Po przekroczeniu 40 roku życia większość osób wykazuje wysoką aktywność seksualną. Blisko 50 procent mężczyzn w wieku od 40 do 80 lat uprawia seks kilka razy w tygodniu. Międzynarodowy zespół badawczy, pod kierownictwem dr. Edwarda O. Laumanna z University of Chicago w Illinois, przeprowadził badanie na grupie 27,5 tys. osób w wieku od 40 do 80 lat z różnych grup etnicznych. Uczestnicy badania mieli określić, jak często uprawiają seks i czy towarzyszą temu jakieś problemy.

 

Jak ustalili badacze, aż 80 procent mężczyzn i 65 proc. kobiet w tym przedziale wiekowym uprawiało seks przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku. Kilka razy w tygodniu uprawiało seks 44 proc. mężczyzn i 38 proc. kobiet.

 

Naukowcy zaznaczają, że choć chęci na miłość u osób starszych się nie zmniejszają, zwiększa się liczba problemów zdrowotnych utrudniających życie seksualne.

 

Mniejszy kłopot z utratą sprawności seksualnej mają po czterdziestce mężczyźni. Problemy typu wczesna ejakulacja czy trudności z erekcją zgłosiło tylko 25 procent badanych.

Najszybciej sprawność seksualną tracili Azjaci.

 

po 40

 

W przypadku kobiet, najwięcej problemów utrudniających seks występowało u Azjatek i kobiet z Bliskiego Wschodu.

 

Ogółem kłopoty takie, jak niemożność osiągnięcia orgazmu, problemy z lubrykacją (fizjologiczne zwilżenie ścian pochwy w wyniku podniecenia seksualnego) czy brak zainteresowania seksem i przyjemności z jego uprawiania zgłosiło 40 proc. ankietowanych.

Aż 68 proc. badanych nie zraża się tym jednak i radzi sobie z takimi problemami używając przed seksem "środków wspomagających". Jak wynika z badania, mimo takiego entuzjazmu, większość osób skarży się, że lekarze nie chcą z nimi rozmawiać o życiu seksualnym po czterdziestce.

Jak widać, powyższe fakty potwierdzają zasadę, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Być może nie tylko o to chodzi. Wiemy, że jesteśmy w kwiecie wieku, jednak zaczynamy sobie też zdawać sprawę z przemijania.  Może chcemy coś nadrobić i nasycić się radością erotyczną, bo nie wiadomo co będzie jutro? A jakie jest Twoje zdanie?

 Reklama

pompki wodne

 

Komentarze  

+1

#4 aga,piotr 2011-05-13 15:52

Dzieci odchowane, stabilizacja to wpływa pozytywnie na życie intymne. Zachęcamy wszystkich do korzystania z życia jak najczęściej, bez ograniczeń. Nie wstydźcie się ponieść fantazjom. Seks to zdrowie!!!
Cytować
0

#3 bogdan 2010-09-04 13:52

Mimo naszych 52 lat (oboje)teraz nadal sprawia to wielką radość.Ja jeszcze mogę i chcę a żona ma ochotę i zdrowie. Seks tak dwa trzy razy w tygodniu i jest fantastycznie. Nie boimy się już o konsekwencje i to może uwalnia psychicznie. Problemy nasze nie są inne niż wszystkich w tym wieku ale jest medycyna i korzystamy z niej z umiarem i ostrożnością, Ale warto w dodatku gdy się kochamy. Próbujcie warto !!!
Cytować
+2

#2 Ania 2009-10-07 18:27

No to gratulacje;-) my też nawet ok (już), choć przez kilka miesięcy on miał problemy z erekcją i nie szedł z tym do lekarza specjalisty. dopiero moja stanowcza postawa "zmusiła" go do tego. Ostatnio mi nawet podziękował za to - wizyty pomagają, coraz dłużej ma erekcję i dłużnej współżyjemy;-)
Cytować
+3

#1 Joanna 2009-10-04 12:33

Niedawno przekroczyłam czterdziestkę.Mam wspaniałego partnera, kochamy się kilka razy w tygodniu. Dopiero teraz, po odchowaniu dzieci potrafię czerpać z seksu pełną satysfakcję. Stałam się wolna, otwarta, pozbawiona kompleksów i pruderii. Oboje lubimy seksowne fatałaszki, stale próbujemy czegoś nowego, czerpiąc z tego radośc i energię.
Cytować