Żyć Dobrze

cyklinowanie

Remontujesz domowy salon, zacznij od cyklinowania parkietu

Podłoga to jeden z elementów, który charakteryzuje zadbany dom. Jednak, aby wyglądała ona estetycznie konieczne jest jej cyklinowanie. Proces ten nie jest jednak prosty i należy go podzielić na cztery podstawowe etapy.

 

Etap pierwszy polega na dokładnym odkurzeniu całego pomieszczenia. W ten sposób usuwa się wszystkie drobiny, które mogłyby doprowadzić do zarysowania powierzchni. Samo cyklinowanie rozpoczyna się od użycia tarczy z gruboziarnistym papierem ściernym. Przedstawiciele firmy polishstyl.com.pl przypominają, że w czasie cyklinowania będzie dochodziło do bardzo szybkiego zużycia papieru, dlatego konieczna jest regularna wymiana.

Powierzchnię należy cyklinować w odpowiednich kierunkach. Jeśli chodzi o podłogi z mozaiki, to należy je szlifować ukośnie do brzegów włókien. Z kolei podłoga deskowana powinna być cyklinowana równolegle. Przestrzeganie tych zasad będzie fundamentem udanego cyklinowania. Sam proces powinien trwać, aż powierzchnia nie będzie równomiernie oczyszczona. Problemem na tym etapie może być dokładnie oszlifowanie miejsc znajdujących się bezpośrednio przy ścianach. W tym przypadku najlepiej przeszlifować je ręcznie lub użyć specjalnej szlifierki krawędziowej. Po wstępnym szlifowaniu oczyszczamy podłogę z pyłu i wietrzymy pomieszczenie.

Etapem drugim jest niwelowanie ubytków. W pierwszej kolejności, zaraz po zakończeniu szlifowania, należy dokładnie obejrzeć cały parkiet. W tym czasie należy poszukać głębszych rys i ubytków, które nadają się do zaszpachlowania. Do ich maskowania dobrym rozwiązaniem będzie użycie odpowiedniego płynu wypełniającego, połączonego z pyłem powstałym na wskutek szpachlowania. Dzięki temu wypełniacz nabierze takiego samego koloru jak podłoga. Po nałożeniu trzeba odczekać, aż do pełnego wyschnięcia, a w razie potrzeby nadmiar płynu usuwa się papierem ściernym o drobnej granulacji.

Kolejnym krokiem jest polerowanie. Przeprowadza się je za pomocą cykliniarki wyposażonej w papier ścierny o granulacji 100-120. Czasami stosowane są specjalne końcówki polerskie, które zwiększają gładkość i połyskliwość polerowanej powierzchni. - Nie wolno zapomnieć, że podczas polerowania cykliniarka powinna poruszać się dokładnie w tych samych kierunkach jak podczas szlifowania - mówią fachowcy z polishstyl.com.pl. Prace należy przeprowadzać aż do uzyskania jednolitej, gładkiej powierzchni. Ponadto powierzchnie przy rogach i ścianach można dodatkowo wypolerować ręcznie delikatnym papierem ściernym.

 

Ostatnim etapem jaki pozostaje podczas oprawiania parkietu jest jego lakierowanie. Chociaż podłogę lakierować można tuż po zakończeniu polerowania, to jednak wielu specjalistów poleca, aby wstrzymać się przynajmniej przez 24 godziny. Jest to spowodowane faktem, iż w czasie polerki wytwarza się pył, który unosi się w powietrzu. Dobrze zatem jest odczekać dobę, by pył opadł i mógł być całkowicie usunięty z pomieszczenia. Pamiętać trzeba, że jeśli dojdzie do lakierowania w zapylonym pomieszczeniu, wówczas na parkiecie mogą pojawić się maleńkie, nieusuwalne ślady pyłu.

Warto wiedzieć, że nie każdy lakier będzie pasował do każdego rodzaju podłogi. Uzależnione jest to przede wszystkim od gatunku drewna. Do nanoszenia lakieru można użyć wałka albo pędzla. Czwarty etap prac możemy wykonywać w temperaturze 15-25o C. Dobrym rozwiązaniem jest jednak delikatne uchylenie okna. Pomoże on uchronić nozdrza przed toksycznymi oparami. Nie wolno jednak dopuścić, aby w pomieszczeniu zapanował przeciąg, bowiem mógłby on przynieść ze sobą drobne zanieczyszczenia. Polakierowaną podłogę należy pozostawić do wyschnięcia.