O zdrowiu

ośrodek leczenia uzależnień

Prywatny czy publiczny ośrodek leczenia uzależnień- który z nich warto wybrać?

W dzisiejszych czasach staramy się skutecznie normalizować istnienie uzależnień, a co za tym idzie, można śmiało stwierdzić, że znacznie zwiększyła się społeczna świadomość co do ich istnienia. Nie staramy się marginalizować osób uzależnionych, a znacznie częściej wyciągamy do nich pomocną dłoń.

Oczywiście pociągnęło to również za sobą konieczność zaaranżowania odpowiednich miejsc, w których to osoby uzależnione rzeczywiście mogą rozpocząć swoja walkę z najgorszymi demonami w ich życiu. Zarówno prywatne jak i publiczne ośrodki leczenia uzależnień są w naszym kraju ogólnie dostępne. Niemniej jednak w momencie, kiedy pacjent rzeczywiście decyduje się na to, by poszukać w specjalistycznych ośrodkach odpowiedniej pomocy, może pojawić się pytanie, który z tych ośrodków rzeczywiście warto wybrać i który pomoże w o wiele efektywniejszy sposób rzeczywiście uporać się z uzależnieniem. Wobec tego, prywatny, czy publiczny ośrodek leczenia uzależnień?

 

Publiczny ośrodek leczenia uzależnień- darmowe nie znaczy lepsze

W naszym kraju możemy wyróżnić zarówno prywatne ośrodki leczenia uzależnień jak np. AwaMedic lub ośrodki całkowicie publiczne, które działają na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wielu pacjentów to właśnie te ośrodki zawsze traktowało priorytetowo, co wynika z bardzo prostego faktu- ośrodki te są całkowicie darmowe. Pacjenci więc nie płacą za pobyt, gdyż jest on w pełni refundowany przez NFZ. Niemniej jednak na tym zalety takich ośrodków po prostu się kończą. Okazuje się, że pacjenci na miejsce w takim ośrodku mogą czekać przez długie miesiące, a jak łatwo można się domyślić, nie wpłynie to korzystnie na ich samopoczucie i może odprowadzić do pogłębienia się choroby. Co więcej, w takim ośrodku zwykle nie można liczyć na nowoczesne metody terapii i wyjątkowo indywidualne podejście do pacjentów. Wynika to z faktu, że po prostu brakuje na to funduszy. Wobec tego pamiętajmy, że to co darmowe, nie zawsze znaczy "lepsze", szczególnie jeśli chodzi o nasze zdrowie oraz nasze życie.

 

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień- dlaczego warto go wybrać?

Wspomniane już zostało, że obok publicznych ośrodków leczenia uzależnień, znajdziemy także i placówki prywatne jak np. AwaMedic. Dlaczego więc warto się na nie zdecydować? Przede wszystkim z uwagi na to, że na miejsce w takim ośrodku nie musimy czekać. Pacjenci są przyjmowani często jeszcze tego samego dnia, którego się zgłoszą, a nowoczesne metody terapii znacznie zwiększają jej efektywność. Takie ośrodki pomogą nam w walce z nałogiem.

Artykuł zewnętrzny