Moto Sfera

Popowodziowa historia aut z Francji i Niemiec

Popowodziowa historia aut z Francji i Niemiec

Przymierzasz się do zakupu samochodu na wiosnę? Podczas wyboru właściwego modelu bądź świadomy że zima 2018 roku na zachodzie Europy była wyjątkowo surowa i zostawiła po sobie szkody trudne do zliczenia.  Sekwana we Francji wylała, poza samym Paryżem również okoliczne miasta a śnieżne burze w Niemczech zostawiły po sobie wiele szkód a stopiony później śnieg podniósł poziom rzek ponad stan. Jak wiemy z tych dwóch krajów na polski rynek trafiają najczęściej używane pojazdy, które chętnie kupujemy. Dziś chcemy dotknąć ważnej kwestii, jakie ryzyko niesie za sobą posiadanie popowodziowego pojazdu, szczególny nacisk zaś chcemy położyć na sposoby, jak uniknąć stania się właścicielem takiego zalanego pojazdu.

 

Wody w aucie po dach

 

msfera po dach

 

Jeśli nie mamy w planach zakupu amfibii, ani specjalnie przystosowanego terenowego offroadu to musimy wiedzieć że woda to groźny wróg pojazdu. Zalany pojazd cierpi nie tylko na zniszczone wnętrze, ale przede wszystkim korozji ulegają elementy wewnątrz, które nie jest łatwo dostrzec gołym okiem, takie jak elektronika, której pełno w dzisiejszych samochodach, oraz nieodporne na zanurzanie okablowanie, którymi samochód jest opleciony od środka. Przewrotną i uciążliwą sprawą w zalanych samochodach jest to, że niekoniecznie w takim aucie psują się elementy od razu. Często na czas sprzedaży handlarze potrafią doprowadzić auto do takiego stanu, by nie budził zastrzeżeń. W Niemczech, czy Francji zalany samochód trafia na złom a jego wartość jest znikoma ponieważ przy tego typu wypadku pojawia się pełna dokumentacja ubezpieczeniowa. Dlatego właśnie tak ważne jest by zyskać dostęp do prawdziwej historii pojazdu a umożliwi nam to sprawdzenie VIN. W świetle naszego prawa sprzedający nie ma obowiązku nam udostępniać takiej dokumentacji, jednak od czego są narzędzia jak Autoraport.pl które dają nam dostęp właśnie do tej skrywanej przez handlarzy prawdziwej historii auta. Spustoszenie, jakie zostawia po sobie mimo osuszenia brudna woda z rzeki niesie za sobą fatalne konsekwencje. Proszę sobie wyobrazić jakie paskudztwa z powodzi dostają się do silnika, baku paliwowego oraz innych trudno dostępnych miejsc. Takie osady zalegają i z czasem zaczną o sobie przypominać a koszty napraw mogą przewyższyć wartość pojazdu. Dlatego Niemcy czy Francuzi w podobnej sytuacji pozbywają się pojazdu i w ten sposób unikają ryzyka.

 

Prawdziwa dokumentacja

Porównując do zachodnich standardów nadal uboga jest oficjalna i ogólnodostępna dokumentacja pojazdu w Polsce. Zaledwie od kilku lat dochodzi do rejestrów przebiegów pojazdu w czasie kontrolnego badania technicznego. Ubezpieczyciele nie mają obowiązku dzielenia się dokumentami a w efekcie łatwo dochodzi do oszustw. Jeśli weźmiemy pod uwagę samochody sprowadzane z zagranicy to w większości przypadków sprawdzenie VIN da nam jasny wgląd w to, co działo się z autem w przeszłości, ponieważ za naszą zachodnią granicą zbieranie informacji wypadkowej jest na porządku dziennym. Do tego dochodzi dokumentacja zdjęciowa, która jest niezwykle pomocna, bo nie ma nic lepszego niż zobaczyć na własne oczy jak to naprawdę wyglądało.

 

msfera vin

 

Właśnie dlatego sprawdzenie VIN w większości przypadków da nam jasny obraz tego, co działo się z autem w ubiegłych miesiącach i latach. Zwyczajnie za granicą notowanie informacji o wszelkiego rodzaju wypadkach jest normą. Niech sprawdzenie VIN będzie naszym sposobem na uzyskanie łatwego dostępu do prawdziwej historii pojazdu. Autoraport.pl oferuje właśnie przejrzystą dokumentację przeszłości pojazdu uzyskaną jedynie z niezależnych źródeł, które gwarantują obiektywność. Tak ważne informacje jak przeszłość wypadkowa, Oryginalne Dane Techniczne, czy informacje o Kradzieży na Całym Świecie a nawet Zdjęcia Powypadkowe to wszystko fantastyczne narzędzia, które udostępni nam Autoraport.pl a które pomogą nam odróżnić grata od dobrego samochodu. Pojazd popowodziowy mógł mieć wymienione wnętrze na znacznie tańsze, bo oryginalne po zalaniu nie nadawało się do niczego i tutaj z pomocą przychodzą nam Oryginalne Dane Techniczne, które w szczególe dają obraz tego jak auto wyglądało zaraz po wyjechaniu z fabryki. Ostatnio zarejestrowany przebieg pojazdu to w naszych polskich warunkach rówinież istotna kwestia, ponieważ cofanie liczników jest na porządku dziennym, nie zważając na konsekwencje. Przebiegi zanotowane w przeszłości, które oferuje Autoraport, pomogą dojść do prawdy.

 

Rynek pod lupą

Auto sprowadzone po powodzi zazwyczaj kupione jest bardzo tanio. Naprawy przeprowadzone na naszym podwórku, gdzie wszystko jest o połowę tańsze niż na zachodzie powoduje, że zarobek na takim pojeździe może być bardzo opłacalny, nawet jeśli auto zostanie sprzedane po okazyjnej cenie. Nie bądźmy jednak naiwni, nie ma okazji, każdy pojazd ma swoją rynkową wartość średnią a jeśli ktoś oferuje go na sprzedaż poniżej średniej najprawdopodobniej oznacza, że coś jest z nim nie tak. To właśnie historia pojazdu mówi w ogromnej mierze o jego faktycznej wartości a sprawdzenie VIN to jedyny sposób by mieć dostęp do tejże prawdziwej historii. Zatem żądajmy tego numeru zanim jeszcze wybierzemy się na oglądanie pojazdu, korzystajmy z Autoraport.pl nim staniemy się właścicielami auta, które ma za sobą przeszłość bycia na chwilę łodzią podwodną.