Jeśli mężczyzna za pierwszym czy drugim razem nie sprawdził się w łóżku, zaczyna się usprawiedliwiać - jest zmęczony, zdenerwowany. Rzeczywiście, przyczyny niepowodzenia mogą być różne. Gdy jednak sięgnąć do głębszych przyczyn, okaże się, że okresowe zaburzenia erekcji są wywołane problemami natury psychicznej.

 

Oto przykład. Młody człowiek "skompromitował się" podczas pierwszego kontaktu płciowego i na następny już nie miał odwagi. Przez kilka lat żył w przekonaniu o własnej impotencji. I oto zdarzyło się, że pewna obrotna, doświadczona kobietka wciągnęła go do łóżka i niemal zgwałciła. Kontakt ten okazał się dla niego zbawienny. Przekonał się, że jest normalnym mężczyzną. Ożenił się, ma dwóch synów...

Bywa i tak, ale podobny finał nie zawsze będzie miał miejsce, zwłaszcza wtedy, gdy mężczyzna jest nieśmiały albo brak mu pewności siebie. Zatem, jeśli masz problem - najlepiej zwróć się z nim do lekarza specjalisty. To prawda, krępującym jest przyznać się do niedyspozycji seksualnej samemu sobie, a tym bardziej lekarzowi. Trzeba jednak wiedzieć, że nierozwiązany we właściwym czasie problem narasta i w rezultacie może człowieka przygnieść tak, że czasem znajduje się wręcz na granicy samobójstwa.

 

Zaburzenia erekcji bywają pierwotne - u chłopców, którzy dopiero rozpoczynających życie seksualne i wtórne - u dojrzałych mężczyzn.

 

Te ostatnie łatwiej poddają się leczeniu, ponieważ pacjent ma już doświadczenie w kontaktach płciowych. Z impotencją pierwotną sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Kiedy młodemu człowiekowi od początku "nie udaje się", zaczyna oskarżać o niepełnosprawność seksualną samego siebie. Sprawę potrafi też pogorszyć nietaktowna partnerka, która nie szczędzi zgryźliwych uwag. Stałe wyrzuty z jej strony mogą wpłynąć na zmianę świadomości mężczyzny, staje się on niezrównoważony psychicznie, podejrzliwy, wszędzie widzi zdradę. Prowadzi to do pogorszenia wzajemnych stosunków, rozwodów, dramatów osobistych.

 

Reklama

 

Zwątpienie we własną potencję to chyba podstawowa przyczyna choroby, którą medycy nazywają nerwicą oczekiwania na niepowodzenie.

 

Ryzyko jej powstania wielokrotnie wzrasta, gdy młody mężczyzna o jeszcze nieukształtowanej osobowości trafia na dłuższy czas poza środowisko, w którym żył i na dodatek zostaje pozbawiony towarzystwa kobiet. Do niedawna było to np. wojsko, gdzie młody człowiek przychodził tuż po ukończeniu szkoły.

 

Uprawianie przez długi czas masturbacji kształtuje określony stereotyp zachowań seksualnych.

 

Młodego mężczyznę podniecają różne okoliczności, np. lejąca się woda, jeśli przyzwyczaił się onanizować pod prysznicem. Natomiast tradycyjne atrybuty kobiecej seksualności, takie jak ładna bielizna, zapach perfum, półmrok pozostawiają go obojętnym. Nie ma on albo wcale doświadczenia seksualnego, albo jest ono minimalne. Zakochawszy się w dziewczynie, która ma już pewne doświadczenie, odczuwa trudności nawet w zwykłych z nią kontaktach, a gdy dochodzi do aktu płciowego, niedoświadczony młodzieniec może w ogóle nie mieć wzwodu. Powtórne, nieudane próby mogą wywołać wyżej wspomnianą nerwicę oczekiwania, która złamie chłopakowi życie, jeśli ten nie zwierzy się ze swoich kłopotów lekarzowi.

W ciężkich przypadkach, kiedy mężczyzna uznał się za pechowca, unika kobiet, zamyka się w sobie, specjalista koryguje jego nastawienie psychiczne, pomaga wyrwać się z błędnego koła. Jednakże rozmowa może pomóc tylko temu, kto poddaje się sugestii. W przeciwnym razie androlodzy stosują specjalne preparaty, które rozszerzają naczynia i w konsekwencji wywołują erekcję. Przy trwałej nerwicy oczekiwania na niepowodzenie mężczyzna jest po prostu niezdolny do aktu płciowego. Kiedy sztucznie wywołana erekcja umożliwia mu to, wówczas zaburzenie uwarunkowane czynnikami psychicznymi stopniowo mija.

