych jest nasz rodzimy system BLIK. Rozwiązanie to jest oparte o 6 cyfrowe kody generowane w aplikacjach banków. Kod należy wpisać w bankomacie, terminalu lub podczas zakupów internetowych i potwierdzić na telefonie wykonanie danej transakcji. Dzięki temu, że dany kod jest ważny jedynie przez 2 minuty oraz system posiada odpowiednie zabezpieczenia, zagrożenia są zminimalizowane.

Co daje nam BLIK? To wygodny sposób zapłaty, z którego możemy korzystać zarówno podczas kupowania w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Dużą grupę osób może ucieszyć fakt, że obecnie za wypłaty z bankomatów poprzez BLIK nie są pobierane żadne opłaty i prowizje niezależnie od kwoty. Jakby tego było mało, dzięki temu systemowi możemy również wypłacać gotówkę w maszynach należących do wszystkich zrzeszonych banków (na tę chwilę jest to 13 instytucji) również bez dodatkowych kosztów.

Bardzo ważny pozostaje także aspekt bezpieczeństwa - ponieważ w tym przypadku nie umieszczamy karty w bankomacie a jedynie wpisujemy ważny przez chwilę kod, nie narażamy się na skimming. Policja i banki ze smutną regularnością muszą reagować na próby złodziei polegające na montowaniu kamer czy specjalnych nakładek przejmujących dane z kart. Wiele osób zostało już w ten sposób okradzionych i musiało dochodzić swoich praw.

 

platnosci blik

 

BLIK został niedawno wprowadzony w sklepach sieci Biedronka. Pokazuje to skalę całego projektu oraz fakt, że jest cały czas rozwijany i pojawiają się kolejne miejsca gdzie można płacić za jego pomocą. Co więcej, firmy współpracujące z systemem regularnie tworzą promocje lub rabaty dla klientów, którzy zapłacą BLIKiem. Stosowanie tej metody płatności może zatem pozwolić na pewne oszczędności lub otrzymanie bardziej atrakcyjnej oferty.     

 

Zalety płatności mobilnych

Płatności przy pomocy telefonów bardzo ułatwiają i będą jeszcze bardziej ułatwiać nam życie. To, co kiedyś wymagało od nas zaangażowania, teraz możemy zrobić w kilka chwil. Do zalet korzystania z płatności mobilnych należą:

  • Bezpieczeństwo – Teraz wystarczy, że przy sobie będziemy nosić tylko telefon. Portfel, karty kredytowe i gotówkę, to wszystko możemy zostawić w domu i nie martwić się kradzieżą.
  • Wygoda – łączy się to bezpośrednio z bezpieczeństwem. Zamiast nosić portfel, który nie mieści się nam do kieszeni i tylko przeszkadza, będziemy nosić telefon, który i tak przecież zawsze mamy ze sobą.
  • Stały dostęp do konta – nie musimy już chodzić do banku, aby poznać naszą historię płatności albo stan naszego konta, teraz wystarczy tylko, że zerkniemy do aplikacji i tam wszystko jest zapisane.
  • Oszczędność czasu – możemy zaoszczędzić czas, który poświęcalibyśmy na płatności rachunków, wypełnianie poleceń przelewów i tak dalej.
  • Swoboda - w każdym momencie, gdy tylko poczujemy taką potrzebę, będziemy mogli wykonać przelew i dotrzeć do naszych pieniędzy w kilku ruchach

 

Apple Pay

W tym momencie warto wspomnieć jeszcze o rozwiązaniu Apple Pay, czyli aplikacji skojarzonej z aplikacją Wallet. Mogą z niej korzystać wszystkie osoby, które posiadają urządzenia z NFC, czyli iPhone 6 i w górę, a także Apple Watche. Na początku kojarzymy ze sobą Wallet i Apple Pay, a następnie zostaje nam przypisany token DAN, który zastępuje numer naszej karty. Nawet Apple nie zna i nie przechowuje numeru DAN, dzięki czemu jest on całkowicie bezpieczny.

 

platnosci apple

Źródło: Wikimedia Commons / CC BY 4.0

 

Do odblokowania funkcji płatności mobilnych wymagana jest weryfikacja TouchID lub FaceID, czy też wpisanie specjalnego kodu. Podczas transakcji żaden podmiot nie otrzymuje informacji o tobie i nawet numeru twojego konta. Wszystko to sprawia, że jest to rozwiązanie o wiele bezpieczniejsze, niż płatności kartą, którą zawsze można zgubić i tak naprawdę każdy może z niej skorzystać przy transakcjach do 50 zł. Do Apple Pay dostaniemy się tylko my, więc ryzyko kradzieży środków jest minimalne.

 

Czy warto korzystać z płatności mobilnych?

Zdecydowanie tak. Teraz można już zostawić kartę bankową w domu i nie martwić się tym, gdzie ona jest, czy ktoś nam jej nie ukradnie i wykorzysta płatności zbliżeniowych do kradzieży. Oszczędzamy w ten sposób nasz czas, pieniądze i nerwy. Dodatkowo kontakt z najnowszymi technologiami to okazja do samorozwoju.

Mnogość powstałych rozwiązań pozwala na swobodne dobranie do siebie aplikacji, która będzie spełniać nasze wymogi. Warto zatem zacząć coraz częściej stosować swój smartfon również do płatności.

Autorem artykułu jest Grzegorz Świerniak, redaktor bloga PayLane