Intymność

Prezerwatywa – jak było na początku

Prezerwatywa – jak było na początku

Człowiek od zarania dziejów starał się zabezpieczać przed nękającymi go chorobami oraz zbyt dużą ilością potomstwa. W jaki sposób chroniły się kobiety? A w jaki mężczyźni? Co było zanim pokazała się guma?

 

 W jaki sposób chroniły się kobiety?

Ze źródeł historycznych dowiadujemy się, że istniały różne rodzaje ochrony przed zajściem w ciążę oraz przed chorobami płciowymi. Są w nich wzmianki o Chinkach, które chroniły się napojem z zawartością ołowiu i miedzi. Starożytne Greczynki używały ponoć tamponów namoczonych w oliwie, miodzie i żywicy cedrowej. W Mezopotamii pojawiły się tampony, które były ugniecione z miodu i z kruszonych migdałów. Kobiety muzułmańskie, które nie pragnęły kolejnego potomstwa, wkładały do pochwy zwinięte liście wierzby płaczącej.

A mężczyźni?

Mężczyźni również nie pozostawali w tyle co do ochrony zdrowia i planowania liczby dziedziców i dzieci. Już w Starożytnym Egipcie około 1000 r. p.n.e. silniejsza połowa rodu ludzkiego używała płóciennych prezerwatyw. Dzięki malowidłom w Comberelles we Francji (100-200 n.e.) dowiadujemy się o pierwszym opublikowanym opisie prezerwatywy z Włoch w XV wieku. W tym czasie pan Fallopius twierdził, że wynalazł dla mężczyzn ochronę przed chorobami płciowymi, a mężczyźni poddani testom naprawdę się nie zarazili.

W blisko 200 lat później prezerwatywy ze zwierzęcych wnętrzności stały się bardziej dostępne. Były one jednak dosyć drogie i używano je kilka razy. Nasi praprzodkowie nazywali je "rynsztunkiem przeciwko uciechom i siecią przeciwko infekcji". Znany kobieciarz Casanova używał ich często i nazywał je w tych czasach płaszczami angielskiej kawalerii.

 

Od 1844 roku prezerwatywy produkowane są z gumy wulkanizowanej.

 

Inne ciekawostki

  • Rok 1861 - w gazecie amerykańskiej zamieszczono pierwszą reklamę prezerwatywy.
  • Około 1880 roku wyprodukowano pierwszą prezerwatywę lateksową.
  • Już w 1935 roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych produkowano 1,5 miliona prezerwatyw dziennie.

 

Co to znaczy?

Prezerwatywy mają zbyt! Już przed 10 laty roczna produkcja lateksowych prezerwatyw wynosiła 1,5 biliona sztuk. Chcesz wiedzieć dlaczego? Przecież wiesz. Sensu życia nie trzeba tłumaczyć.