Żyć Dobrze

Prosta aplikacja fototapety samoprzylepnej

Prosta aplikacja fototapety samoprzylepnej

Fototapety to jeden z najciekawszych sposobów dekoracji ścian. Znane są od dawna, w latach 90-tych powszechnie kojarzyły się z kiczem i niezbyt przyczyniały się do poprawy estetyki pomieszczeń. Obecnie moda na nie wraca, choć ich odbiór zmienił się diametralnie. Wykonane w wysokiej jakości druku fototapety samoprzylepne będą stanowić idealne wykończenie ścian w niemal każdym pomieszczeniu nowoczesnego domu – sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w łazience, czy pokoju dziecięcym. Istnieją dwie metody ich aplikacji – na mokro oraz na sucho.

 

Aplikacja na sucho

Ta metoda nadaje się do aplikacji fototapety na płytach kartonowo-gipsowych, betonie, gładziach gipsowych oraz na meblach i innych suchych, gładkich i niepylących nawierzchniach. Przed nałożeniem tapety powierzchnie należy umyć, odtłuścić i uzupełnić ubytki. Rozwijamy fototapetę i przykładamy ją do suchej ściany, aby przy pomocą ołówka i poziomicy odrysować jej krawędź. Klejenie zawsze zaczynamy od góry, odklejając od 20 do 30 cm papieru podkładowego (jeśli fototapeta składa się z kilku części, naklejamy ją zgodnie z numeracją). Następnie ręką przyklejamy odcinek ok. 10 cm, sprawdzamy, czy tapeta przylega do wcześniej narysowanych linii – należy przyklejać tapetę po kawałku, gdyż łatwiej wtedy ją oderwać i poprawić. Kolejne bryty tapety naklejamy w ten sam sposób, stosując nakładkę o szerokości 1 cm, w celu dopasowania wzoru. Nadmiar tapety odcinamy, zaś ewentualne pęcherze powietrza przebijamy szpilką i przygładzamy. Pamiętajmy o tym, by przed nałożeniem tapety zdjąć ze ściany gniazdka oraz przełączniki światła – po nałożeniu tapety i wycięciu otworów w miejscu instalacji należy je z powrotem założyć.

 

Aplikacja na mokro

Ten sposób zalecany jest do powierzchni takich jak drewno, szkło, metal, plastik i lakierowane drewno. W pracy przyda się spryskiwacz z wodą i odrobina płynu do mycia naczyń. Z jego pomocą należy spryskać powierzchnię ściany, na której aplikujemy fototapetę. Odwijamy od 20 do 30 cm papieru podkładowego i spryskujemy wodą folie od strony pokrytej klejem, następnie przykładamy ją równo ściany. Po wygładzeniu jednego fragmentu powierzchni kontynuujemy odwijanie folii, za każdym razem spryskując nowy odcinek wodą. Pracę kończymy odcinają nadmiar tapety i pozbywając się ewentualnych pęcherzy powietrza. Mokry klej wysycha w ciągu 48 godzin, wiążąc tapetę z nawierzchnią.

Fototapeta będzie świetną ozdobą pokoju naszego dziecka. Kolorowe sceny z filmów animowanych, portrety uwielbianych przez nastolatków superbohaterów, czy obrazy z zabawnymi zwierzętami będą cieszyć oko naszej pociechy przez długie lata. Szeroki wybór fototapet znajdziemy na stronie Krainabarw.com, sklepu internetowego specjalizującego się w sprzedaży tapet, fototapet i innych akcesoriów do urządzania pokoju dziecięcego.