Żyć Dobrze

rekuperacja

Pozytywne strony rekuperacji

Obecnie bardzo modne we współczesnym budownictwie jest dbanie o energooszczędność. Coraz większą wagę przywiązuje się do szczelności powstających budynków, głównie ze względu na ciągle rosnącą cenę paliw i energii. Firmy budowlane do swoich inwestycji wykorzystują materiały izolacyjne o bardzo niskich współczynnikach przenikalności cieplnej oraz szczelną stolarkę okienną i drzwiową.

 

Wszystkie te elementy powodują brak odpowiedniej wentylacji budynku, problemy z kondensowaniem wilgoci, powstawanie zaduchu i pleśni. Żeby stwierdzić, że żyjemy w zdrowym domu, musimy zapewnić regularny dopływ powietrza do jego wnętrza. Konieczne w takich wypadkach jest zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej. Nie może to być jednak wentylacja grawitacyjna, ponieważ straty ciepła w budynkach energooszczędnych przy zastosowaniu kominów wentylacji grawitacyjnej wynoszą nawet 60%. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie rekuperatora (np. z firmy Klima-Premium), dzięki któremu będzie możliwa wymiana powietrza bez strat energetycznych.

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z funkcją odzysku ciepła. Znacząco wpływa na komfort mieszkania, zapewnia stałą, regularną wymianę powietrza, wpływa także korzystnie na koszty ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że warunkiem tych oszczędności jest prawidłowo zamontowana instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła, a także sprawnie działająca centrala z rekuperatorem.

 

Za montażem rekuperatora przemawiają głównie względy ekonomiczne, które wynikają między innymi z oszczędności związanych z brakiem konieczności budowania kominów do wentylacji mechanicznej.

Budynki, w których stosuje się rekuperatory, potrzebują mniej ciepła (nawet do 45%), dlatego też można w nich montować mniejsze grzejniki i zmniejszyć moc pieca grzewczego.

Zamontowanie rekuperatora wpływa na komfort przebywania w budynkach, ponieważ zapewnia on prawidłową wymianę powietrza niezależnie od sytuacji, regulując mikroklimat budynku. Urządzenie to zapewnia nam świeże powietrze przez cały dzień, a dodatkowo powietrze to jest czyste, wolne od pyłków, kurzu i alergenów. Dzieje się tak, ponieważ zostaje ono przefiltrowane.

Dzięki rekuperatorom możemy nie tylko zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza, ale możemy też usunąć powietrze zużyte. W budynkach z tym urządzeniem nie czuć zapachu wilgoci, stęchlizny czy tez zaduchu. Również inne brzydkie zapachy znikają z budynków, w których zamontowane są rekuperatory.Ich zaletą jest również brak przeciągów w domu. Jeśli mamy zamontowany taki system wentylacji, to nie potrzebujemy otwierać okien w celu przewietrzenia pomieszczeń.

W budynkach wyposażonych w rekuperator nie pojawia się problem zaparowanych luster i szyb w oknach. Stosując rekuperatory dbamy o środowisko, ponieważ przy ich użyciu występuje mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Przy montażu rekuperatora musimy pamiętać aby zatrudnić dobrą ekipę instalacyjną, ponieważ w dużej mierze to od niej zależy, czy wentylacja będzie działała cicho i sprawnie. Warto wybrać firmę, która specjalizuje się nie tylko w montażu, ale ma również doświadczenie w prowadzeniu serwisu tego typu wentylacji (np. firma Klima-Premium). Należy się także upewnić, że firma instalacyjna rozumie projekt systemu i że będzie się go trzymać nie wprowadzając swoich "ulepszeń".

Reklama