Moto Sfera

auto w leasing - jakie formalności

Planujesz wziąć auto w leasing? Sprawdź jakie czekają Cię formalności!

Zdecydowałeś się już na to, że zamiast kupować nowy samochód, weźmiesz go w leasing? Świetnie – teraz wystarczy tylko dopełnić wszystkich formalności, a już za chwilę otrzymasz kluczyki i wyjedziesz nim z salonu. Zobacz, jak krok po kroku załatwić leasing auta!

 

Wybór firmy leasingowej

Wbrew pozorom, to jest właśnie najważniejszy krok całego procesu leasingowego. Jeśli dokonasz dobrego wyboru, późniejsza spłata rat przebiegnie bez większych trudności. Jeśli jednak trafisz na nieciekawego leasingodawcę, może Ci to przysporzyć wielu zmartwień.

Wybierając firmę leasingową, zwróć też uwagę na to, jak podchodzi do kwestii ubezpieczenia samochodu. Szczegóły na ten temat znajdziesz tutaj: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-aut-firmowych-leasing-a-pakiet-autocasco/

 

Zebranie niezbędnych dokumentów

Wybierając się do firmy w celu wzięcia auta w leasing, powinieneś zabrać ze sobą następujące dokumenty:

- wypełniony wniosek o przyznanie leasingu – pobrany ze strony firmy leasingowej,

- fakturę pro forma,

- dokumenty poświadczające założenie firmy, czyli CEIDG/KRS, Regon, umowę spółki,

- dokumenty finansowe za ostatni okres rozliczeniowy (choć firma leasingowa może zażyczyć sobie dokumentów z dłuższego okresu, nawet z 2 lat),

- dowód osobisty – Twój i Twoich ewentualnych wspólników;

- zaświadczenie od ZUSu o opłaconych składkach,

- wykaz środków trwałych Twojej firmy.

 

planujeszwziacautowleasing2

 

Oczywiście to są dokumenty, których zazwyczaj wymagają firmy leasingowe do przygotowania umowy. Twój leasingodawca może mieć jednak inne wymagania. Sprawdź zatem dokładnie, czego jeszcze możesz potrzebować, zamiast załatwiać wszystko „na raty”.

 

Podpisanie umowy leasingowej

Gdy już złożysz wniosek, nie pozostaje Ci nic innego jak czekać na jego zaakceptowanie. Zazwyczaj decyzja jest podejmowana bardzo szybko – od 1 do 5 dni. Jeśli jednak wzbudziłeś wątpliwości, firma będzie chciała Cię dokładniej prześwietlić. Wtedy cały proces może potrwać nieco dłużej.

Jeśli Twój wniosek przejdzie pozytywnie proces weryfikacji, nie pozostaje Ci nic innego jak przyjechać do siedziby leasingodawcy i osobiście podpisać umowę leasingową. Taki dokument powinien się składać z następujących elementów:

- OWU, czyli ogólnych warunków umowy,

- deklaracji wekslowej i weksla,

- protokołu zdawczo-odbiorczego samochodu,

- dokładnego harmonogramu rat z wyszczególnioną ich wysokością.

 

planujeszwziacautowleasing1

 

Uiszczenie opłat wstępnych

Po podpisaniu umowy postaraj się jak najszybciej zapłacić czynsz inicjacyjny, czyli wkład własny, który deklarowałeś na początku – najczęściej w wysokości 10-20% wartości samochodu. Może się okazać, że na samym początku będą wymagane też inne, mniejsze opłaty – wszystkiego dowiesz się od leasingodawcy. Gdy tylko przelejesz środki, proces można uznać za zakończony – weź kluczyki i przejedź się swoim nowym autem!

 Artykuł zewnętrzny