Moto Sfera

Przygotowanie samochodu przed zimą – o czym zapominamy najczęściej?

Przygotowanie samochodu przed zimą – o czym zapominamy najczęściej?

Odpowiednie przygotowanie samochodu do zimy jest niezwykle istotne, o czym boleśnie przekonują się kierowcy, którzy pominęli tę ważną czynność. Zapobiegliwość w tej kwestii pozwala na uniknięcie wielu – często naprawdę poważnych – awarii.

 

Zima to bardzo trudny okres dla naszego pojazdu, więc należy się do niej odpowiednio przygotować. Nie wystarczy jedynie wymiana opon. Należy przeprowadzić pełen przegląd techniczny, który możemy zlecić profesjonalistom albo wykonać go samodzielnie, jeżeli wiemy, w jaki sposób to zrobić.

 

Akumulator

AkumulatorNiestety w kwestii akumulatora od ostatnich kilku lat niewiele możemy wykonać samodzielnie z powodu jego monolitycznej, bezobsługowej budowy. Tym elementem zajmie się odpowiedni serwis, który teoretycznie nie powinien zażądać od nas pieniędzy. Od specjalistów dowiemy się, w jakiej kondycji jest akumulator i czy wytrzyma duże spadki temperatury w najbliższym czasie.

Następną ważną kwestią są zaciski do akumulatora. Powinniśmy w odpowiedniej kolejności je rozłączyć i przeczyścić, aby miejsca styku zacisków z akumulatorem były wolne od rdzy lub zabrudzeń.

Pamiętajmy, że w okresie dużych spadków temperatur pojemność akumulatora spada o około 40%, więc jeżeli po teście u serwisanta okaże się, że sprawność naszego akumulatora wynosi ok. 60%, powinniśmy się zastanowić nad jego wymianą na nowy.

 

Świece żarowe i zapłonowe

Świece zapłonoweŚwiece żarowe są bardzo ważnym elementem silnika – zwłaszcza w czasie zimy. Mają one za zadanie podgrzać komorę silnika w momencie jego rozruchu do temperatury, która umożliwia jego bezawaryjną pracę. W okresie minusowych temperatur czas nagrzewania może trwać nawet minutę, więc przy niesprawnych świecach żarowych możemy sporo się namęczyć, zanim uruchomimy silnik.

Świece zapłonowe nie są elementem niezniszczalnym. Na szczęście podlegają okresowej wymianie, więc warto sprawdzić, czy czas ich przydatności do pracy nie minął lub nie minie w trakcie zimy.

 

Hamulce

HamulceUkład hamulcowy jest w zasadzie najważniejszym elementem zapewniającym nam bezpieczeństwo podczas jazdy, szczególnie w zimie. Warto zatem zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie poprzez kontrolę stanu rozkładu siły hamowania na obie osie.

Drugim elementem, często pomijanym przez kierowców, jest stan przewodów hamulcowych, które mogą być zgniłe lub skorodowane. Podczas zimy będą one narażone na działanie wilgoci, soli i chemii, którą pokrywane są drogi. Takie warunki zwiększają kilkukrotnie ryzyko awarii, która przy zniszczonych już wcześniej przewodach jest wysoce prawdopodobna.

 

Płyn chłodniczy

Płyn do chłodnicPrzed zimą koniecznie należy sprawdzić w specyfikacji nalanego płynu jego temperaturę zamarzania. Jeżeli jest to płyn przeznaczony do dodatnich temperatur, należy go wymienić na płyn zimowy, przeznaczony do temperatur ujemnych.

 

Płyn do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczyCzęsto przy dodatnich temperaturach stosujemy letni płyn do spryskiwaczy z powodu jego niższej ceny. Niestety zimą potrafi on skutecznie uprzykrzyć nam życie i na pewno ulegnie zamarznięciu. Bardzo trudno wtedy przywrócić go do stanu używalności, więc najlepiej zabezpieczyć się poprzez jego wymianę na płyn zimowy.

 

Opony

OponyOstatnim z podstawowych elementów jest wymiana opon. Chociaż w naszym kraju nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, używanie letnich podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych może wpłynąć na utratę przyczepności, a to prosta droga do spowodowania wypadku. Trzeba również pamiętać o stopniu zużycia opon. Jeżeli bieżnik jest już mocno wyeksploatowany, należy zaopatrzyć się w nowe opony, które wygodnie możemy zamówić przez internet, na przykład na Oponeo.pl. Dzięki temu możemy naprawdę zaoszczędzić, a dodatkowo opony zostaną nam przesłane do domu przez kuriera nawet w 24 godziny.