Żyć Dobrze

Skok w bok norma czy zdrada

Skok w bok - norma czy zdrada?

Niektórzy z nas traktują skok w bok jako niewinne odbicie się od dna rzeczywistości i nie widzą w tym nic złego. Jednakże zdecydowana większość na wprost przyjmuje to za zdradę. Dlaczego tak się dzieje? Czy zmiana partnerów jest nam potrzebna jak powietrze? Zdrada małżeńska, czy zdrada osoby, z którą się jest w stałym związku, jest stara jak świat. Tylko Ewa nie zdradzała, bo nie miała z kim. Ale abyśmy nie zostali oskarżeni o seksizm to dodajmy, że powyższe dotyczy również Adama.

 

Historycznie proceder był często zakazywany i przeważnie wstydliwy był rzeczą częstą i popularną w każdej szerokości geograficznej i w każdej epoce. Wśród kilku narodów Europy zdradzony mężczyzna nazywany jest "rogaczem", w Polsce dodatkowo zafasował sobie tytuł "zrobionego w balona". Chińczycy, naród o starej subtelnej kulturze, pokrzywdzonego nazywają delikatniej jako "chodzącego w zielonym kapeluszu." Kobietom zdradzanym nie zafundowano jeszcze takich opisowych nazw. Ci, którzy robią skok w bok ze swych pieleszy domowych, różnie to ujmują. Amerykanie podobnie jak Polacy "mają kogoś na boku", Holendrzy "łapią w ciemności kota", Japończycy "schodzą ze szlaku", Irlandczycy "grają na spalonym", a Rosjanie i Szwedzi "chodzą na lewiznę".

 

Francuzi, nie wiedzieć czemu, uważani za najbardziej jurny naród, nie bardzo lubią się przyznawać do tego procederu. To codzienność, nie ma się czym chwalić. Gdyby wziąć pod uwagę statystyki przyznających się do afer pozamałżeńskich, byliby na samym końcu, bo tylko 3,8% mężczyzn i 2% kobiet przyznaje się do zdrady.

 

skok

 

Analizując statystyki można zaryzykować stwierdzenie, że im cieplej w danym kraju, tym więcej zdrad, a biedni zdradzają częściej niż bogaci. Jedyny wyjątek to kraje skandynawskie. Tu co drugi mężczyzna i niewiele mniejsza liczba kobiet łamie szóste przykazanie. Depresja spowodowana podbiegunowymi długimi nocami czynią Finów championami w Europie. Nie tylko zdradzają na potęgę, ale lubią się publicznie chwalić swoimi podbojami.

 

Tuż za Skandynawami ciągną Rosjanie i Chińczycy, może dlatego, że przez długie lata związki pozamałżeńskie były zabronione i karalne. Dla mężczyzn w tych krajach zdobycie kobiety to potwierdzenie ich męskości, dla kobiet to dowód na ich atrakcyjność.

 

W Polsce nigdy nie było tak surowego prawa. Dziś do zdrady przyznaje się co szósta Polka i co trzeci Polak, a więc plasujemy się gdzieś w środku peletonu.

 

Trudno wyliczyć ile jest zdrad w Japonii, bo zabawa za pieniądze nie jest uważana za zdradę, to uczciwy sposób odreagowywania na stres czy smutek.

Krajami o przeważnie ciepłej temperaturze są kraje Środkowej i Południowej Ameryki. Mieszkańcy tych krajów, ściślej mówiąc mężczyźni, są mocniejsi w gębie niż w czynie. Podobnie jak w Europie Włosi, lubią uwodzić i podrywać, a gdy druga strona wyraża chęci na ciąg dalszy, często to już koniec historii, mężczyzna zamiast kroku w bok robi krok wstecz.

