Żyć Dobrze

profile kwasoodporne

Profile kwasoodporne - gdzie i w jakim celu stosować?

Stal to cieplnie oraz plastycznie obrobiony stop żelaza z węglem, przy czym zawartość tego drugiego nie może przekraczać 2,1%. Im większa zawartość węgla, tym większa jest twardość stali. Według tego kryterium wybiera się odpowiedni dla danego rodzaju zastosowania surowiec. Jej główne cechy to sprężystość, udarność, twardość, spawalność, wytrzymałość na rozciąganie, ale i sprężystość oraz plastyczność.

 

Z tego względu surowiec ten stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu, w szczególności w budownictwie. Wykonane z niej elementy, w zależności od składu, mogą spełniać niemal wszystkie funkcje i stanowić podstawę do budowania ogromnych konstrukcji lub wykończenia wnętrz w domu. W artykule przyjrzymy się konkretnemu produktowi - profilom kwasoodpornym oraz ich zastosowaniu. Może się okazać, że ich zakup okaże się przydatny nie tylko w przemyśle, ale i w domu.

 

- Stal kwasoodporna, z której wykonuje się profile to surowiec odporny na działanie wszystkich kwasów o mocy mniejszej od siarkowego - tłumaczy specjalista ze sklepu internetowego El-Decor zajmującego się sprzedażą wyrobów ze stali. - Kwasoodporność materiału uzyskuje się poprzez stabilizację austenitu w normalnych warunkach. Może to być konsekwencja dużej liczby chromu i niklu oraz innych dodatków stopowych takich jak mangan, tytan, miedź oraz molibden. Stale kwasoodporne stosujemy dopiero po ich polerowaniu. Po spawaniu konieczna jest także ich obróbka cieplna, ponieważ w wysokich temperaturach dodatki stopowe, które wymieniłem, mają tendencję do łączenia się z węglem tworząc twarde węgliki.

Najczęściej i najchętniej stosowane profile to zamknięte kwadratowe oraz prostokątne. Standardowo szlifuje się wszystkie bloki profilu, jednak w niektórych firmach, takich jak El-Decor można również wykonać szlif jedynie na niektórych bokach.

Swoje zastosowanie stale oraz profile kwasoodporne znajdują głównie w przemyśle. Wykorzystuje się je do wszelkiego rodzaju instalacji przemysłowych, budowy zbiorników kwasów oraz do ich produkcji i dystrybucji. Swoje zastosowanie znajdują w przemyśle farbiarskim oraz przy produkcji nawozów sztucznych. Także w niektórych gałęziach przemysłu spożywczego właściwości kwasoodporne czynią z profili przydatny element, m.in. do budowy sprzętu mleczarskiego i instalacji potrzebnych przy produkcji mleka, beczek na piwo, zbiorników magazynowych w browarnictwie oraz wyposażeniu do rafinacji produktów z kukurydzy. Stosuje się je przy budowie pojemników na azot, wodór oraz ciekły tlen, a także przy budowie niektórych części kriogenicznych.

Profile kwasoodporne znajdują także swoje zastosowanie w domu, m.in. jako fragmenty mebli i schodów lub cały stelaż pod ich budowę. Stal nierdzewna może się także przydać na balkonie - powszechnym problemem są nieestetyczne zacieki pod elewacją tarasu, spowodowanie brudem spływającym z płytek wraz z wodą opadową. To konsekwencja złego wykończenia balkonu - woda odprowadzana z płytek nie powinna mieć kontaktu z elewacją. W tym przypadku popularnym rozwiązaniem okazują się specjalne systemowe profile krawędziowe, najczęściej wykonywane właśnie ze stali nierdzewnej.