Żyć Dobrze

Skarpetki – dobieraj z wyczuciem

Skarpetki – dobieraj z wyczuciem

Jak się okazuje w praktyce, większość mężczyzn podczas kompletowania stosownego ubioru na daną okazję, przywiązuje znaczną uwagę do koszuli, krawata czy garnituru. Gorzej jest już z butami, ale fatalnie już ze skarpetkami.

Utkwił mi w pamięci taki oto widok: przystojny mężczyzna ubrany w elegancki gładki, czarny garnitur (bez nazwy bo to reklama). Biała koszula z nieco wydłużonym kołnierzykiem, krawat w poprzeczne czarno srebrne pasy zawiązany w pół-windsorze. Czarne, klasyczne, wiązane buty i ... skarpetki nieco ponad kostkę z Kubusiem Puchatkiem. Zawał.

Po przeciwnej stronie stolika siedziała bardzo elegancko ubrana blond piękność, która nie mogła dojrzeć tego co ja widziałem z boku. I chwała bogu.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest brak umiejętności dopasowania odpowiednich skarpetek do butów i reszty stroju. Zbyt krótkie, źle dobrane materiałowo lub kolorystycznie, to klasyczne wpadki panów.

 

Najczęstszym błędem jest źle dopasowana długość skarpet.

Nie można dopuścić do sytuacji, w której skarpeta i nogawka odsłaniają choćby centymetr gołej męskiej nogi. Wyjątek stanowią oczywiście mokasyny, do których w ogóle nie wkładamy skarpet. Najbezpieczniej jest więc nosić podkolanówki, ale bez przesady, wystarczą po prostu dłuższe skarpety sięgające do połowy łydki.

Przy doborze kolorów ogólna zasada jest taka: skarpety powinny być tak ciemne jak buty (nie znaczy, że muszą być koniecznie w tym samym kolorze, choć kto wie czy tak nie będzie lepiej) i nie mogą kontrastować z żadnym elementem stroju. Żadnym czyli ani z butami, spodniami, koszulą, marynarką, a nawet krawatem!

Tak więc jeśli już wiemy jak chcemy się dziś ubrać, dobierzmy do tego skarpetki tak aby całość stroju stanowiła swoistą jedność:

  1. Długość: idealna długość to ta, sięgająca połowy łydki przy której nawet przy mocnym naciągnięciu nogawki nie odsłoni ona nogi.
  2. Kolor: najlepiej w kolorze butów i nie kontrastować z żadnym elementem stroju.
  3. Wzornictwo: musi pasować do spodni, koszuli, marynarki, a nawet krawata.
  4. Materiał: najlepiej, gdy będzie mieszanką kaszmiru, nylonu i jedwabiu. To gwarancja dopasowania i swobody.

(b)