Impotencja to najprościej mówiąc - niemoc płciowa, niezdolność mężczyzny do odbycia stosunku płciowego. Najczęściej wyleczalna. Długość, jak i rodzaj leczenia zależą od przyczyn. Zaburzenia erekcji bardzo często występują na skutek konfliktów partnerskich, rywalizacji w związku, lęku wobec partnerki, zaś u młodych mężczyzn z powodu nadmiernego napięcia emocjonalnego.
Rodzaje impotencji
- Impotencja alkoholowa - zaburzenia seksualne powstałe w wyniku szkodliwego działania alkoholu na organizm; występuje u około 55% uzależnionych od alkoholu.
- Impotencja cykliczna - okresowo pojawiające się zaburzenia erekcji, np. tylko w czasie dni płodnych partnerki.
- Impotencja naczyniopochodna - dotyczy przynajmniej 50% mężczyzn z zaburzeniami erekcji po ukończeniu 40-tego roku życia, związana jest z uszkodzeniami naczyń krwionośnych w członku.
- Impotencja nikotynowa - zaburzenie erekcji, które powstaje w wyniku szkodliwego działania nikotyny na organizm; obejmuje 75% ludzi palących przez wiele lat 20 i więcej papierosów dziennie.
- Impotencja opiumowa - zaburzenia erekcji w uzależnieniu narkotycznym typu morfinowego.
- Impotencja poporodowa - zaburzenie powstałe u części mężczyzn obecnych przy porodzie partnerki; wiąże się z reakcją polegającą na trwaniu przykrych wrażeń estetycznych z tego przeżycia.
- Impotencja rzekoma - teoretyczne przeświadczenie o własnej impotencji; najczęściej występuje u mężczyzn zaniepokojonych anorgazmią partnerki lub odczuwających luz w pochwie w trakcie stosunku.
- Impotencja z przeciążenia - zaburzenia erekcji członka powstałe w następstwie zbyt intensywnej aktywności seksualnej i zmuszania się do nadmiernej częstotliwości współżycia czy nieracjonalnego stosowania afrodyzjaków.
- Impotentia ad personam - wykorzystując pojęcie łacińskie, to zaburzenie seksualne polegające na niezdolności do odbycia stosunku płciowego w kontaktach z konkretną kobietą, przy zachowaniu pełnej sprawności wobec innych.
Jeżeli niepełne erekcje pojawiają się wyłącznie podczas prób współżycia, a erekcje ranne, dzienne, nocne i w masturbacji są prawidłowe, to prawdopodobnie impotencja ma charakter nerwicowy. Pomocne w takich przypadkach mogą być:
- częste próby współżycia;
- pomoc ze strony partnerki (ręczne lub oralne pobudzanie członka);
- stosowanie pozycji umożliwiających wprowadzenie do pochwy członka w stanie niepełnej erekcji (kobieta leży na tapczanie, jej stopy są na podłodze, a mężczyzna klęczy między jej udami);
- poprzedzenie stosunku masturbacją (co sprzyja rozładowaniu zbyt silnego napięcia i podniecenia).
Jeżeli zaburzenia erekcji dotyczą także erekcji rannych, nocnych, dziennych i w trakcie masturbacji, to ich przyczyną są prawdopodobnie powody organiczne (krążeniowe, neurogenne, hormonalne). Wskazane są wówczas następujące badania: USG miednicy, oznaczenie poziomu testosteronu, prolaktyny, cukru i cholesterolu w krwi i udanie się z nimi do specjalisty.
Warto to zrobić, no chyba, że decydujemy się na seksualną emeryturę.