Intymność

Seks i używki

Seks i używki

Alkohol, narkotyki, tytoń... i wiele innych, nie wszystkim znanych używek, po które sięgamy ma bardzo istotny wpływ na nasze życie seksualne. I choć zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy to efekty rzekomych przyjemności nadchodzą prędzej czy później. O w pływie tytoniu pisaliśmy wielokrotnie, więc dzisiaj spójrzmy na alkohol i narkotyki.

 

Alkohol

Wpływ alkoholu na seks ma miejsce jednocześnie na kilku poziomach. Zaburzenia seksualne, które występują u 55 % osób uzależnionych od alkoholu, w 2/3 tych wiążą się z przyczynami organicznymi, powstałymi na skutek działania alkoholu.

Alkohol wpływa negatywnie na układ krążenia i ogólny stan organizmu, co ma ścisły związek z zaburzeniami erekcji. Przy dłuższym nadużywaniu problemy te mogą się utrwalić. Alkohol ma także negatywny wpływ na sferę psychiczną. Często stosuje się go, mając na celu przełamanie barier albo nabieranie śmiałości. Faktycznie tylko w ilości "symbolicznej" (lampka wina) może działać pobudzająco czy rozluźniająco. Jeżeli stosuje się go często lub w większych ilościach będzie jedynie intensyfikować problemy, np. wzmagać poczucie lęku, żalu czy agresji wobec partnera oraz może doprowadzić do uzależnienia, a to z kolei będzie rodziło problemy partnerskie i seksualne. Mamy więc tu do czynienia z zasadą błędnego koła.

Konsekwencje picia alkoholu nie ograniczają się jedynie do rozwoju zaburzeń seksualnych, ale prowadzą również do rozpadu więzi partnerskiej, rozbicia rodzin, zachowań dewiacyjnych.

Narkotyki

Istnieje bardzo ścisłe powiązanie pomiędzy uzależnieniem od narkotyków oraz sprawnością seksualną. Zaburzenia seksualne, głównie na tle organicznym, obejmują większość populacji już w pierwszych miesiącach uzależnienia. Najczęściej występują: u mężczyzn - obniżenie libido, zaburzenia erekcji lub wytrysku nasienia, u kobiet - dyspareunia, anorgazmia, zanik lubrykacji.

Generalnie bez komentarza. Każdy robi to co lubi, a wiedzieć nie znaczy stosować, choć czasem warto.