O zdrowiu

Seks oralny – czynniki ryzyka

Seks oralny – czynniki ryzyka

W trakcie uprawiania seksu oralnego istnieje ryzyko infekcji, ale ogólnie rzecz biorąc, szanse są znacznie niższe niż w trakcie seksu z penetracją. Poziom ryzyka jest też zależny od tego, czy jesteś jego dawcą czy biorcą.

 

Oczywiście nie wnikając w preferencje, przyjmujemy klasyczny układ heteroseksualny: kobieta – mężczyzna. Jak wiecie, kombinacje mogą być jednak różne. Seks oralny może odbywać się na różne sposoby:

  • Stymulacja penisa mężczyzny ustami i językiem partnerki,
  • Stymulacja kobiecego sromu ustami i językiem partnera,
  • Stymulacja językiem okolic odbytu.

 

Zagrożenia dla partnera wykonującego seks oralny

 

Rzeżączka

Bardzo łatwo złapać rzeżączkowe zapalenie gardła, Wyciek z cewki partnera może być niezauważalny i może on nawet nie wiedzieć, że jest zainfekowany. Podobnie jest w przypadku zarażenia przez kobietę. Ona też może nie mieć tej świadomości. Tak więc zainfekowanie gardła rzeżączką możliwe jest zarówno w przypadku mężczyzny jak i kobiety.

 

Chlamydia

Jedną z odmian chlamydii jest właśnie ta przenoszona drogą płciową. Zakażenie podczas uprawiania seksu oralnego jest bardzo prawdopodobne jeśli któreś z uczestników jest chore. Różne typy bakterii są przyczyną różnych schorzeń. Jedne wywołują jaglicę, chorobę oczu, która w Polsce już nie występuje, inne – zapalenie cewki moczowej, zapalenie najądrzy, gruczołu krokowego u mężczyzn. U zakażonych kobiet bakteria ta jest przyczyną nadżerki szyjki macicy (50% przypadków) i cyst. Prowadzi też do zapalenia gruczołu Bartholina, zapalenia jajowodów, wtórnej bezpłodności i zapalenia okołowątrobowego.

 

Brodawki

Nie jest dobrym pomysłem uprawianie seksu oralnego z partnerem, który ma brodawki narządów płciowych. Brodawki nie zawsze muszą być widoczne - sprawdź wokół krawędzi główki penisa pod napletkiem. Oczywiście mogą być usytuowane również w mniej oczywistych miejscach. Brodawki mogą wykluwać się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Zainfekowanie dotyczy również mężczyzn pieszczących oralnie zainfekowaną partnerkę. 

 

HIV

Choć ryzyko jest niskie, to nie jest całkowicie bezpiecznym seks oralny z partnerem, który jest nosicielem wirusa HIV.

Płyny organiczne (w tym nasienie, śluz) będą zawierać wirusa. Dlatego HIV może infekować przez usta osoby wykonującej seks oralny, a następnie dostać się do krwiobiegu (Journal of Virology ). Ryzyko może być większe podczas wykonywania seks oralny z mężczyzną niż kobietą. Wycofanie penisa przed wytryskiem może obniżyć ryzyko, jednak, gdy mężczyzna jest seksualnie pobudzony, niewielkie ilości nasienia mogą wyciekać przed wytryskiem, więc wciąż może wystąpić zakażenie.

 

Kiła

Mimo, że ostatnio choroba ta jest rzadkością, to jednak obserwuje się wzrost ilości zakażeń, szczególnie wśród homoseksualnych mężczyzn, którzy uprawiają seks oralny bez użycia prezerwatywy.

 

Rak jamy ustnej i gardła

Seks oralny może prowadzić do raka jamy ustnej lub raka gardła, ale ryzyko jest bardzo małe. Powodem jest wirus brodawczaka ludzkiego –HPV (New England Journal of Medicine).

 

choroby weneryczne przeglad

 

Ryzyko dla partnera, który odbiera seks oralny

 

Opryszczka

W przypadku seksu oralnego opryszczka atakuje narządy płciowe podczas kontaktu z ustami chorego partnera. Jeśli twój partner ma nawracające opryszczki, powinniście unikać zabaw oralnych do czasu całkowitego wyleczenia.

 

Chlamydia i rzeżączka

Choć to rzadkie przypadki, to jednak teoretycznie możliwe jest zakażenie rzeżączką lub chlamydiami w trakcie seksu oralnego z kimś, kto ma je w swoich ustach. Rzeżączka i chlamydia w ustach zazwyczaj umiejscawiają się w tylnej części jamy ustnej i raczej nie powodują bólu gardła lub innych objawów, przez co trudno je rozpoznać.

 

HIV

Kontakt między twoimi genitaliami i ustami osoby z HIV oznacza, że genitalia są w kontakcie ze śliną, która będzie zawierać wirusa. Ilość wirusa w ślinie jest bardzo mała przez co ryzyko zakażenia jest bardzo niskie, ale nadal nie jest to absolutnie bezpieczne.

 

seks oralny zagrożenia

 

Bezpieczny seks oralny

  • Nie uprawiaj seksu oralnego z nikim, kogo genitalia wyglądają na niezdrowe lub nieczyste.
  • Jeśli twój partner ma opryszczkę na twarzy lub wargach, nie pozwól mu w tym czasie na oralne zabawy. Podobnie, nie oferuj seks oralnego ty jeśli masz opryszczkę lub przypuszczasz, że możesz ją mieć lub gdy masz jakiekolwiek owrzodzenia w jamie ustnej
  • Niektórzy eksperci twierdzą, że należy unikać kontaktu oralnego w przypadku osób zainfekowanych wirusem HIV.
  • Należy unikać mycia zębów przed, ponieważ mogłoby to odświeżyć lub spowodować  mikrouszkodzenia w jamie ustnej, które ułatwiają powstanie zakażenia.
  • Rozważ użycie prezerwatywy. Powstaje oczywiście problem z powodu ich odpychającego kauczukowego smaku, spróbuj może te aromatyzowane. Do seksu oralnego nigdy nie stosuj prezerwatyw prążkowanych ani z wypustkami. To może spowodować nieprzyjemne odczucia.
  • Połykanie spermy podczas seksu oralnego nie jest szkodliwe. Główne ryzyko zakażenia jest zawsze w jamie ustnej (patrz wyżej). Połykanie nasienia powoduje małe prawdopodobieństwo zakażenia HIV, ponieważ żołądek zawiera kwasy, które niszczą HIV.
  • „Rimming” (lizanie okolic odbytu) nie jest zalecany. To miejsce jest siedliskiem bakterii i wirusów, które mogą przedostawać się do ust, nawet w przypadku wykonania wcześniejszych zabiegów higienicznych.

 

Seks oralny można uznać za całkowicie bezpieczny w przypadku stałych partnerów, którzy są pewni swojego stanu zdrowia i nie miewają przelotnych przygód z innymi partnerami.

 

feromony baner