O zdrowiu

Seks rozwija mózg

Seks rozwija mózg

Wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że najważniejszy organ ich ciała znajduje się między nogami. Większość z nas, z czasem, dochodzi jednak do prawdy – najważniejszy jest mózg, który kontroluje wszystko, w tym również przyjemność, jaką czerpiemy z życia seksualnego.

 

Nadrzędna rola mózgu w organizmie nie budzi wątpliwości. Czy jednak regularny seks ma wpływ na sprawność i rozwój mózgu?

Wyniki badań przeprowadzonych przez University of Maryland świadczą o tym, że regularna aktywność seksualna może zwiększyć funkcje poznawcze. Seks może wspomagać tworzenie nowych neuronów, które mają ułatwiać myślenie, zwłaszcza w sferze rozwiązywania problemów. Wcześniej stwierdzono, że regularny seks powoduje poprawę rozwoju komórek hipokampa. Jest to obszar odpowiedzialny za pamięć. To wydaje się sugerować, że regularna aktywność seksualna może pomóc w zmniejszaniu występowania ryzyka zachorowań związanych z osłabieniem lub utratą pamięci.

  Reklama

feromony skuteczne

Seks powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie komórek mózgowych, co ma bezpośredni wpływ na pamięć. Badania wskazują, że regularny seks ma większy wpływ na poprawę pamięci niż codzienne rozwiązywanie krzyżówek.

 

Hormon DHEA może pomóc w walce z oznakami starzenia, niestety w postaci suplementu może nie być dobry dla zdrowia. Podczas stosunku płciowego organizm naturalnie produkuje hormon DHEA, który korzystnie wpływa na skórę i jednocześnie może przyczynić się do poprawy funkcjonowania mózgu i układu odpornościowego. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Wisconsin, DHEA może również przyczynić się do rozwoju nowych komórek mózgowych.

 

Podczas stosunku seksualnego mózg produkuje kilka naturalnych substancji chemicznych i hormonów, wpływających na nasze zadowolenie. Są to oksytocyny i dopaminy, które mogą przyczynić się do zmniejszenia bólu i sprawiają, że łatwiej jest zasnąć. Podczas orgazmu uwalnia się również serotonina, która pomaga zrelaksować się po seksie. Sugeruje się , że te substancje chemiczne i hormony mogą również przyczynić się do zapobiegania depresji. Jest to jedna z możliwych przyczyn, które pokazują mniej przypadków depresji u ludzi, którzy mają aktywne życie seksualne.

 

Regularny seks powoduje ułatwienie i przyspieszenie procesów myślowych. Podczas orgazmu mózg koncentruje się wyłącznie na tej jednej rzeczy. Uzyskiwane wyniki, związane z poprawą funkcjonowania mózgu, są niemal takie same jak w trakcie medytacji, tyle tylko, że orgazm jest znacznie przyjemniejszą drogą dotarcia do oczekiwanego poziomu stanu świadomości.

 

Nie ma wątpliwości, że zdrowy mózg i życie seksualne są połączone. Regularny seks usprawnia funkcjonowanie pamięci, poprawia nastrój i pomaga lepiej spać w nocy. Nie dajmy się zatem cywilizacyjnemu wyścigowi szczurów, nie traćmy sił i ochoty na seks. Poza niewątpliwa przyjemnością, chodzi przecież o zdrowie.