Przerost prostaty - objawy i leczenie

Przerost prostaty - objawy i leczenie

Łagodny przerost prostaty, czyli gruczołu krokowego, dotyka wielu mężczyzn po 55. roku życia. Gruczoł krokowy, inaczej nazywany sterczem, to ważny element układu moczowo-płciowego u mężczyzny. W artykule przedstawimy objawy łagodnego przerostu tego gruczołu i opowiemy o przebiegu leczenia tego schorzenia. 

 

Przerost prostaty - objawy

Gruczoł krokowy, inaczej nazywany sterczem czy też prostatą, to narząd męski. Wymiary prostaty są podobne do rozmiarów orzecha włoskiego. Prostata znajduje się wokół cewki moczowej, tuż pod pęcherzem. Głównym zadaniem prostaty jest produkcja wydzieliny, która jest substancją odżywczą spermy. Jednakże już po 45. roku życia można zaobserwować rozrost stercza. Jest to objaw zaburzeń hormonalnych występujących około 50. roku życia. Rozrastanie się stercza powoduje, że może pojawić się zatrzymanie moczu. Bowiem prostata blokuje drogi moczowe. 

Przejdźmy teraz do objawów, które podpowiadają, iż u mężczyzny pojawił się przerost prostaty. Schorzenie to może nasilać się nawet przez lata. I zbiegiem czasu daje coraz silniejsze objawy. Pierwszym z nich jest problem z oddawaniem moczu. Objawy prostaty to także nasilona częstotliwość moczu. Stercze drażni pęcherz, przez co potrzeba oddawania moczu jest częstsza, zarówno w dzień, jak i w nocy. Te dolegliwości to wskazanie, aby pójść na badanie prostaty. PSA badanie pomaga wykryć rozrost prostaty z krwi. 

 

Cewnik Foley'a a prostata: Leczenie schorzenia

Urolog Warszawa bardzo często stosuje cewnikowanie u pacjenta z przerostem stercza. Na czym polega ten zabieg? Zacznijmy od przedstawienia dokładniejszej budowy prostaty, by lepiej zrozumieć owo zagadnienie. Przez środek gruczołu krokowego przebiega cewka moczowa. Dlatego też przerost prostaty powoduje ścisk cewki moczowej i w konsekwencji wywołuje problemy z oddawaniem moczu. W przypadku leczenia prostaty, niezbędne są środki farmakologiczne. Dodatkowo przy silnych objawach niezbędne jest zacewnikowanie pęcherza moczowego. Wówczas zapewnione zostanie ujście dla moczu. 

Cewnikowanie pęcherza to inaczej zabieg, który polega na wprowadzeniu do cewki moczowej rurki z balonikiem, dzięki czemu utworzone zostaje ujście moczu. 

 

Czym zajmuje się urolog?

Urolog zajmuje się badaniem układu moczowo-płciowego mężczyzn. Lekarz ten wykrywa wszelkie schorzenia wspomnianego układu mężczyzn. Dlatego też Panowie, którzy mają kłopoty ze strony któregoś z tych układów, powinni udać się do urologa. Zwłaszcza jeżeli pojawiły się dolegliwości ze strony prostaty. Urolog w tej sytuacji może zlecić badanie usg jądra oraz usg gruczołu krokowego. Wówczas będzie wiedzieć, czy stercze się rozrasta. Do urologa mogą Państwo umówić się na NFZ, jednak np. w przypadku zatrzymania moczu (niemożności oddania moczu) najlepiej znaleźć prywatnie specjalistę w swojej okolicy. Najlepiej wpisać do wyszukiwarki frazę: ,,urolog Warszawa prywatnie'', a wówczas znajdą Państwo najlepszych specjalistów. Warto też wspomnieć, że urolog bada też nerki oraz naczynia nerkowe. 

Na badanie prostaty warto udać się od razu po powtórzeniu się przez kilka dni wspomnianych objawów. Pamiętajmy, że im szybciej pójdziemy na badanie, tym prędzej urolog wskaże nam odpowiednie leki i pomoże zatrzymać rozrost prostaty. Popularnym ostatnio zabiegiem stała się przezcewkowa elektryczna resekcja, polegająca na wprowadzeniu przez cewkę moczową pętli elektrycznej i wycięciu nadmiaru stercza. Jednakże na ogół jest to ostateczność, zatem na początek lepiej zażywać leki i zezwolić na założenie cewnika Foley'a, który pozwoli na bezpieczne oddawanie moczu.

Artykuł zewnętrzny