 

Światowymi rekordzistami są mieszkańcy Afryki Subsaharyjskiej, szczególnie mieszkańcy Togo, Kamerunu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Nikogo nie może więc dziwić, że taka masa ludzi choruje i umiera tam na AIDS. Inne kraje Afryki nie odbiegają daleko. W Południowej Afryce zdradzający małżonek nazywany jest "biegającym mężczyzną", bo ciągle biega od jednej kochanki do drugiej, na całe dnie lub tygodnie zapomina swojego adresu domowego.

 

Zdrada to w pewnym sensie może być i przyjemność, ale jak za każdą taką radością pojawiają się często konsekwencje: rozpad małżeństwa i idąca za tym krzywda dzieci, spospolicenie uczuć, zranienie emocjonalne małżonka, wyrzuty sumienia, stres z ukrywania procederu itp.

 

Warto wiedzieć

Jeśli w związku dojdzie do zdrady to mężczyźni potrafią lepiej ocenić to czy partnerka ich zdradza - wynika z badań, o których informuje pismo "Human Nature". Naukowcy z Virginia Commonwealth University w Richmond przeprowadzili badania wśród 203 heteroseksualnych par.

 

Do zdrady przyznało się 29% mężczyzn i 18,5% kobiet

 

Jak zaobserwowali naukowcy, wierność partnera trafniej oceniali panowie niż panie. Oceny kobiet na temat wierności lub zdrady partnera były trafne w 80%, ale mężczyźni byli jeszcze lepsi - trafiali aż w 94%. Częściej też nakrywali partnerkę na zdradzie - aż w 75% przypadków, podczas gdy kobiety w 41% mężczyźni byli też bardziej skłonni podejrzewać niewierność, nawet jeśli ich ukochana była lojalna i uczciwa.

 

Jak ocenia prowadzący badania Paul Andrews, obserwacje te mają sens z ewolucyjnego punktu widzenia, gdyż mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nigdy nie mogą być w 100% pewni swojego ojcostwa. Panowie mają więcej do stracenia. Gdy partnerka jest niewierna, mężczyzna może stracić szansę na przekazanie swoich genów potomstwu, a na dodatek angażuje swoje siły w opiekę nad dziećmi innego mężczyzny - wyjaśnia badacz. Prawdopodobnie dlatego mężczyźni wykształcili lepsze mechanizmy obronne i lepiej od kobiet wykrywają niewierność partnera.

 

Jednak, kobiety nauczyły się radzić sobie z tym problemem, poprzez lepsze ukrywanie romansów, podkreśla Andrews. Złożone analizy statystyczne wykazały, że zdrady dopuściło się dodatkowe 10% pań - poza 18,5%, które przyznały się do niej w ankiecie. Mężczyźni byli natomiast uczciwi w swoich zeznaniach.

 

Jak widać drodzy Panowie to ilość zdrad z naszej strony jest procentowo porównywalna ze zdradami kobiet, ale przynajmniej jesteśmy mniej obłudni i rzadziej to ukrywamy.

 Reklama

feromony skuteczne

 

Na koniec poczytajmy jeszcze kilku wypowiedzi internautów na ten temat. Tu kolejna ciekawostka. To właśnie kobiety mają mężczyznom za złe skoki w bok przy milczącej akceptacji własnych.

„Mężczyźni są dla kobiet wesołym miasteczkiem z ubezpieczeniem na życie."

 

„Dla mnie nie ma znaczenia, czy to jest raz, dwa, czy sto. Zdrada to zdrada i usprawiedliwienia nie ma. Zwłaszcza jeśli zdradza kobieta, bo wiadomo, że działa to trochę na innych zasadach. Chociaż, to i tak nie jest to żadnym argumentem."

 

„Zdrada to zdrada... nie ma bata.  Gdyby mnie zdradziła kobieta, albo wy***ał bym ją z domu, albo nagadał tak, że sama by z domu uciekła. Czy ja bym zdradził... nie wiem... niczego nie da się przewidzieć... na trzeźwo na pewno nie."

