Intymność

szybki numerek

Przypadkowy seks i kobiety

Rewolucja seksualna i feministyczna dały kobietom wolność i możliwość radości również z uprawiania tak zwanego – przypadkowego seksu.  Jednak zdaniem profesor Anne Campbell z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii, negatywne uczucia zgłaszane przez kobiety po takich szybkich i spontanicznych akcjach sugerują, że nie są one jednak dobrze przystosowane do przelotnych kontaktów seksualnych.

 

Mężczyźni są bardziej przystosowani do odruchów pierwotnych, co powoduje, że łatwiej jest im korzystać z licznych przygód krótkoterminowych. Dla kobiet, jednak jakość wydaje się być ważniejsza niż ilość. Również dla kobiet, znalezienie partnerów o wysokiej jakości genetycznej jest silniejszym motywatorem niż sama liczba partnerów. Ta sytuacja powoduje dość powszechną opinię, że kobiety są bardziej skłonne do przypadkowego seksu, kiedy jest szansa stworzenia długoterminowych relacji.

Profesor Campbell wyjaśnia: "W kategoriach ewolucyjnych ukazuje się kobietę jako opiekunkę rodziny, która dba o wierność aby jej partner nie miał wątpliwości co do swojego ojcostwa i żeby nigdy nie pomyślał, że wychowuje dziecko innego mężczyzny.  Jednak od niedawna biolodzy sugerują, że kobiety często korzystają z seksu z wieloma mężczyznami, co daje możliwość zwiększenia różnorodności genetycznej swoich dzieci. "

Profesor Campbell oceniała, czy kobiety są przystosowane do przypadkowego seksu, analizując ich odczucia po jednym epizodzie. Jeśli kobiety oceniały to pozytywnie, to mimo wszystko rzadziej brały udział w przypadkowym seksie niż mężczyźni, a to z powodu, że posiadają surowsze kryteria przy wyborze partnerów. Aby przetestować tę teorię, łącznie 1743 mężczyzn i kobiet, które doświadczyły przypadkowego seksu, zostało poproszonych o ocenę zarówno ich pozytywnych i negatywnych uczuć następnego dnia rano, w ankiecie internetowej.

Profesor Campbell dodała: "Ewolucja często działa poprzez pozytywne lub negatywne emocje, które kierują nas do zachowań adaptacyjnych lub prowadzą nas z dala od szkodliwych. Na przykład, możemy cieszyć się z towarzystwa innych ludzi, ale dostać depresji, jeśli spędzamy samotnie zbyt wiele czasu. Podstawowe emocje prowadzą nas w stronę, która była korzystna dla naszych przodków".

Uczucia ogólne kobiet były bardziej negatywne niż mężczyzn. Osiemdziesiąt procent mężczyzn było zadowolonych z doznań związanych z doświadczeniem w porównaniu do 54 procent kobiet. Mężczyźni częściej niż kobiety chwalą się przyjaciołom sukcesem, ponieważ partnerka była pożądana również przez innych. Mężczyźni również uzyskują większą satysfakcję seksualną i zadowolenie z takiego zdarzenia, jak również mają lepsze samopoczucie i uzyskują większą pewności siebie.

 

Dominującym uczuciem u kobiet jest żal, że zostały "wykorzystane". Kobiety są też bardziej wrażliwe i często martwią się o możliwość zepsucia ich reputacji, jeśli inni ludzie się o tym dowiedzą. Kobiety takie doświadczenie seksualnie uznają za mniej satysfakcjonujące i wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wydaje się, aby udział w przypadkowym seksie traktowały jako wstęp do relacji długoterminowych.

"Kobiety zwracają uwagę na fakt, że taki partner nie jest w stanie ich docenić. Martwią się brakiem zrozumienia, że zrobiły to z kimś " - wyjaśnia profesor Campbell.

Według profesor Campbell,  kobiety nie oceniają przypadkowego seksu pozytywnie ze względu na cykl menstruacyjny, który powoduje zmiany wpływające na ich motywację seksualną. Rzeczywiście, w fazie owulacji (od 10 do 18 dnia cyklu), kobiety zgłaszają zwiększone pożądanie seksualne i podniecenie, z preferencją dla partnerów krótkoterminowych.

Wyniki badań opublikowano czasopiśmie Springera, Human Nature.