O zdrowiu

Podwyższony poziom cholesterolu - fakty i mity

Podwyższony poziom cholesterolu - fakty i mity

Temat podwyższonego poziomu cholesterolu obrósł w wiele legend. W mediach nie brak informacji, w których często mity przeplatają się z faktami. Jakim wiadomościom można zaufać, a które lektury należy zdecydowanie odrzucić?

 

Dobrze się czuję, więc nie muszę badać poziomu cholesterol

Mit. Niestety, wiele osób wierzy w tę zafałszowaną informację. Lekarze od lat alarmują, że chorzy często przychodzą do ich gabinetu za późno. Zdaniem pacjentów, nie trzeba poddawać się badaniom ani zgłaszać na kontrole lekarskie, gdy czują się świetnie i nie dokuczają im żadne przypadłości. Jednak wyłącznie specjalistyczne badania mogą wykazać podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Zwykle stan nie daje o sobie znać i nie wywołuje żadnych niepokojących dolegliwości, które skłoniłyby do zasięgnięcia opinii specjalisty. Mimo to nadal trudno przekonać pacjentów, że złogi cholesterolowe niepostrzeżenie, „po cichu” odkładają się w naczyniach krwionośnych i przyczyniają do rozwoju wielu niebezpiecznych schorzeń układu krążenia (1).

 

O profilaktykę cholesterolową należy dbać już u maluchów

Prawda. Niemowlęta potrzebują więcej cholesterolu, ale mleko matki na ogół dostarcza im go w wystarczających ilościach (2). Jeśli stężenie cholesterolu we krwi maleństw jest odpowiednie, ich organizm nie musi go wytwarzać. W przeciwnym wypadku wątroba zaczyna produkcję tego lipidu bardzo wcześnie, a tendencja do nadmiernego generowania cholesterolu utrzymuje się przez całe życie. Organizm dwuletnich dzieci potrafi już samodzielnie wytwarzać cholesterol – to najwyższy czas, by zacząć kontrolować jadłospis najmłodszych (3).

 

Smalec gęsi obniża poziom cholesterolu

Fałsz. Choć taka informacja krąży w mediach, wyniki badań naukowych jej nie potwierdzają. Mięso kaczki zawiera, co prawda, dobroczynne nienasycone kwasy tłuszczowe, ale pełno w nim też jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Lekarze zalecają wręcz unikać czerwonych mięs w diecie, a ze smalców – całkowicie zrezygnować. Źródeł „dobrych” lipidów należy szukać w znacznie zdrowszych produktach. Warto – zamiast smalcu – wybierać oleje roślinne, np. kukurydziany, sojowy, sezamowy, słonecznikowy, z wiesiołka, ogórecznika lub kiełków pszenicy. Można codziennie pić napar z siemienia lnianego czy chrupać po kilka orzechów. Nie wolno zapomnieć o uzupełnieniu menu o porcję ryb morskich albo owoców morza (4).

 

Niektóre produkty regulują poziom cholesterolu we krw

Prawda. Podwyższone stężenie cholesterolu w naturalny sposób obniżają produkty zawierające błonnik, szczególnie rozpuszczalny. Gdzie go znaleźć? Pełno go w otrębach owsianych, a także warzywach i owocach, zwłaszcza w fasoli, marchwi, pomarańczach, jabłkach i grejpfrutach. Należy wzbogacić jadłospis o pełnoziarniste pieczywo i ciemny ryż.

W sprzedaży pojawiły się tłuszcze do smarowania pieczywa, w których składzie znajdują się dobroczynne stanole roślinne. Warto stosować najskuteczniejsze produkty na rynku i każdego dnia sięgać po Benecol Max, który zyskał rekomendację Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi w Zabrzu.

 

Ćwiczenia zmniejszają stężenie cholesterolu

Prawda. Systematyczny wysiłek fizyczny, najlepiej na świeżym powietrzu, skutecznie reguluje poziom cholesterolu we krwi. Istnieją dyscypliny sportowe, które bardziej niż inne sprzyjają zachowaniu odpowiednich proporcji między „złą” frakcją LDL, a „dobrą” – HDL. Warto postawić na konkurencje wytrzymałościowe i spędzać aktywnie czas, jeżdżąc na rowerze, energicznie maszerując, biegając, pływając czy tańcząc. Można również zapisać się na zajęcia w klubie fitness lub choćby codziennie spacerować. Jeśli organizm nie jest przyzwyczajony do regularnego wysiłku – należy wprowadzać ćwiczenia stopniowo – zacząć od półgodzinnych treningów 2-3 razy na tydzień i powoli zwiększać ich częstotliwość i intensywność.

1. Medycyna Praktyczna, http://dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/show.html?id=88067, dostęp: 18.11.2015
2. Medycyna Praktyczna, http://www.mp.pl/artykuly/27339, dostęp: 18.11.2015
3. Jw.
4. Medycyna Praktyczna, http://dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/show.html?id=88067, dostęp: 18.11.2015

Reklama