Moto Sfera

prawdziwe koszty utrzymania samochodu

Przedstawiamy prawdziwe koszty utrzymania samochodu

Przywykliśmy już do tego, że wszystko to, co jest w pełni nasze, prywatne, jest dla nas lepsze i cenniejsze. Dotyczy to w szczególności nieruchomości, ale też takich dóbr jak samochody. O ile jednak w przypadku domów czy mieszkań wynajem jest czymś popularnym i traktowanym normalnie, to już wynajem pojazdów jest w naszym kraju często uznawany za nieopłacalne dziwactwo – o ile już w ogóle ktoś wie o takiej możliwości. Zobaczmy jednak, jak to jest – i ile tak naprawdę kosztuje nas własny samochód.

 

Kupno - i co dalej?

Bywa przecież tak, że liczymy tylko cenę zakupu nowego auta. Do tego dolicza się zwykle ceny paliwa, które, jak wszyscy wiemy, nie są niskie. To miesięcznie kilkaset złotych, ale co niektórzy potrafią przecież "wyjeździć" i ponad tysiąc. Automatycznie liczymy tylko koszty benzyny lub gazu. A przecież są jeszcze inne, nie mniejsze wcale wydatki...

 

Ubezpieczenia (lub ich brak)

W Polsce obowiązkowe jest jedynie ubezpieczenie OC. Wiele z nas wykupuje jednak dodatkowe polisy. Istnieje wiele praktycznych ubezpieczeń dobrowolnych: AC (opcjonalne ubezpieczenia komunikacyjne), NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) czy Assistance (gwarantowana pomoc techniczna w razie nagłych awarii i innych problemów).

Ubezpieczenia dobrowolne kupuje się oczywiście dla własnej wygody i bezpieczeństwa, a ich brak może kosztować nas czasem znacznie więcej, niż sam koszt rocznej składki. Wyobraźmy sobie na przykład, że pilnie potrzebujemy auta na zorganizowany już i starannie zaplanowany wyjazd służbowy, a to nieszczęśliwie wtedy akurat nam się psuje. Jeśli będziemy mieć stosowne ubezpieczenie, dostaniemy na ten czas w ciągu nawet kilku godzin wóz zastępczy. Jeśli nie – zostajemy z niczym.

 

Własny samochód starzeje się... i psuje

Skoro już jesteśmy przy awariach, warto zwrócić uwagę na to, że każde, najlepsze nawet auto, z roku na rok traci na wartości. Dotyczy to nie tylko samochodów używanych, ale i tych prosto z firmowego salonu. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak w przypadku pojazdów amortyzacja postępuje dość szybko, jest także zależna od tego, w jaki sposób dbamy o wóz. Wielu kierowców zupełnie o niej jednak zapomina. A dbanie o samochód, to rzecz jasna kolejne wydatki...

 

Naprawy, wymiany i myjnia

Trzeba też oczywiście doliczyć wszelkie naprawy. Kto ma własny pojazd, zwykle wie, że to studnia bez dna. Zwłaszcza, gdy od zakupu minęło już parę lat. Części zamienne kosztują niemało. Koszty generuje każda rysa, która wymaga naprawy lakieru, każda wymiana spalonej lampy czy wycieraczki, a także... choćby myjnia bezdotykowa. Do wydatków na naprawy i kosmetyki samochodowe dochodzą jeszcze koszty corocznych przeglądów.

 

Mój samochód – nie moje miejsce

Pół biedy, gdy mamy przynajmniej do dyspozycji garaż lub prywatne miejsce postojowe. Ci z nas, którzy mieszkają w miastach, muszą dodatkowo ponosić niemałe wcale wydatki związane z parkowaniem. Obowiązują one oczywiście również podczas wizyt poza stałym miejscem zamieszkania.

W dużych miastach ceny parkowania na zwykłej ulicy mogą wynosić nawet 5 złotych za godzinę. A co, jeśli faktycznie mieszkamy w centrum miasta i ze względu na korki nie jesteśmy nawet w stanie codziennie w sensownym czasie dojechać własnym wozem do pracy? Czy na pewno warto opłacać parking?

 

Co daje nam wynajem?

No dobrze – skoro już wiemy, jak ciężko jest utrzymać własne auto, zastanówmy się, czy musimy je faktycznie kupować. Wiele oczywiście zależeć będzie od naszego trybu życia i miejsca zamieszkania. Czy faktycznie będziemy dojeżdżać samochodem do pracy? Gdzie robimy zakupy? Czy mamy lub chcemy mieć dzieci? A może potrzeba nam własnego środka transportu tylko na wakacje, weekendowe wypady i większe sklepowe szaleństwa, bo na co dzień wystarczy komunikacja miejska?

Z pewnością dla wielu osób znajdą się lepsze i tańsze opcje użytkowania samochodu, niż jego kupno. To oczywiście leasing w przypadku firm, a dla osób fizycznych wynajem długoterminowy pojazdów. Zalety?

Wynajem pozwala nam nie martwić się o stan techniczny, dodatkowe wyposażenie, ubezpieczenie czy przeglądy pojazdu. Długoterminowy wynajem aut pozwoli przy tym nacieszyć się samochodem przez nas wybranym, bowiem nie ma w tym przypadku problemu z jeżdżeniem za każdym razem innym autem (tak jak to bywa w firmach oferujących auta na pojedyncze dni czy godziny).

Potrzebujesz wynająć samochód na cały miesiąc lub dłużej? Powoli także w naszym kraju staje się to coraz bardziej popularne. Firmom zajmującym się flotami pojazdów (takim jak tmflota.pl) zaufały już setki zadowolonych klientów.

Nie dla każdego i zapewne nie w każdej sytuacji wynajem będzie strzałem w dziesiątkę, ale zawsze warto rozważyć tę opcję. Zwłaszcza, jeśli wobec wszechobecnych korków, korzystanie z samochodu staje się dla nas coraz bardziej okazyjne, lub wręcz stanowi tylko część reprezentacyjną naszego stanowiska zawodowego.

Artykuł zewnętrzny