Faceci nie lubią się przyznawać do bólu brzucha, wszak to nic ciężkiego ani wielkiego i dlatego to schorzenie, które powoduje zgagę, jest lekceważone. A gdy problem jest zdiagnozowany i nie wystarczają już środki farmakologiczne, to prosty zabieg chirurgiczny może go wyeliminować całkowicie.
Jest to problem natury mechanicznej, tzn. rozwór przełykowy nie spełnia swojej roli czyli oddzielającej jamy brzusznej od klatki piersiowej.
Przy niewielkiej przepuklinie mogą nie występować takie objawy, jak bóle w nadbrzuszu i dołku podsercowym, zgagę (refluks żołądkowo-przełykowy), uczucie odbijania i cofania się treści żołądkowej do przełyku, szczególnie po obfitych posiłkach i w sytuacjach powodujących wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej.
Dolegliwości – co charakterystyczne – wzmagają się w pozycji leżącej.
Nietypowym i charakterystycznym objawem jest poranna chrypka, która powodowana jest podrażnieniem strun głosowych przez zarzucaną treść żołądkową.
W skrajnych przypadkach może wystąpić suchy lub świszczący kaszel, który wywoływany jest, gdy zarzucania treść żołądkowa trafia do drzewa oskrzelowego wywołując objawy astmatyczne.
Czasem w takich sytuacjach może dojść do podrażnienia nerwu błędnego, a w efekcie skurczu oskrzeli. Występować również może duszność czy kołatanie serca.
Konieczna jest wizyta u lekarza. Zapewne również odpowiednie badania. Najprostszym sposobem, by nie doświadczać dolegliwości związanych z tym schorzeniem jest unikanie ciężkich, tłustych i ostrych posiłków oraz poobiednich drzemek. Obniżenie wagi ciała również jest tu jak najbardziej wskazane. Lekarz w pierwszej kolejności zaleca środki zobojętniające kwas soku żołądkowego albo – co jest skuteczniejsze – na przykład inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol ). Rodzaj leku zależy oczywiście od diagnozy i innych czynników, które musi określić lekarz. Jeśli to nie pomoże – pozostaje zabieg chirurgiczny, który skutecznie rozwiązuje problem przepukliny.