 

Zdarzają się też sytuacje diametralnie różne od opisanej, w tym samym stopniu prowadzące do zaburzeń erekcji. Bywa tak wtedy, gdy dziecko od najmłodszych lat otoczone jest nadmierną czułą opieką. Wyrasta na wydelikaconego człowieka, niezdolnego do adekwatnego postrzegania życia. Rozpieszczony przez matkę młody człowiek szuka dla siebie kobiety na wzór i podobieństwo matki i oczywiście nie znajduje, ponieważ matka a ukochana to dwie różne osobowości. W rezultacie powstają u niego kompleksy, które rozprzestrzeniają się także na życie płciowe. Tacy młodzi ludzie wyrastają na zamkniętych w sobie mężczyzn-samotników, którzy przez całe życie bezskutecznie usiłują znaleźć "idealną" kobietę.

 

Psychogenne zaburzenia erekcji powstają, oczywiście, nie tylko wskutek niepowodzeń doznanych w łóżku.

 

Wiele zakorzenionych w społeczeństwie poglądów i tradycji, począwszy od strachu przed zwierzeniem się lekarzowi ze swoich kłopotów seksualnych, a kończąc na maskowaniu intymnych problemów sprośnymi i banalnymi dowcipami, kształtuje mężczyzn - pechowców, którzy cierpią sami i niejednokrotnie zatruwają życie innym.

Zamiast zadręczać się i wydawać na siebie ostateczny wyrok - zaufajmy lekarzom, którym osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają na zaradzenie naszym męskim kłopotom.

 

Komentarze  

0

#6 mariusz0 2018-05-30 00:26

Będąc młodym w pełni energicznym facetem, nigdy nie myślałem o zaburzeniach erekcji. Niestety z wiekiem wszystko się zmienia i mnie również dosięgnął ten problem. Żeby uniknąć wstydliwej wizyty u lekarza, poczytałem na stronie. W moim przypadku wystarczyło zmienić dietę oraz styl życia.
Cytować
0

#5 kaz 2017-10-31 10:31

Każdemu może się przydarzyć wpadka w łóżku, ale mnie się to zdarzało na tyle często, że w końcu wybrałem się do lekarza na konsultację. Na szczęście nie był to problem zdrowotny i problem skutecznie udaje mi się rozwiązywać za pomocą sildenafilu. Biorę jedną tabletkę, po której w kilkanaście minut pojawia się silna erekcja i do tego długotrwała
Cytować
+1

#4 dario 2017-07-30 11:19

U mnie super się sprawdza maxigra go - lekarz mi ją przepisał, jak zacząłem mieć problem z utrzymaniem erekcji w trakcie seksu. Teraz wszystko działa bez zarzuty. Biorę tabletkę kilkanaście minut przed i mam mocną i długotrwałą erekcję
Cytować
-2

#3 kkkkkkkkkk 2017-02-19 12:26

Psychoterapia? NIe rozumiem w jaki sposób opowiadanie komuś o swojej impotencji może wyleczyć. Przecież to tylko dodatkowa porcja stresu. Niestety ale z powyższego tekstu, że medycyna nie dysponuje żadnym skuteczną metodą leczenia impotencji, bo opowiadanie pacjentowi bajek albo podawanie, jednorazowo działających pobudzaczy w rodzaju Viagry, to nie jest żadne leczenie. Po pewnym czasie takiej "terapii" dojdzie nowy problem - uzależnienie psychiczne od tabletek.
Cytować
0

#2 maciek 2016-07-08 11:22

Ja niestety tak mam, że jak za dużo stresów mnie dopada, to nawet jak mam ochotę na seks, to mi po prostu mały odmawia posłuszeństwa. A że często jest stres, to i problem ze wzwodem się często pojawia i dlatego zdecydowałem się na wizytę u lekarza. Dostałem receptę na [...], która właśnie w takich momentach, jak jest dużo stresów, to fantastycznie pomaga na zaburzenia erekcji, bo działa już kilkanaście minut po zażyciu. No i teraz jak się chcemy z żoną kochać, to żuję jedną tableteczkę i po krótkiej chwili jestem w pełnej gotowości
Cytować
+1

#1 darek 2015-05-20 12:48

stres stres i jeszcze raz stres. wystarczy że się coś sobie wkręci i już następuje panika i blokada. najlepiej przejść się do specjalisty który dobierze odpowiednią kurację. u mnie bez lekarstw się nie obeszło ale dostałem spedrę (awanafil) która jest ponoć bardziej bezpieczną opcją niż inne lekarstwa tego typu
Cytować