Intymność

Priapizm

Priapizm

Zapewne słowo priapizm gdzieś kiedyś wpadło ci w ucho. Ale co tam. Po co zagłębiać się w coś co mnie nie dotyczy. Niemniej ta wiedza nie jest tak zupełnie zbędna, a nie chodzi tu tylko o zabłyśnięcie wśród znajomych tematem, o którego istnieniu nie słyszeli. Priapizm to dość poważny problem, który dopada wielu mężczyzn. Może spotkać i ciebie.

 

Jest to usztywnienie (wzwód) członka bez uczucia rozkoszy utrzymujące się przez dłuższy czas — czasem kilka dni, a nawet tygodni. Zamiast uczucia rozkoszy mężczyzna może odczuwać ból. Oddawanie moczu jest zachowane, lecz może być utrudnione.

 

Priapizm może powstawać stopniowo, lecz najczęściej rozwija się nagle po zadziałaniu bodźca wywołującego. Bodźcem tym może być lęk związany z zaskoczeniem w czasie stosunku płciowego. Zaskoczenie to — i w związku z tym nagłe przerwanie kontynuacji stosunku płciowego — może być spowodowane przez przypadkowego człowieka, alarm itp.

Mechanizm patogenetyczny priapizmu nie jest jeszcze całkowicie wyjaśniony. Prawdopodobnie chodzi tu o długotrwałe zaleganie stanu pobudzenia w ośrodkach wegetatywnych zawiadujących tętnicami, które zaopatrują członek w krew, na skutek czego dopływ krwi jest tak duży, iż utrzymuje stałą erekcję.

 

bez przyjemnosci

 

Możliwe, że istnieje w tym przypadku biedne koło między odpowiednimi odcinkami układu nerwowego wegetatywnego a naczyniami tętniczymi. Zaleganie ogniska pobudzenia w układzie wegetatywnym powoduje stały znaczny dopływ krwi do członka, natomiast przedłużanie się stanu erekcji podsyca zalegające ognisko pobudzenia. Ognisko zastoinowe pobudzenia w układzie wegetatywnym istnieje oczywiście niezależnie od ogólnego podniecenia seksualnego lub jego braku oraz od całokształtu sytuacji.

Możliwe, że mechanizm patogenetyczny jest inny i polega na — spowodowanym przez zaskoczenie i lęk — długotrwałym kurczowym zaciśnięciu naczyń krwionośnych odprowadzających krew z członka lub długotrwałym pobudzeniu ośrodków wegetatywnych zawiadujących kurczeniem się naczyń krwionośnych.

 Reklama

pompki wodne

 

Pojawienie się priapizmu wywołuje z kolei odczyn lękowy u mężczyzny oraz obawę, czy wzwód w ogóle ustąpi. Na zasadzie znanych w zakresie życia seksualnego zjawisk paradoksalnych lęk ten może powodować dodatkowe potęgowanie się erekcji poprzez nakładanie się na lęk, który spowodował wystąpienie priapizmu.

 

Podobne zjawiska paradoksalne obserwuje się u młodych mężczyzn w sytuacjach, gdy wzwód nie jest pożądany, tj. w czasie badania lekarskiego, tańca, ćwiczeń gimnastycznych, na plaży itp. W sytuacjach tych obawa przed pojawieniem się wzwodu często właśnie go wywołuje.

 

Mechanizm przebiegu tej reakcji nie jest jeszcze zupełnie jasny. Priapizm może być spowodowany przez choroby organiczne, takie jak: białaczka, urazy mózgu i rdzenia, zmiany zapalne, nowotworowe i pourazowe w obrębie członka, a zwłaszcza w ciałach jamistych itp. Rozpoznanie priapizmu nerwicowego następuje po wykluczeniu chorób organicznych mogących go powodować.