Moto Sfera

Samochód na kredyt lub w leasingu dla każdej firmy

Samochód na kredyt lub w leasingu dla każdej firmy

Planując kupno samochodu użytkowanego na potrzeby działalności gospodarczej istotne jest dokonanie dobrego wyboru. Zarówno jeśli chodzi o markę i wyposażenie auta, ale także korzystnego sposobu finansowania nabycia. Odpowiedni wybór na pewno zaprocentuje w przyszłości i przyniesie korzyści.

 

Wielu przedsiębiorców zarówno małych jednoosobowych działalności jak i dużych firm staje przed dylematem - leasing czy kredyt na samochód. Nie zależnie od branży i wielkości firmy sposób finansowania powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i formy opodatkowania. Obydwa rozwiązania są skierowane głównie dla klientów, którzy nie chcą ponosić lub nie posiadają możliwości jednorazowego wydatku na kupno samochodu. W przypadku zaciągnięcia kredytu, konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej, w konsekwencji wymaga to również większych formalności. Po spłacie kredytu samochód jest własnością zaliczaną do środków trwałych przedsiębiorstwa.

Kupno auta na kredyt daje możliwość zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodu i obniżenia podatku dochodowego. Istotną kwestią przy wyborze jest również to czy przedsiębiorca dysponuje środkami finansowymi na wkład własny. Jeśli nabycie samochodu jest nagłą losową potrzebą lub wydatek jest ponoszony przy rozpoczynaniu nowej działalności godnym rozważenia rozwiązaniem jest leasing.

 

Nie wymaga kompleksowej weryfikacji wiarygodności, a umowę leasingu podpisać można na okres nawet 5 lat. Po spłacie określonych rat, samochód może zostać wykupiony lub można objąć leasingiem zupełnie inny, nowszy model. Zaletą tego rozwiązanie jest duża elastyczność, którą docenia wiele firm. Zadając sobie pytanie leasing czy kredyt na samochód warto zauważyć, że obydwie możliwości są do siebie bardzo zbliżone. Leasing sprawdza się w przypadku nabycia kilku pojazdów i umożliwia odliczenie całości raty od podatku. Przedsiębiorstwa transportowe i firmy kurierskie preferują opcje kredytu. Każdy może wybrać najlepszą opcje dla swojej firmy.

Nabycie samochodu jest istotną decyzją z punktu widzenia finansów przedsiębiorstwa szczególnie w małych firmach. Praktyczny i bezawaryjny samochód przyniesie nie tylko wiele godzin komfortowej jazdy, ale i zwiększy mobilność, a bycie blisko klientów jest szansą na osiągnięcie sukcesu.