O zdrowiu

Rzucenie palenia bywa objawem raka

Rzucenie palenia bywa objawem raka

Nagła, spontaniczna chęć rzucenia palenia u długoletniego palacza może być pierwszym symptomem raka płuca - twierdzą naukowcy amerykańscy z Departamentu Medycyny Onkologicznej Uniwersytetu Thomasa Jeffersona w Filadelfii.

 

Badanie, które doprowadziło do takich wniosków przeprowadzono wśród 115 pacjentów z rakiem płuca, którym po wielu latach palenia udało się zerwać z nałogiem. Okazało się, że 48 proc. z tych chorych rzuciło palenie jeszcze przed rozpoznaniem u nich raka płuca, a pięciu na sześciu z nich - jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Średnio od momentu rzucenia palenia do zdiagnozowania nowotworu upływało 2,7 roku.

Co dziwniejsze, w przypadku 31 proc. palaczy, u których później rozpoznano raka płuca, pożegnanie z nałogiem odbyło się bez żadnego wysiłku, choć wcześniej wielu z nich podejmowało usilne lecz bezskuteczne próby zerwania z tytoniem.

Zdaniem badaczy, rozwijający się guz płuca może wydzielać substancje, które wpływają na uzależnienie od nikotyny. Dlatego, jeśli zatwardziały palacz nagle i bez trudu rzuca palenie, warto wykonać u niego badania diagnostyczne w kierunku raka płuca.

W tym momencie warto też nadmienić, że bardziej uzależniającymi są papierosy smakowe, w tym mentolowe. W Stanach Zjednoczonych trwa batalia o zakaz sprzedaży papierosów mentolowych.

Obecne przepisy zabraniają sprzedaży papierosów o smaku i zapachu owocowym i czekoladowym. Prawodawcy uznali już kilka lat temu, że smakowe papierosy mogłyby zachęcać do palenia dzieci. Teraz podobny zakaz być może obejmie też papierosy mentolowe.

Badania naukowe dowodzą, że papierosy mentolowe mogą być nawet bardziej szkodliwe od zwyczajnych. Ponieważ mentol łagodzi drażniące działanie dymu, palacze mocniej się nim zaciągają i w konsekwencji są bardziej zagrożeni rakiem płuc, przewlekłą obturacyją chorobą płuc oraz schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Ponadto „mentole" silniej uzależniają i ich zwolennikom trudniej jest rozstać się z nałogiem. Obecnie papierosy mentolowe stanowią aż 30 proc. wszystkich sprzedawanych w USA wyrobów tytoniowych.

{jumi[*10]}