Moto Sfera

Poślizg kontrolowany

Poślizg kontrolowany

Sztuka prowadzenia samochodu, która może dostarczyć kierowcy odpowiedniej dawki adrenaliny i mocnych wrażeń podczas jazdy "po bandzie" polega na perfekcyjnie opanowanym poślizgu. Sport, który narodził się w Japonii w latach 60 - tych ubiegłego wieku cieszy się dziś ogromną popularnością. Profesjonalne zawody w tej dyscyplinie sportu odbywają się na torach wyścigowych od Japonii po Australię. By zostać wyczynowcem potrzeba wielu godzin nauki i praktyki.

 

O jakim sporcie mowa? Chodzi oczywiście o drifting.

Ta coraz bardziej lubiana, również u nas, dyscyplina sportu, wymaga opanowania techniki jazdy pod okiem doświadczonego instruktora. Kurs driftingu pozwala przyszłemu zawodnikowi nauczyć się panowania nad emocjami. By zdobyć umiejętności, które chronią jego życie i zdrowie potrzebny jest odpowiednio przygotowany samochód, który zapewnia komfort jazdy zarówno początkującym jak i bardziej zaawansowanym w bojach kursantom, profesjonalni instruktorzy zapewniają praktyczną naukę driftingu na placu manewrowym i torze.

Szkolenia obejmują kilka etapów - od wytłumaczenia podstaw dotyczących bezpiecznej jazdy w poślizgu kontrolowanym i ćwiczeń, które uczą synchronizacji ruchów nóg i rąk przy manewrowaniu kierownicą i dodawaniu gazu w jeździe w okręgu ze zmienną średnicą - po naukę jazdy poślizgiem w sekwencji zakrętów.

Dla wtajemniczonych drifterów tak zwana rybka to nie jakiś drobiazg w znaczeniu przenośnym, lecz jedna z podstaw techniki, która pozwala wprowadzić auto w poślizg. Drifting polega na opanowaniu sztuki balansu, przełożenia masy maszyny z jednej strony na drugą, co wymaga iście japońskiej precyzji opanowania techniki prowadzenia auta. Kurs driftingu pozwala opanować stopniowo wszystkie umiejętności i sprawdzić się w poślizgu kontrolowanym już na torze. 

Dla amatorów czterech kółek ekstremalne przeżycia na torze sprawiają, że życie lepiej smakuje. Pisk opon może uzależnić, jak każda pasja. W Polsce pierwsze zawody driftingowe odbyły się stosunkowo niedawno, bo w roku 2006. Z pewnością to jedna z tych dyscyplin sportu, który zdobywa coraz większą rzeszę swoich fanów i ma przed sobą przyszłość.