Intymność

Seks w trzecim wieku

Seks w trzecim wieku

Seks uprawiany przez ludzi starszych jest bez wątpienia elementem ogólnej rewolucji seksualnej. A co najważniejsze: coraz mniej tu tematów tabu - i rzeczywiście, czas najwyższy na zmianę podejścia do tej kwestii, twierdzą lekarze i gerantolodzy.

 

Dzięki oświatowej działalności mediów nie przeciwstawia się już obrazów młodych i pięknych ciał, buzujących od pożądania seksualnego z obrazem trzęsącego się staruszka, który ani myśli o seksie i sam też nie jest pociągający. Panuje coraz powszechniejsze przekonanie, że mimo zmian fizycznych do których dochodzi w starszym wieku, ludzie widzą w seksie radość i możliwość wyrażenia samych siebie.

Z drugiej strony panuje też jakże błędne przekonanie, że ... wszelkie zaburzenia funkcji seksualnych u osób starszych należy traktować jako coś normalnego i nieuleczalnego. Zdaniem ekspertów zmiany zachodzące w stanie zdrowia ludzi starszych dowodzą, że dożywają osiemdziesiątki czy dziewięćdziesiątki, nie zapadając na poważniejsze choroby i ciągle są gotowi do życia seksualnego, jeśli przyjdzie im ochota na seks. Jeden ze znanych amerykańskich gerantologów i seksuologów, komentując tę kwestię powiedział m.in.: To, że ktoś nie jest w stanie w wieku 70 lat zwyciężyć w maratonie, nie znaczy, że potrafi biegać. Można zaobserwować pewną prawidłowość: wprawdzie częstotliwość kontaktów seksualnych u osób w starszym wieku jest mniejsza i wraz z wiekiem maleje, to jednak pragnienie seksu i chęć radowania się nim nie zawsze, albo w ogóle nie jest mniejsza.

 

Badania wykonane w USA na dużej próbie 1 384 osób w wieku 45 lat i więcej dowiodły, że 84 proc. mężczyzn 78 kobiet w grupie osób w wieku od 45 do 59 lat ma partnerów i uprawia seks, podobnie jak 58 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet w wieku powyżej 75 lat. Autorzy badań sporządzili dość dokładną statystykę: okazało się, że 50 proc. badanych w wieku 45-59 lat uprawia seks najmniej jeden raz w tygodniu, podobnie jak 30 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet w wieku od 60 do 74 lat. Dwie trzecie badanych przyznaje, że seks sprawia im wyjątkowo dużą lub dużą przyjemność.

{jumi[*9]}

Inne badania, przeprowadzone przez Narodową Radę ds. Starości (próba obejmowała 1300 badanych), wykazały że raz w tygodniu seks uprawa ok. 80 proc. osób w wieku od 60 do 90 lat. Z badań tych wynika także, że 61 proc. badanych uważa, że seks sprawia im taką samą przyjemność jaką wtedy, kiedy mieli ok. 40 lat.

Dla mężczyzn w średnim i starszym wieku mniejsza produkcja testosteronu, najważniejszego seksualnego hormonu nie jest tak dramatyczną zmianą, jak mniejsze wydzielanie estrogenu u kobiet. Mężczyźni z wiekiem mogą mieć kłopoty z erekcją, choć zdaniem specjalistów, nie należy demonizować tego problemu. W wielu przypadkach potrzebują oni pełniejszego zrozumienia ze strony partnerki, co powinno się przejawiać m.in. w zgodzie na ostrzejszą i dłuższą grę wstępną. W większości przypadków za kłopotami z erekcją stoją przyczyny natury fizjologicznej: zmniejszone światło w arteriach spowodowane zaskrzepami krwi, problemy neurologiczne, zaburzenia funkcjonowania prostaty lub cukrzyca. Istotne znaczenie ma tu także kumulujący się wpływ palenia tytoniu, zbyt obfite odżywianie się czy nadmierne spożycie alkoholu.

Trzeba też dodać, że dzięki postępom w medycynie, mężczyźni mają o wiele większe szanse na usunięcie zaburzeń w sferze seksu niż kobiety.