Moto Sfera

Pożyczka pod zastaw samochodu. Czy warto?

Pożyczka pod zastaw samochodu. Czy warto?

Od kiedy na rynku pojawiły się firmy udzielające chwilówek, pożyczenie pieniędzy stało się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Szybkie pożyczki pozabankowe są nieocenioną pomocą dla osób, które dotknęły przejściowe kłopoty finansowe. Pomagają dotrwać do pierwszego i załatać dziury w domowym budżecie. Co jednak, jeśli zamiast 3000 zł potrzebujesz 8000 zł?
Alternatywą dla pożyczki przez internet może być pożyczka pod zastaw samochodu.
Czy warto z niej skorzystać? Sprawdźmy.

Nie da się ukryć, że własny samochód ułatwia codzienne życie. Przyzwyczaja do wygody, pozwala dojechać w każde miejsce bez konieczności oczekiwania na spóźnialskie środki transportu miejskiego.

Według statystyk już co drugi Polak dorosły Polak jest właścicielem pojazdu mechanicznego. Co ciekawe, pod względem posiadanych aut bijemy na głowę takie kraje, jak Belgia czy Francja. Jak się jednak okazuje, samochód może mieć także inne zalety, które nie są związane z jego przeznaczeniem. Dzięki niemu można na przykład… dostać pożyczkę.

Pożyczka pod zastaw auta - jak to działa?

Mechanizm działania jest tu bardzo prosty. Zawierasz umowę z firmą pożyczkową, która w zamian za pożyczenie określonej kwoty gotówki, bierze pod zastaw Twój samochód. Jeśli nie zwrócisz pieniędzy na czas, pożyczkodawca będzie miał prawo zatrzymać pojazd.

Co ważne, większość firm umożliwia pożyczkobiorcom standardowe korzystanie z auta podczas trwania umowy. Nawet jeśli samochód stanie się zastawem, będziesz mógł normalnie go użytkować.

Decyzja o pożyczeniu pieniędzy pod zastaw auta powinna być - podobnie jak w przypadku wszystkich innych pożyczek - dokładnie przemyślana. Konsekwencje braku płatności mogą być bowiem wyjątkowo dotkliwe. Zwłaszcza, jeśli samochód służy Ci do celów zarobkowych albo codziennie dojeżdżasz nim do pracy.

Zalety i wady pożyczki pod zastaw samochodu

Takie rozwiązanie, jak każde inne, ma swoje zalety i wady. Zanim podejmiesz decyzję, warto dokładnie je poznać.

Dużą zaletą jest możliwość pożyczenia pod zastaw nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To na pewno doskonałe rozwiązanie, jeśli potrzebujesz wysokiej pożyczki, ale nie masz szansy otrzymać jej w banku.

Pożyczkę pod zastaw może otrzymać także osoba z negatywną historią kredytową w BIK-u lub ta, której dane zostały wpisane do baz dłużników. Firmy, udzielające takiego finansowania zwyczajnie nie zaglądają do takich rejestrów. Wystarczającym zabezpieczeniem jest dla nich samochód.

Na decyzję pożyczkodawcy nie będziesz czekał długo. W większości przypadków weryfikacja wniosku i dodatkowych dokumentów odbywa się bardzo szybko.

Niestety jest i druga strona medalu, czyli wady.

Najważniejszą z nich jest spora ilość formalności, wymaganych do pożyczenia pieniędzy. Właściciel auta ma obowiązek wypełnić wniosek pożyczkowy oraz dostarczyć pożyczkodawcy dokumenty samochodu - polisę ubezpieczeniową (w niektórych firmach wymagana jest jedynie polisa OC, w innych - AC i OC), dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu.

Kolejnym minusem są konsekwencje braku terminowej spłaty. W przypadku opóźnień, pożyczkodawca będzie mógł „przejąć” Twój samochód. Jeśli samochód służył do celów zarobkowych lub dojazdów do pracy, z pewnością będzie to stanowić niemały problem.

Kto może skorzystać?

Zanim sięgniesz po pożyczkę pod zastaw auta, rzetelnie przeanalizuj własne możliwości finansowe. Pożyczenie pieniędzy okaże się dobrym pomysłem tylko i wyłącznie wtedy, jeśli zdołasz spłacić ją na czas. Utrata ukochanego auta może być bowiem ogromnym ciosem. Zwłaszcza, jeśli pojazd służy Ci do celów zarobkowych lub korzystasz z niego podczas codziennych dojazdów do pracy.

Warunki uzyskania pożyczki pod zastaw auta

Choć taką pożyczkę może otrzymać osoba z negatywną historią w BIK-u oraz ta, której dane zostały wpisane do rejestru dłużników, to auto musi w tym przypadku spełnić określone wymagania pożyczkodawcy.

Musi ono być przed wszystkim w odpowiednim wieku. Najczęściej górna granica to 8-10 lat. Auto musi posiadać ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC (część pożyczkodawców może wymagać również polisy AC). Co ważne, samochód powinien posiadać tylko jednego właściciela.

Czy warto pożyczyć pieniądze pod zastaw samochodu?

Na pytanie, czy warto wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, czy będzie to dobra decyzja, warunkuje przede wszystkim Twoja sytuacja materialna oraz możliwość terminowego zwrotu pieniędzy.

Jeśli możesz zaciągnąć pożyczkę w innej firmie pożyczkowej, koniecznie porównaj warunki każdej z nich. Może się bowiem okazać, że z powodzeniem będziesz mógł sięgnąć po tańsze i „mniej ryzykowne” finansowanie.

Co w przypadku opóźnień w spłacie?

Jeśli nie uda ci się zwrócić pożyczonych pieniędzy, firma nie tylko zabierze Twój samochód, ale wystawi go także na sprzedaż. Jeśli taka transakcja nie wystarczy na spłatę zadłużenia, pożyczkodawca zawita do Ciebie, by odzyskać to, co do niego należy.

Źródło: https://chwilowo.pl/prasa/pozyczki-pod-zastaw-samochodu-i-auta-warunki/