Rak prostaty jest złośliwą odmianą nowotworu atakującą zazwyczaj mężczyzn powyżej 45 roku życia. Najpierw rozwija się w obwodowej części gruczołu - guz pozostaje w obrębie torebki, z czasem jednak rozrasta się, przerasta ją i nacieka na okoliczne struktury. Rozsiew może także następować przez oddzielenie się pojedynczych komórek nowotworowych, które, przedostają się do chłonki i dają początek ogniskom przerzutowym. Jeszcze inna droga wiedzie przez krew - zwykle do kości kręgosłupa i miednicy.

 

Lekarz podejrzewa raka, gdy badaniem stwierdza obecność twardego guzka gruczołu krokowego lub jeśli cały gruczoł jest twardy, a jego kształt nieregularny. Niestety bardzo małych guzów nie da się wyczuć. Wcześnie zdiagnozowany nowotwór prostaty jest zatem całkowicie uleczalny.

Innymi chorobami prostaty są stany zapalne i łagodny rozrost tego narządu.

 

Czynniki ryzyka

Na choroby te najczęściej narażeni są mężczyźni, którzy maja predyspozycje dziedziczne, spożywają nadmierną ilość ostrych przypraw, pokarmów obfitych w tłuszcz, białko, i cholesterol, natomiast ubogich w warzywa i owoce. Innymi czynnikami mogącymi wywołać problemy zdrowotne są: nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia, stres, ciągłe napięcia nerwowe.

Reklama

Objawy

Rak prostaty we wczesnej fazie nie powoduje żadnych dolegliwości. Dopiero jego zaawansowany typ stwarza problemy takie jak: częste oddawanie moczu w dzień i w nocy, parcia moczu typu naglącego, zaleganie moczu w pęcherzu lub też całkowite jego zatrzymanie. Są to najczęstsze objawy ( mające również duży wpływ na pożycie seksualne ) tej choroby, którym mogą towarzyszyć również bóle.

 

Profilaktyka i leczenie

Diagnostyka nowotworu prostaty składa się z kilku elementów, stosowanych przez lekarzy w zależności od stanu pacjenta. Podstawowym badaniami umożliwiającym zdiagnozowanie badanego są:

  • badanie per rectum (przez odbyt) jest prowadzone przez lekarza urologa - przy pomocy tej metody można prosto i bezboleśnie dotrzeć do gruczołu i sprawdzić, czy na jego torebce nie ma grudek/stwardnień, które mogą świadczyć o rozwoju choroby;
  • biopsja gruczołu krokowego przy użyciu cienkiej igły wprowadzanej przez odbytnicę, pobiera się kilka próbek tkanki gruczołu krokowego, którą następnie bada się pod mikroskopem;
  • ultrasonografia przezodbytnicza polega na ocenie gruczołu krokowego przy użyciu sondy USG włożonej do odbytnicy;
  • pomiar stężenia PSA (specyficzny antygen sterczowy) we krwi.

 

Choć niewątpliwe jest, że wyżej opisane zabiegi sprawiają, iż mężczyźni mogą nie czuć się podczas nich komfortowo, jednak w rzeczywistości nie wygląda to tak groźnie i nie jest bolesne.

MSfera.pl przyłącza się do akcji profilaktycznej. Zapraszamy na stronę programu: www.mamhakanaraka.pl.

 

Akcja

 

Komentarze  

0

#2 domi 2010-03-09 17:19

Fajny program profilaktyczny. Dobrze, że uświadamia się dzieciaki. Może pomogą rodz[..oj..] ... Polecam ten link na końcu artykułu.
Cytować
0

#1 adam 2010-03-09 13:04

Nareszcie ktoś zainteresował się również mężczyznami. To dobrze, że jest tyle podobnych akcji dla kobiet, ale nie czarujmy się, o facetach się raczej nie myśli. Każdy z nas jest ważny i warto, aby podobne akcje były organizowane w całym kraju i to systematycznie.
Cytować