Moto Sfera

mercedes g 500 4x4^2

Rusza produkcja Mercedesa G 500 4x4²

Nie tak dawno temu mogliśmy podziwiać koncepcyjny samochód niemieckiego producenta, który to przywrócił wiarę w samochody terenowe. Mercedes-Benz G 500 4x4² pokazany został między innymi podczas ostatniego Salonu Samochodowego w Genewie, a jego popularność zachęciła firmę do rozpoczęcia produkcji. I oto stało się - terenowe monstrum trafia do produkcji.

 

Mercedes-Benz G 500 4x4² to jedna z bardziej ekstremalnych wersji (obok Mercedesa-AMG G 63 6x6) Klasy G. Posiada napęd na wszystkie koła z osiami portalowymi, niesamowicie wysoki prześwit, a także nową jednostkę napędową - 4-litrowy silnik V8 dysponujący podwójnym turbodoładowaniem, który generuje 422 konie mechaniczne mocy. Co ważne, silnik ten spełnia oczywiście ostatnie normy emisji spalin Euro 6 i nie ma przy tym problemu, by rozpędzić samochód do pierwszej setki w zaledwie 7,4 sekundy.

 

mercedes g 500 2

 

Nowy pojazd w rodzinie Klasy G już na pierwszy rzut oka zdradza swoje terenowe zamiłowania. Podwozie zostało wyposażone w podwójne kolumny oraz regulowaną siłę tłumienia. Do tego dochodzi stały napęd na obie osie, skrzynia rozdzielcza wraz z reduktorem, a także trzy dyferencjały blokowane w ruchu.

Praktycznym rozwiązaniem, które Mercedes określa jako „wizytówka modelu” są mosty portalowe, dzięki którym koła są mocowane zdecydowanie poniżej dyferencjału. Efektem tego rozwiązania jest uzyskany prześwit, który wynosi 450 mm, przy jednoczesnej głębokości brodzenia do 1000 mm. Robi wrażenie? A to nie koniec…

 

mercedes g 500 3

 

Nowy G 500 4x4² posiada szerszy od swojego pierwowzoru rozstaw kół (dodatkowe 299 mm), a także 22-calowe felgi z ogumieniem 325/55 R 22, co w połączeniu ze sportowym trybem zawieszenia pozwala na dynamiczną i bezpieczną jazdę również po asfalcie.

 

mercedes g 500 1

 

Wszystkie Mercedesy z rodziny Klasy G od wielu lat kojarzone są z solidnością i nieustępliwością nawet w najcięższych warunkach. Wariant z dodatkową parą kół (6x6) wydawał się być posunięciem ekstremalnym, a zdecydowanie podniesiony 4x4² tylko uzupełnia stopień pikanterii oferty Mercedesa w zakresie samochodów terenowych.

 

mercedes g 500 4

 

Zainteresowani zakupem mogą już zamawiać auto w salonach producenta, gdzie samo auto będzie można oglądać od grudnia bieżącego roku. Cena jednak do najniższych nie należy, gdyż za przyjemność posiadania Mercedesa G 500 4x4² trzeba będzie zapłacić 226 100 euro, czyli niecały milion złotych.

Łukasz Heger