O zdrowiu

rece2

Przyczyny problemów z poczęciem

Bezskuteczne starania o zajście w ciąże to we współczesnych czasach dość powszechne zjawisko, obejmujące coraz większa liczbę par.

 

Powszechną przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim odkładanie decyzji o macierzyństwie. Staje się to szczególnie istotne w przypadku kobiet, bowiem wiek wpływa na ich płodność. W obecnych czasach jednak, medycyna stoi na tak wysokim poziomie, że dość szybko udaje się zdiagnozować problem.

Zanim rozpocznie się leczenie, należy stwierdzić czy dana para ma problemy z poczęciem dziecka z powodu bezpłodności. Bezpłodność to trwałe i nieuleczalne schorzenie. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach, pary bezpłodne mają szansę na dziecko min. dzięki tzw. zapłodnieniu pozaustrojowemu, bądź adopcji.

Natomiast jeśli para, mimo około rocznego, regularnego współżycia, nie używając żadnych środków antykoncepcyjnych, ma problem z zajściem w ciążę, powodem jest niepłodność. Jej przyczyny są często trudne do określenia, a właściwe ich zdiagnozowanie jest niezbędne do wybrania odpowiedniej metody leczenia. Ważne jest, aby podczas wizyty u lekarza obecni byli oboje partnerzy, bowiem problem dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Stan taki może być spowodowany m.in. stosowaniem środków antykoncepcyjnych, zaburzeniami cyklu miesiączkowego, różnymi chorobami przewlekłymi, jak np. cukrzyca czy wcześniej przeprowadzonymi operacjami. Nie bez znaczenia jest także wiek kobiety, bowiem im jest starsza, tym mniejsze są szanse na poczęcie, natomiast zwiększa się ryzyko poronienia.

U mężczyzn natomiast mogą pojawiać się problemy z nasieniem, spowodowane np. zbyt długo trwającym, siedzącym trybem pracy. Często także niewłaściwy sposób życia ma u partnerów duże znaczenie, a w szczególności zła dieta, codzienny stres oraz zmęczenie, a także nadużywanie alkoholu czy innych używek. Po ustaleniu przyczyn, lekarz może podjąć właściwe leczenie - najczęściej hormonalne.

Obecnie pary mogą leczyć się na wiele różnych sposobów. Jeśli zawiedzie leczenie hormonalne, można poddać się zabiegowi in vitro czy spróbować naturalnej metody - naprotechnologii.