Intymność

Seksualna dietetyka

Seksualna dietetyka

Kultura seksualna współczesnego świata zachodniego postrzega dietetykę w wymiarze energetycznym, sprowadzając ją do wyrównania ubytków energii w wyniku życia seksualnego - stąd rozkosze intymne oraz spożywcze stały się nierozerwalne.

 

Bywa, że w przypadku kobiet ceni się działanie alkoholu w niewielkich ilościach, jako środka "odhamowujacego" z różnych tabu, ograniczeń, czy oporów.  Mężczyznom zaleca się natomiast stosowanie ostrych przypraw dodających sił witalnych. Czy słusznie?

Współczesna medycyna zaleca stosowanie odpowiednich pokarmów, które mają działanie wzmacniające, sprzyjające produkcji nasienia oraz zwiększają potencję seksualną, np. propaguje się dietę antycholesterolową, ponieważ jedną z głównych przyczyn zaburzeń erekcji członka są choroby krążenia, podobnie również otyłość ogranicza możliwości seksualne.

 

W kulturach Wschodu dietetyka seksualna ma starsze i znacznie bogatsze doświadczenia, w związku z czym podaje drobiazgowe zalecenia.

Prawidłowe odżywianie ma znaczenie dla życia seksualnego, gdyż dostarcza energii kreatywnej, która zwiększa zdolności rozrodcze i regeneruje je (mleko, masło, owoce, orzechy), energii pobudzającej, która zwiększa pobudliwość seksualną i wpływa na zapach erotyczny (ryby, sosy, sałata, mięsa czerwone, mięso gadów), wywołuje przekrwienie i podrażnienie w obszarze miednicy, co sprzyja pobudliwości seksualnej (pikantne potrawy, ostre sosy, czosnek, cebula, pieprz, papryka, cynamon i inne), dostarcza energii wzmacniającej (mięso, drób, owoce morza, miód, grzyby).

Pewne jest, że należy unikać wszystkiego, co zmniejsza dopływ tej energii (np. zimnych napojów, mrożonych owoców, lodów) w czasie poprzedzającym współżycie.

Dla ugaszenia pragnienia najlepsze są wody mineralne z wapniem, herbata, grzane wino. Wybór pokarmów i napojów jest dostosowany do poszczególnych faz ars amandi, pór roku, wieku partnerów itd., także ułożenie pożywienia w odpowiednich kompozycjach barwnych może uwzględniać skomplikowaną symbolikę erotyczną.

Trzeba wiedzieć, że barwy symbolizują określone emocje np. zieleń wiąże się z miłością, biel z pozytywnym nastrojem, czerwień z namiętnością, złota czerwień ze wzniosłością, fiolet ze spokojem. Kolory sprzętów, pomieszczeń i pokarmów poza oddziaływaniem na zmysł wzroku działają na cały organizm, np. kolor czerwony, kojarzony z seksualnością zwiększa energię i wzmacnia układ krążenia.

Może warto poobserwować czy rzeczywiście pokarmy, ich kolory, zapachy i smaki mają wpływ na nasze życie seksualne. Jeśli obserwacje będą pozytywne to chyba warto nad tym popracować. Przecież żyjemy dla przyjemności.