Intymność

Pożądanie czy miłość

Pożądanie czy miłość

Pożądanie jest stanem bardzo często mylonym z miłością. Takie wymienne traktowanie pojęć jest w większości przypadków typowe dla bardzo młodych ludzi, wchodzących w tę pogmatwaną sytuację życiową, jak i dla ludzi w wieku średnim, w większości przypadków dotyczy to mężczyzn (choć kobiet nie omija) - co zazwyczaj związane jest z tak zwanym kryzysem wieku średniego.

 

Generalnie o pożądaniu samym w sobie mówimy w przypadku osiągnięcia stanu silnego pragnienia posiadania czegoś lub odbycia stosunku płciowego. Taki stan występuje najczęściej pod wpływem bodźców wzrokowych (w przypadku mężczyzn), bądź też słuchowych (kobiety). Taki wariant przyjmuje się za kierunkowy, bowiem dotyczy większości populacji. Nie jest to jednak regułą. Istnieje bowiem wielka różnorodność i ilość impulsów, czy też sytuacji mogących wywołać pożądanie. Tak samo w różny sposób może się ono uzewnętrzniać.  U mężczyzn objawia się ono, w większości przypadków, wzwodem prącia i obfitym ślinieniem, u kobiet jest to wzwód łechtaczki, sutków, wilgoć w ustach, a także w pochwie. U niektórych osób pożądanie seksualne lub inne, może być niezwykle silne, i bywa, że prowadzi to czasem do aktów przemocy, ale bywa też motorem ambicji, zwłaszcza męskiej, co związane jest, zdaniem fachowców, z wysokim poziomem testosteronu w organizmie.

Miłość z kolei, zgodnie z definicją to pragnienie szczęścia dla drugiej osoby, ewentualnie siebie. Miłość często jest rozumiana jako dowolna ilość emocji i doświadczeń zachodzących z powodu silnej więzi. Słowo "miłość" może odnosić się do wielu różnorodnych uczuć, stanów i postaw, poczynając od ogólnego zadowolenia, a kończąc na silnej więzi międzyludzkiej, jednakże nie jest ona sama w sobie uczuciem. Rozmaitość użyć i znaczeń połączona z zawiłością uczuć i postaw składających się na miłość powoduje, że miłość jest niespotykanie trudna do zdefiniowania, nawet w porównaniu do innych stanów emocjonalnych.

Chyba nikomu nie udało się do chwili obecnej określić, w sposób bezdyskusyjny, co oznacza miłość.  Każdy chyba zgodzi się jednak z trzema podstawowymi opisami:

 

  • miłość to pożądanie, pragnienie a w skrajnym ujęciu nawet żądza,
  • miłość to opieka, troszczenie się, dogadzanie komuś,
  • miłość to również głęboka przyjaźń czy obustronne przymierze.

 

Tak więc dochodzimy do momentu, gdzie możemy założyć, że namiętność może stanowić jakiś drobny element miłości.

Często miłość utożsamiana jest też z namiętnością. Nie możemy więc w takim przypadku o niej zapominać. Namiętność wiąże się z przeżywaniem silnych emocji zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Gdy intensywność namiętności jest wysoka, przeżywa się takie emocje jak pożądanie, radość, podniecenie, tęsknotę, zazdrość, niepokój. Stanom tym towarzyszy silna motywacja do połączenia się z obiektem miłości, fizycznej bliskości, kontaktów seksualnych.

Jakby więc do tematu nie podchodzić, zawsze wynikną pewne różnice. Zobaczmy jednak jak patrzą na to internauci. Oto kilka wypowiedzi z forum na  temat różnic między miłością i pożądaniem:

„Jak rozróżnić miłość od pożądania? A może nie ma miłości a jest tylko pożądanie?"

„Ale nie ma miłości bez pożądania..."

„Nie ma też pożądania bez myślenia o obiekcie tego pożądania."

„I znów jesteśmy w momencie wyjścia..."

„U nas ksiądz na religii całą godzinę się produkował na ten temat aż w końcu stwierdził ze nie wie :P"

„Nie ma miłości bez pożądania... ale jest pożądanie bez miłości".

„Miłość to zaufanie, przyjaźń, chęć przytulania się, myślenie o tej osobie, puls zdolność dochodzenia do kompromisów ,ale niekoniecznie pożądanie. Chodzi mi o to, że pożądanie wraz mijającymi latami trwania tej miłości może zaniknąć, trzeba być cholernie zakochanym, aby umieć je utrzymać i wytrwać przy jednym partnerze. A pożądanie? Masz ochotę na sex, ciągnie cię do tej osoby łóżkowo wyłącznie, nawet nie musisz jej specjalnie lubić ale chcesz się z nią przespać, dokładnie".

„Miłość jest to pożądanie czyjejś duszy. Świadomość że ma się kogoś na tym świecie kto zrobiłby dla Ciebie prawie wszystko, kto oddał Ci serce.. człowieka, dla którego jest się najważniejszym,.. z którym się żyje "póki śmierć nas nie rozłączy" . Natomiast sex jest to jeden z dowodów miłości , który może być i bez niej..."

„A czasem się tego nie da odróżnić... wszystko wyłazi po czasie".

„Pożądanie można czuć bez miłości i do wielu osób, nawet do nieznajomych. A miłość to coś wyjątkowego, można to czuć tylko do jednej osoby. Miłość bez pożądania, moim zdaniem, nie istnieje".

„Najlepsze jest pożądanie z miłości - takie jest moje zdanie... nie tylko fizyczne ale także psychiczne :)"

I jak widać... nadal nie do końca wiemy to co chcielibyśmy wiedzieć. Niemniej warto zauważyć, że przytoczone powyżej wypowiedzi są wypowiedziami kobiet. Faceci jakoś tematu nie podjęli... Ciekawe dlaczego? Oczywiście pytanie [pozostawiamy bez odpowiedzi, gdyż byłaby zbyt oczywista. Można jednak wyciągnąć z tych wypowiedzi sporą dawkę wiedzy. Dotyczy to oczywiście twardzieli, którzy nie są zbyt skłonni do słuchania kobiet. Przeczytajcie to raz jeszcze a dowiecie się, czego kobiety oczekują od siebie i partnera.

Główna kwestia pozostaje otwarta. Zapewne na zawsze, bo ciężko uwierzyć abyśmy kiedykolwiek osiągnęli w tej materii pewność.