Intymność

Różnimy się

Różnimy się

Kobiety i mężczyźni różnią się też pod wieloma innymi względami. Kobiety cechuje większe natężenie takich cech, jak ekstrawersja, lękowość, ufność i opiekuńczość. Mężczyźni są bardziej asertywni i uparci. W dziedzinie zachowań społecznych kobiety są bardziej skłonne do współpracy z innymi w celu utrzymania jedności grupy, na przykład rodzinnej.

 

Pomimo stereotypu, że kobiety są gadatliwymi plotkarkami, badania nad stylami komunikacji dowodzą, że w wielu sytuacjach mężczyźni spędzają więcej czasu na mówieniu niż kobiety. Mężczyźni częściej wprowadzają nowe tematy do rozmowy i przerywają rozmówcy. Kobiety zaś są bardziej skłonne do odkrywania swoich uczuć i osobistych doświadczeń.

 

Interakcje kobiet przebiegają w bliższej odległości do partnerów niż interakcje mężczyzn, choć w odniesieniu do obcych osób płci przeciwnej kobiety zachowują większy dystans fizyczny niż mężczyźni. Mężczyźni reagują większą niechęcią na nieznajomego, który zbyt blisko znajduje się z przodu, kobiety natomiast na nieznajomego, który „dokonuje inwazji" z boku. W czytelniach mężczyźni budują ochronne zasłony z przodu, kobiety zaś - z boku bądź kładą na sąsiednim krześle swoje rzeczy, by zniechęcić ewentualnego intruza.

Różnice płciowe występują także w trzech innych dziedzinach zachowań społecznych: seksu w bliskich związkach, doborze partnera płci przeciwnej oraz agresji.

 

Seks i bliskie związki

Mężczyźni bardziej niż kobiety są zainteresowani przelotnymi związkami seksualnymi, a także posiadaniem więcej niż jednej partnerki. Nasze społeczeństwo nakłada jednak wyraźne ograniczenia na swobodę kontaktów seksualnych, tak więc większości mężczyzn nie cechuje promiskuityzm. Kobietom bardziej zależy na tym, by seks był połączony z bliską relacją uczuciową.

 

Różnice płciowe w wyborze partnera

Badania nad wyborem partnera dowodzą, że kobiety zwracają więcej uwagi na takie cechy kandydata, jak pozycja zawodowa, rozwaga, rzetelność, serdeczność i lubienie dzieci. Natomiast mężczyznom bardziej zależy na atrakcyjności fizycznej, umiejętności gotowania (czy sami nie mogą nauczyć się posługiwania kuchenką mikrofalową?), a nawet na skąpstwie partnerek.

Susan Sprecher i jej współpracownicy zbadali ponad 13 000 mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Pytali, kogo by się chciało poślubić: osobę starszą czy młodszą od siebie, dobrze czy źle się prezentującą, tej samej czy innej religii i tak dalej. Odpowiedź na każde pytanie polegała na zaznaczeniu możliwości od 1 (wcale mi nie zależy) do 7 (bardzo mi zależy).
Kobietom nie zależało specjalnie na poślubieniu przystojnego mężczyzny i zdecydowanie mniej paliły się do poślubienia kandydata bez stałej pracy.

 

Agresja

W większości kultur to mężczyźni idą na wojnę, a badania psychologiczne przekonują, że chłopcy i mężczyźni są bardziej agresywni od swoich rówieśniczek. W klasycznym przeglądzie 72 badań nad zróżnicowaniem płci pod względem agresji Ann Frodi i jej współpracownicy stwierdzili, że kobiety bardziej są skłonne" do agresji w pewnych warunkach niż w innych:

1. Kobiety bardziej są skłonne odczuwać lęk i poczucie winy w związku z własną agresją. Tego rodzaju uczucia hamują agresję.

2. Kobiety zachowują się równie agresywnie jak mężczyźni, jeżeli mają do tego środki i uważają takie postępowanie za uzasadnione.

3. Kobiety mają większą skłonność do empatii z ofiarą, stawiania się w jej położeniu. Empatia zachęca do pomagania innym, nie do agresji.

4. Różnice płci pod względem agresywności maleją, jeżeli ofiara jest anonimowa. Anonimowość przeciwdziała empatii kobiet z ofiarą.

I co wy na to?