O zdrowiu

porost wlosow

Rozwiąż problem łysienia: poznaj działanie szamponu na porost włosów

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele różnych szamponów na porost włosów i preparatów zwalczających problem łysienia. Są to produkty, które bez wątpienia pomogą wzmocnić włosy, a także zatrzymać proces nadmiernego ich wypadania. Jest to świetny sposób na dość kłopotliwy problem łysienia i nadmiernego wypadania włosów.

 

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Jest wiele czynników, które mogą powodować nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie. Jednym z nich, obok przewlekłego stresu, złej diety, czy nieodpowiedniej pielęgnacji, jest zaburzenie pracy gospodarki hormonalnej, a dokładniej od wzrostu poziomu testosteronu (DHT). Łysienie wywołane nadaktywnością tego hormonu nazywane jest fachowo “łysieniem androgenowym”. Ten typ łysienia może zacząć rozwijać się już u nastolatków, ale jego szczytowy punkt rozwoju dotyka mężczyzn około 50 roku życia. Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne, tak więc, jeśli gęsto wypadajace włosy stanowiły problem kogoś w bliskiej rodzinie, bardzo prawdopodobne, że nie ominie także najmłodszego pokolenia.

Łysienie spowodowane nadmiarem testosteronu stanowi w tym rozumieniu naturalny proces fizjologiczny. To w jego efekcie dochodzi do zaburzenia pracy mieszków włosowych, które zaczynają produkować krótkie, cieńsze i znacznie słabsze włosy. DTH powoduje, że w pewnym momencie mieszki włosowe są tak słabe, że wytwarzają jedynie drobny meszek, zamiast zdrowych, mocnych i gęstych włosów.

Poza produkcją słabszych pasem, łysienie androgenowe sprawia, że jednocześnie skraca się czas rozwoju włosa, a jednocześnie wydłuża się czas jego spoczynku. Łysienie androgenowe polega więc nie tyle na nadmiernym wypadaniu włosów, a na niepojawianiu się nowych zdrowych i grubych pasem.

 

Skuteczność szamponu na porost włosów

Szampony na porost włosów zaliczane są do gamy dermokosmetyków (kosmeceutyków), a więc produktów plasujących się pomiędzy kosmetykiem a lekiem. Szampon na porost włosów z jednej strony stanowi odpowiednią pielęgnację wzmacniającą kondycję wyrośniętych już włosów, z kolei z drugiej strony, działa jak lekarstwo, które reguluje pracę gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych.

Skuteczność kosmeceutyków na porost włosów opiera się w głównej mierze na ich unikalnym składzie. Formuły tego typu produktów posiadają duże ilości białka oraz składników odżywczych, które nawilżając włosy, sprawiają, że fryzura wydaje się bardziej bujna i gęsta. Ponadto ważnym składnikiem są tu także substancje pobudzające mikrokrążenie skóry głowy, które dzięki temu stymulują wzrost nowych cebulek włosowych. Nie bez znaczenia są także witaminy PP i B6. Witamina PP, inaczej zwana niacyną, jest odpowiedzialna za dostawę energii niezbędnej do wzrostu włosa, a także za jego odpowiednią budowę. Natomiast witamina B6 wzmacnia istniejące już włosy, a także poprawia ich pigmentację.

Ważnym składnikiem szamponu na łysienie są również przeciwutleniacze, unieszkodliwiające wolne rodniki.

Wiele szamponów na porost włosów korzysta z mocy natury, zamykając w swoich formułach ekstrakty z roślin. Nierzadko zdarza się więc, że na etykiecie takiego produktu można spotkać olej z ogórecznika lub wyciąg z pierwiosnka. Ekstrakty roślinne nie pełnią kluczowej roli w przeciwdziałaniu nadmiernego wypadania włosów, ale są w stanie znacznie wzmocnić pojedyncze pasma i sprawić, że fryzura będzie wyglądała zdrowiej i bardziej atrakcyjnie.

 

Szampon na porost włosów podstawą pielęgnacji

Dla osób, które borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów bądź z łysieniem androgenowym regularne stosowanie szamponu na porost włosów powinno stanowić podstawę pielęgnacji. Tego typu dermokosmetyki oczywiście nie sprawią, że z dnia na dzień na głowie pojawi się gęsta i bujna czupryna, ale znacznie pobudzą mieszki włosowe do pracy, co w przyszłości może pozytywnie zaowocować. Ponadto kosmetyki na wypadanie włosów wzmacniają te pasma, które występują w stanie uśpienia - wzmacniają ich budowę, a także sprawiają, że są mocniejsze u nasady i mniej podatne na wypadanie.

Chociaż szampon na porost włosów nie może być zawsze traktowany jako uniwersalny lek na problem łysienia, niejednokrotnie pomógł osobom, które nie mogły zahamować nadmiernego wypadania włosów.

 Reklama

Reklama

feromony sa dobre