 

„Wkurza mnie jak stary, obleśny facet, mający 60 lat, siedzi w barze i gapi się na młode dziewczyny i jeszcze coś im gada / wrrrrrrrrr"

 

„Najpierw idzie do pierwszej lepszej a później zaraża żonę jakimiś syfami."

 

„hah albo jak jedzie facet autem i ma przy sobie łaskę a gapi sie na inne ;) zabiłabym jak bym była na miejscu tej dziewczyny siedzącej obok :)"

 

„Heh ja znam i gorsze przypadki (żona w ciąży etc...) i zapewniam, że nie muszą za to płacić - same się znajdują chętne... małolaty wyrwane na disco, jak i panie po 40stce szukające wrażeń w ramionach młodszych...."

 

„Z życia znam kilka osób
1) facet lat 26, żona w ciąży spać nie mogła z nim więc wylądował z sąsiadką (nakryty przez zonę) skutkiem tego było poronienie i rozwód.
2) Małżeństwo, po 15 latach żona bardzo ciężko chora (rak szyjki macicy) wycięte narządy, powiedział że on dymać musi i ma potrzeby jak każdy mężczyzna i ja zostawił dla 20 latki.
3) oszust taki ze szok, miał żonę, kochankę i dwie dziewczyny... sytuacja podbramkowa, okazało sie że te dwie sie zgadały i okazały się koleżankami ze szkoły, z kochanką ma dziecko.
4) chłopak i jego 3 dziewczyny xD i to w każdym rejonie polski
i piąty najgorszy erotoman, zdradza żonę z prostytutkami wszędzie... i byle dużo... kobieta nie ma siły, a jest na jego utrzymaniu.... i opowiada jej co robił z każdą, szczyci sie tym jaki on jest przystojny!!
Także znam tych chłopaków, każdy z nich opowiadał mi swoją smutną historie jaki on nieszczęśliwy jest... i te historyjki są praktycznie takie same: -ona mnie chyba nie kocha, nie chce ze mną spać, może kogoś ma, nie rozmawiamy ze sobą, nie chce ze mną być, nie dba o siebie, nie mogę nigdzie wyjść sam. Po ślubie sie zmieniła, była lepsza, jest okropna, nie chcę tak żyć."

 

„Ja znałam jednego takiego bałwana... ale był na tyle fałszywy, że swoim najlepszym kumplom mówił że ich dziewczyny są takie czy owakie tzn brzydkie itp itd a sam do nich startował... między innymi i ja padłam jego ofiarą;// ehh myślałam że go ukatrupię;/ to była świnia do potęgi n"

 

„Znam jednego świetnego chłopaka, który może nie korzysta z usług kobiet na telefon ;] ale ma swoje "koleżanki", które chętnie udzielają mu "pomocy" - zaznaczam, że chłopak jest cholernie inteligentny, bardzo dużo osiągnął w swoim życiu i jest już po 30-stce. Nie jest w stałym związku, bo uważa, że nie po to tyle pracował, żeby pustego darmozjada trzymać w domu - wiecie co, ma racje chłopak :]"

 

„Znam też jednego faceta który ma swoją żonę i 2 letnie dziecko.. oszukuje swoją żonę jak może .. mówi jej np.. kochanie, koledze sie popsuło auto w warszawie i musze jechać go ściągnąć .. (a chyba pracuje na lawecie czy coś takiego) przyjadę tak szybko jak tylko będę mógł.. po czym jedzie sobie z kolegą wyrywać młode dupki zapraszają je do domu i bezczelnie bzykają .. albo korzystają z usług prostytutek w agencji towarzyskiej, żona oczywiście nic nie wie.. a nawet jak wie to sie nic nie odzywa. On powiedział jej że będzie mieć wszystko co zechce w zamian za wolne wieczory dla niego i żeby mógł sobie wychodzić wieczorami a ona głupia sie na to godzi..ehh bez komentarza taki związek i takie małżeństwo;|"